Za posledních deset let jsme dřeli 4,5 roku na stát

Praha - Na dnešek připadá podle výpočtů společnosti Patria Finance tzv. den daňové svobody. Letos vychází na stejné datum jako loni. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od něhož jde celá mzda na konto občana. Do té doby naopak veškerý příjem připadá státu.

Metodika Patria Finance k výpočtu dne daňové svobody rozděluje rok na dvě součásti v poměru odpovídajícím podílu celkových daňových příjmů a čistého národního důchodu. Liberální institut při svém výpočtu vychází z kalkulací Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu.

Den daňové svobody vypočítává každoročně i Liberální institut. Podle něj den daňové svobody připadl letos na 10. června, loni to bylo 11. června.

„Nikoho nepřekvapí, že nejlepší výsledek byl vykázán v roce 2008. Jednak v uvedeném roce došlo k razantnímu snížení daní, ale zároveň se ještě nerozvinula hospodářská recese. Ta následně stojí za propadem v roce 2010, který souvisí především s poklesem ekonomiky. Na povzbudivém trendu posledních let se projevila úsporná opatření ve státním rozpočtu," říká pro onbusiness.cz Jan Linhart, Partner, Daňové poradenství, KPMG Česká republika.

Nejkratší dobu pracují na stát obyvatelé dravých ekonomik, kde podnikatelský úspěch jednotlivců či firem patří mezi vysoce ceněné hodnoty. Tradičně sem patří USA nebo Jižní Korea.

„Naopak země, které těží ze své úspěšné minulosti a vysokého životního standardu, mají obecně vyšší míru přerozdělování – jedná se zejména o Skandinávské země, jež si tak mohou dovolit déle vydělávat na stát. Na chvostu žebříčku jsou pak i země jihozápadní Evropy postižené dluhovou krizí, kde míra přerozdělování stále dosahuje nezdravých hodnot," dodává Jan Linhart.

KPMG upozorňuje, že za posledních deset let Češi vydělávali na stát téměř 4,5 roku, zatímco sami na sebe 5,5 let. V průměru tedy každoročně pracujeme 162 dní na stát a 203 dní sami na sebe.

Související

Kancelář

Na stát pracujeme stále víc. Den daňové svobody v ČR je letos nejpozději za 20 let

Den daňové svobody nastane letos podle odhadů Liberálního institutu ve všech zemích OECD později. V Česku připadá právě na dnešek, což je kvůli pandemii koronaviru sice nejpozději za 20 let, v mnoha dalších zemích však bude ještě později. Například Francouzi si letos daňovou svobodu užijí zřejmě až v září, Finové a Belgičané asi v polovině srpna. K premiantům bude opět zřejmě patřit Jižní Korea, uvedl institut.
Daně, ilustrační foto

Den daňové svobody? Letos budou Češi na stát pracovat déle než loni

Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 28. května, loni to bylo 22. května. Češi tak budou na stát letos pracovat 148 dní. Za meziročním zhoršením je především zpomalení hospodářského růstu, informoval dnes v tiskové zprávě institut. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho příjem připadá státu.

Více souvisejících

Den daňové svobody Daně Ekonomika

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

včera

včera

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

včera

Tornádo na jihu Čech? Bylo to něco jiného, vysvětlili meteorologové

Velkou částí Česka se v pondělí přehnaly silné bouřky. Na jihu Čech si lidé všimli i jiného jevu, přičemž se mohli bát, že jde o tornádo. Meteorologové v úterý na sociální síti vysvětlili, o co se jednalo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy