Bez rychlého spuštění kurzarbeitu nám hrozí další kolaps, tvrdí zástupci turismu

Pokud vláda podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) pro podnikatele v cestovním ruchu rychle nespustí program kurzarbeit na udržení stávajících zaměstnanců, oboru v následujících měsících hrozí další kolaps. Pomoc by měla směřovat minimálně do nejvíce zasažených regionů. Nejhorší situaci čelí velká města.

Už tak těžký stav ve službách zhorší navíc rozhodnutí vlády, že od září nebudou mít lidé ze zdravotního pojištění hrazené preventivní testy na koronavirus. AHR to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Hotely ve velkých městech podle AHR dlouhodobě dosahují průměrné obsazenosti do 20 procent. Nejhůře je na tom Praha, kde v červnu a červenci obsazenost činila 18 procent. Čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkové hotely v Praze za letošní první pololetí podle AHR měly obsazenost 9,9 procenta, loni přitom dosáhla 26 procent. Před pandemií koronaviru se v tomto období pohybovala na úrovni 75 procent.

Tržby na disponibilní pokoj a noc klesly na 5,42 eura (asi 138 Kč), což je podle AHR dosud zcela nejnižší hodnota. Některé hotely v Praze, ale i v jiných městech zůstávají z těchto důvodů stále uzavřeny, uvedla dále asociace.

Restaurace podle AHR za prvních šest měsíců letošního roku evidují 60procentní výpadek tržeb. Opět jsou na tom nejhůře gastronomické podniky ve městech, včetně Prahy. Chybějí turisté, ale také stále mnoho zaměstnanců pracuje z domu, což má podle AHR negativní dopad na polední provoz restaurací.

Ubytovací provozy, které se nacházejí v lokalitách tradičně v letních měsících vytíženými domácími turisty, hlásí obsazenost v průměru na 60 procentech. Od září očekávají propady, odhadují je na 30 až 40 procent.

V oblíbených destinacích se ale podnikatelé potýkají s nedostatkem pracovníků. Pandemie podle AHR způsobila, že cestovní ruch a pohostinství se staly rizikovými obory.

Cestovní ruch má podle prezidenta AHR Václava Stárka velký potenciál pro rozvoj životní úrovně obyvatel. Do veřejných rozpočtů přinášel podle něj až 41 korun z každé stokoruny, utracené turistou. "Pokud vláda bude nadále ignorovat jakoukoliv účinnou pomoc podnikatelům v oboru, hrozí cestovnímu ruchu v následujících měsících další kolaps," řekl. Dále podle něj není možné jakkoliv omezovat zaměstnávání agenturních pracovníků, bez kterých se v sezoně tam, kde ještě jsou turisté, nedá zajistit kvalitní služba.

Z nedávného průzkumu společnosti Data Servis – informace podle Stárka vyplynulo, že až 57 procent hostů už nyní vidí v povinnosti mít pro využití služeb negativní test zásadní bariéru. "Pokud by měly být laboratorní testy hrazeny samoplátci, pak se motivace českých zákazníků ještě sníží. Povinnost být testován před využitím některých služeb ukládá stát, tudíž by neměl finanční zátěž s touto povinností spojenou přenášet na občany," uvedla AHR. Lidé mohou nyní podstoupit na náklady pojišťoven dva PCR testy za měsíc a antigenní test jednou za sedm dní.

Související

Více souvisejících

Hotely Asociace hotelů a restaurací ČR turistika kurzarbeit

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 17 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy