Česká ekonomika v roce 2020 zpomalí, soudí analytici. Bude se propouštět?

Mírné zpomalení ekonomického růstu očekávají v roce 2020 zaměstnanecké svazy. Čekají i zlepšení napjaté situace na trhu práce, která je v důsledku rostoucích mezd největším bariérou rozvoje českých firem.

"Česká ekonomika v roce 2020 poroste už sedm let v řadě. Růst ekonomiky mírně zpomalí z 2,7 procenta v roce 2019 na dvě procenta," řekl ČTK ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek. Hospodářství se podle něj může opřít o stabilní domácí poptávku, kterou drží spotřeba domácností díky vysoké zaměstnanosti a rychlému růstu mezd.

Prognóza Hospodářské komory počítá s růstem HDP v příštím roce o 2,7 procenta, tedy stejně jako v letošním roce. To považuje za velmi dobrý výsledek i ve srovnání s jinými evropskými státy. Ekonomický růst ale v příštím roce nebude plošný. Vývoj se už dnes výrazněji odlišuje podle odvětví, velikosti firmy a zřejmě i regionu, uvedl mluvčí komory Miroslav Diro.

"Růst HDP se ani v roce 2020 nezastaví, může zpomalit, ale to není žádná tragédie," doplnila místopředsedkyně Asociace malých a středních podniků Pavla Břečková. Lze však podle ní očekávat, že situace na pracovním trhu se mírně zlepší, protože se objevily signály o drobném propouštění. Znamená to, že kvalita pracovní síly by se mohla do budoucna opět začít zvyšovat. "I díky tomu předpokládám umírněnější růst mezd v porovnání s neřízeným raketovým nárůstem v minulých měsících," dodala.

Tlak na další zvyšování mezd mírně poleví, nicméně pořád mohou růst rychleji než produktivita práce, uvedl Čížek. Právě růst mezd spolu s vysokými cenami materiálu, surovin a energií je dlouhodobě hlavní bariérou pro rozvoj českých firem, vyplývá z pravidelného šetření svazu s Českou národní bankou.

Nominální růst mezd by měl podle komory příští rok dosáhnout 6,2 procenta. Důvodem je vedle uspokojivých hospodářských výsledků snaha získat zaměstnance na vyčerpaném trhu práce a udržet si ty stávající. Roli zde budou hrát i administrativní vlivy, jako růst platů ve veřejné sféře a růst minimální mzdy a na ní napojených zaručených mezd. Podle posledního komorového šetření mezi podniky jsou to právě náklady práce, které jsou českými firmami vnímány jako hlavní překážka rozvoje podnikání v roce 2020, dodal Diro.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika zaměstnavatelé firmy svaz průmyslu a dopravy hospodářská komora HDP ČR Asociace malých a středních podniků a živnostníků propouštění

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy