Česká města kvůli koronakrizi mění plány. Ubytovací poplatky se zvyšovat nebudou

Města v Česku příští rok ubytovací poplatky většinou nezvýší, případně dokonce vůbec nezavedou, ačkoli to některá původně plánovala. Důvodem je podle ankety ČTK mezi představiteli měst koronavirová krize. Výrazné zvýšení chystají jen některá města v horských či lázeňských oblastech. Od ledna 2021 obce mohou ze zákona stanovit vyhláškou výši poplatku až na 50 korun za osobu na den.

Například turisty vyhledávaná Kutná Hora ve středních Čechách poplatek ponechá na 21 korunách. Za letošní sezonu dokonce naopak ubytovatelům část vybraných peněz kvůli pandemii covidu-19 vracela, řekla ČTK místostarostka Silvia Doušová (STAN Šance pro Kutnou Horu). Jiná situace by podle ní byla, kdyby turismus fungoval a do města přijelo 1,2 milionu návštěvníků jako v normální sezoně. "Pak bychom zvedání poplatku třeba řešili," řekla.

Ani České Budějovice neplánují zvýšení poplatku, který je nyní 15 korun. "Doba není příliš příznivá," řekl primátor Jiří Svoboda (ANO). Ani turisticky nejvyhledávanější města Vysočiny, Telč a Nové Město na Moravě, poplatek nezvýšila. V Telči činí 20 Kč a v Novém Městě 21 Kč za den. "My nezvyšujeme i s ohledem na to, že podnikatelé v cestovním ruchu jsou dost postižení koronakrizí," řekl novoměstský starosta Michal Šmarda (ČSSD).

Na jižní Moravě ve Znojmě, kam letos v turistické sezoně přijelo přes 80.000 lidí, zůstává poplatek na deseti korunách. Ani Mikulov neplánuje zdražovat. "Nechceme podnikatelům zhoršit už tak složitou situaci. Zůstává 21 korun," řekl starosta Rostislav Koštial. V Pasohlávkách zůstane poplatek na 20 korunách. "Chceme, aby k nám lidé nadále přijížděli, a proto nebudeme zvyšovat náklady spojené s ubytováním víc, než je nezbytně nutné. Netratíme na tom," uvedla starostka obce Martina Dominová. Ve Vyškově třeba poplatek už delší dobu vůbec nevybírají.

Na 25 korun zvýší poplatek Břeclav. "Celý výtěžek, odhadem zhruba 90.000 korun, půjde na nově vypsaný dotační titul Cestovní ruch," uvedla mluvčí radnice Jana Pelcová. V Brně jsou správci poplatku městské části a zvýšení využily pouze čtyři z celkových 29. V Medlánkách stoupne poplatek z 19 až na 50 korun. "Dlouho jsme poplatek nezvedali, tak jsme se přiklonili k možnosti využít navýšení," řekl medlánecký starosta Michal Marek.

Rovněž radnice v Moravskoslezském kraji vesměs poplatek nezvýší, případně ani nezavedou. Třeba v Ostravě a Opavě tak dál bude na 21 korunách, v Krnově na 20 korunách a v Třinci na Frýdecko-Místecku stejně jako ve Frýdku-Místku na deseti korunách. "Částka se neměnila s ohledem na koronavirovou situaci," potvrdila mluvčí třinecké radnice Šárka Szlaurová. Nový Jičín poplatek z ubytování nemá a ani ho zavádět nebude. I v Olomouckém kraji zatím v části největších měst zůstanou poplatky stejné, nebo se nebudou vybírat. V Přerově bude dál na 15 korunách a v Šumperku podle mluvčí radnice Soni Singerové takové poplatky vůbec nemají.

V Ústeckém kraji se třeba v Ústí nad Labem poplatek zvýší na 30 korun. V Děčíně ale zůstane na 20 korunách, v Litoměřicích na 15 a v Mostě na deseti korunách. Teplice se dokonce rozhodly příští rok poplatek z pobytu zrušit, aby podpořily turismus a ulevily provozovatelům ubytování. Chomutov plátce od poplatku osvobodil do konce roku, od 1. ledna 2021 bude poplatek obnoven na 21 korun za den. Louny poplatek vůbec nevybírají.

V Hradci Králové poplatek z pobytu zůstane na 15 korunách, v Trutnově na 20 a v Rychnově nad Kněžnou na pěti korunách. V Náchodě poplatek činí 20 korun, ale v roce 2021 ho město nebude vybírat. V Jičíně poplatek chtěli začít vybírat letos, ale nakonec od toho kvůli pandemii ustoupili. Ve Dvoře Králové nad Labem zastupitelstvo poplatek letos v červnu zrušilo. Většina velkých měst v Pardubickém kraji se poplatek ani nechystá zavést. Výjimkou jsou Svitavy, kde se odvádí 20 korun. O zvýšení zastupitelé nejednali. Možnost zvýšení nevyužije ani Dolní Morava, kde je největší celoroční rekreační areál v regionu a kde poplatek činí rovněž 20 korun.

V Libereckém kraji zvýšili poplatek na 30 korun na den v krkonošském středisku Harrachov a v Doksech u Máchova jezera na Českolipsku. Jsou to nejvyšší poplatky v regionu. Harrachov patří k největším krkonošským horským střediskům a město má více ubytovacích kapacit než obyvatel. Letos získá radnice z ubytování čtyři miliony korun, zhruba o pětinu méně, než předpokládala. Podle starosty Jaroslava Čecha (ANO) chce využít peníze získané zvýšením poplatku na podporu cestovního ruchu. Krkonošská Rokytnice nad Jizerou také zvýšila poplatek, a to na 25 korun.

I některá města v Karlovarském kraji ubytovací poplatky zvýší. V Karlových Varech dokonce poplatek stoupne z 21 korun až na 50 korun. Bude se to však týkat pouze krátkodobých pobytů do čtyř dnů. Za delší pobyty zůstane poplatek 21 korun. Také Františkovy Lázně zvednou poplatek za ubytování z 21 na 50 korun a Mariánské Lázně z 21 na 30 korun. V horském městě Boží Dar v Krušných horách se poplatek zvedne z 21 na 31 korun.

Související

Sberbank

Města a obce se bojí, zda na ně zůstanou peníze ze Sberbank

Třicítka měst a obcí, které mají zablokované peníze ve zkrachovalé Sberbank CZ, chce po státu, aby se zabýval vypořádáním věřitelů banky. Podle nich hrozí to, že majetek banky bude prodán rychle bez řádného dohledu, čímž by nemuselo být dosaženo nejvyšší možné ceny, a pro samosprávy, které jsou až třetí v pořadí při vyplácení peněz, tak nezůstanou peníze, nebo jen minimum.
Lidé v centru Prahy

Města v Česku budou muset kvůli cenám energií omezovat investice i běžný provoz

Města a obce v České republice budou muset kvůli cenám energií omezovat investice i běžný provoz, pokud vláda nepřijde s krizovým scénářem. Drtivé většině obcí končí se závěrem letošního roku smlouvy s fixovanými cenami energií, na příští rok tak nemají energie zajištěné. Novinářům to dnes řekli zástupci Svazu měst a obcí České republiky (SMO ČR).

Více souvisejících

města Turisté Ekonomika české budějovice břeclav znojmo Hradec Králové

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy