Česko patří k zemím s nízkým podílem žen ve vedení firem

Česko patří v Evropě k zemím s nízkým podílem žen ve vedení velkých firem. Na žebříčku 18 států skončilo třetí od konce. Vyplývá to z výsledků evropského indexu Gender Diversity Index (GDI) za rok 2020. Autoři hodnotili zastoupení žen v 668 společnostech, které jsou na burze. Index spočítali pro 586 z nich. Posuzovali zastoupení žen ve všech vedoucích funkcích, v představenstvu či na výkonných postech. Pozicím přisuzovali různou váhu.

Ženy podle zprávy tvořily 28 procent vedení všech 668 hodnocených evropských společností. V představenstvech jim připadlo 34 procent křesel. Obsadily 17 procent výkonných funkcí. Stály v čele šesti procent firem. Generální, provozní či finanční ředitelka byla ve 13 procentech společností.

Podle autorů je na jednu stranu rovnost žen a mužů ve vedení stále vzdálená, na druhou stranu je ale možné vidět zlepšení. Počet firem s vyšší účastí žen na rozhodování se za rok zdvojnásobil. Zatímco v roce 2019 indexu 0,8 a víc dosáhlo 30 firem, loni 62. Aspoň dvě pětiny žen byly ve vedoucích funkcích v 87 společnostech, o rok dřív to bylo 47 firem. Společnosti s vyšším zastoupením žen dál jejich podíl zvyšují, ve firmách na konci žebříčku byl pokrok jen minimální či žádný, uvádí zpráva. Blízko vyrovnanému zastoupení jsou společnosti v Norsku, Francii, Británii, Finsku a Švédsku.

Výsledný index firem v Česku dosáhl 0,42. Celkem je v jejich vedení 20 procent žen, v představenstvech 23 procent a ve výkonných pozicích 19 procent. Generální ředitelku či šéfku představenstva nemá žádná česká společnost. Autoři ale podotýkají, že výsledky jsou jen orientační, protože index mohli spočítat jen pro šest českých společností. U dalších veřejné dokumenty neobsahovaly potřebné údaje.

"Se skóre 0,42 genderového indexu diverzity se Česko umístilo na konci žebříčku zemí mezi Rakouskem a Švýcarskem. Jeho skóre je o 0,14 bodu pod evropským průměrem a 0,32 bodu pod nejlepší zemí (Norsko s indexem 0,74)," uvádí zpráva.

Do první dvacítky v žebříčku firem se z českých společností dostala Rms Mezzanine, je na osmnácté příčce. V poslední dvacítce byly tři české společnosti. Na posledním místě s nulovým indexem je TMR, na 575. příčce s indexem 0,13 byla O2 ČR a na 569. pozici s indexem 0,18 skončila polostátní firma ČEZ.

Související

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.
Ilustrační foto

Kiwi se potýká se ztrátami. Propustí stovky zaměstnanců

Brněnská společnost Kiwi.com, specializující se na vyhledávání letenek, prochází významnými změnami. Přestože firma v roce 2022 zaznamenala růst o více než sto procent a dosáhla příjmů přesahujících šest miliard, stále se potýká s ročními ztrátami. V minulém roce byly náklady o téměř půlmiliardu vyšší než příjmy. 

Více souvisejících

firmy ženy

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy