Ekonomické rozdíly mezi kraji se v Česku prohlubují

Ekonomické rozdíly mezi jednotlivými kraji se místo srovnávání dál prohlubují. V posledních letech výrazného ekonomického růstu před epidemií se ještě zvětšily. Zatímco ekonomika Prahy a Středočeského kraje mezi lety 1996 až 2019 vzrostla 2,5krát, Karlovarský kraj je na stejné úrovni jako před čtvrt stoletím.

Vyplývá to z výsledků studie o diskriminaci na českém trhu práce v socioekonomickém kontextu. Výsledky dnes v Praze na konferenci Asociace samostatných odborů představil děkan fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické Jakub Fischer.

Studie se zaměřila na makroekonomický vývoj v regionech a odvětvích. Sledovala i rozdíly v odměňování, podrobně je pak rozebrala v Karlovarském kraji. Srovnávala vývoj regionálního hrubého domácího produktu (HDP) mezi lety 1996 a 2019.

Česká ekonomika vzrostla za sledované období ve stálých cenách zhruba o 80 procent, uvedl Fischer. Praha a Středočeský kraj si polepšily 2,5krát. Hospodářství většiny krajů se zvedlo 1,5krát až dvakrát. Výkon Moravskoslezského a Ústeckého kraje se podle údajů zvýšil zhruba 0,5krát. "Karlovarský kraj, který už tehdy byl nejslabší, je ekonomicky v roce 2019 na úrovní roku 1996. Jestliže jeden nejmenovaný politik nedávno přirovnal Ústecký kraj hospodářsky k Rumunsku - a byl za to pak trochu peskován, pak nutno říct, že Karlovarský kraj z pohledu HDP na obyvatele je za Rumunskem zcela bezpečně. Dochází k výrazné regionální divergenci navzdory všem podpůrným prostředkům, které se třeba z EU na konvergenci čerpají," řekl Fischer.

Ústecký kraj ekonomicky k Rumunsku nedávno přirovnal volební lídr koalice Pirátů a Starostů v tomto regionu a šéf Pirátů Ivan Bartoš. O Karlovarském kraji zase před časem premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že je "úplně nejhorší historicky ve všem".

Od roku 2014 do 2019 zažívalo Česko silnou konjunkturu. Podle výsledků se odstup mezi nejsilnějšími a nejslabšími kraji ještě rychleji prohluboval. "Pokračují výrazné regionální divergence s časovanou bombou Karlovarského a možná Ústeckého kraje," řekl Fischer.

Podle studie se mzdy v Karlovarském kraji postupně přibližují celorepublikovému průměru. Propast ve výdělcích žen a mužů není také tak výrazná jako v jiných krajích. Rozdíl v odměňování vysokoškoláků a lidí s maturitou je ale v karlovarském regionu mnohem nižší než v průměru v Česku. "Může to vést k odlivu vzdělanějších do jiných regionů či do zahraničí," podotkl Fischer. Dodal, že pokud si lidé s vysokoškolským vzděláním vydělají jinde výrazně víc, nemají motivaci v kraji zůstat.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika kraje

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy