Finanční správa se brání: Kvóty na "zaklekávání" nejsou, počet zajišťovacích příkazů klesá

Finanční správa loni vydala 765 zajišťovacích příkazů na 559 milionů korun. Předloni to bylo 1174 příkazů za 1,47 miliardy korun a letos ke konci dubna vydala 340 příkazů za 144 milionů korun.

Počet zajišťovacích příkazů trvale klesá od roku 2015, vyplývá z údajů finanční správy. Tento týden se finanční správa ohradila proti reportáži webu Seznam Zprávy, podle níž mají finanční úřady kvóty na to, kolik je třeba vydat zajišťovacích příkazů a kolik provést dražeb majetku zabaveného dlužníkům. Tvrzení v reportáži označila správa za nepravdivá.

Zajišťovací příkaz je jedním z institutů finanční správy, kterými může blokovat majetek firem podezřelých z nezaplacení daně. Úředníci mohou předpokládanou daň vybrat dopředu, a zadržet tak peníze nebo majetek, dokud firma neuhradí částku uvedenou v příkazu. Finanční správa v posledních letech čelí dlouhodobé kritice, že příkazy zneužívá. Na jednu firmu může správa vydat více zajišťovacích příkazů.

Loni se příkazy týkaly 185 firem, předloni to bylo 355 firem. Letos ke konci dubna to pak byl případ 77 firem.

"S nástupem generální ředitelky Tatjany Richterové v prosinci 2018 se změnila praxe a Finanční správa prošla změnou v postoji k vydávání zajišťovacích příkazů se zohledněním všech relevantních rozsudků Nejvyššího správního soudu," uvedla finanční správa.

Zároveň uvedla, že finanční úřady jsou hodnoceny podle dodržování procesních postupů stanovených daňovým řádem, tedy nikoliv podle počtu dražeb nebo vydaných zajišťovacích příkazů.

Seznam Zprávy v reportáži uvedl, že existují dané kvóty, kolik firem a podnikatelů má být v daném roce takzvaně zakleknuto, jak to svého času nazval exministr financí a dnešní premiér Andrej Babiš (ANO).

Opoziční poslanci označili zjištění reportáže Seznam Zprávy za skandální. Kauzou by se měl zabývat příští týden sněmovní rozpočtový výbor, na který byla pozvána ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) i šéfka finanční správy Tatjana Richterová.

Vláda na konci dubna opětovně schválila novelu daňového řádu, podle které by bylo mimo jiné možné při vymáhání zajišťovacích příkazů využít nejen exekuci, která může fungování firmy ohrozit, ale i prohlášení o majetku nebo zástavní právo. V případě prohlášení o majetku nebude ochromena činnost firmy proto, že by neměla přístup ke svým penězům. Hlavním cílem novely je umožnit spravování daňových záležitostí s finančním úřadem on-line.

Související

Více souvisejících

finanční správa Tatjana Richterová (Finanční správa) Ekonomika Daně Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 48 minutami

Aktualizováno před 57 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Češi začnou nejvíce umírat na rakovinu, varují lékaři. Onemocní jí polovina lidí

Podle onkologů bude rakovina v roce 2030 nejčastější příčinou úmrtí v České republice. V současnosti vedou onemocnění srdce, ale nádory již nyní způsobují přibližně 28.000 úmrtí ročně, což představuje čtvrtinu všech úmrtí.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy