Zpolitizovaná mise? Agrofert a europoslanci se dostali do křížku

Poslanci Evropského parlamentu z výboru pro kontrolu rozpočtu se chtěli podle Agrofertu sejít při své cestě do Česka na konci února s vedením firmy, následně setkání odvolali, sdělil dnes ČTK mluvčí koncernu Karel Hanzelka. Podle něj jde o absurdní jednání a zpolitizovanou výpravu, misi do ČR považuje společnost za skandální zásah do aktuálního auditního řízení. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) řekl, že o politizaci se snaží spíš Agrofert. Další europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) ČTK napsal, že je mu líto, pokud představitelé firmy ignorují možnost vyjádřit svůj pohled na věc.

Agrofert patřil premiérovi Andreji Babišovi (ANO), v únoru 2017 ho vložil do svěřenských fondů. Loňská zpráva auditorů EK, která se týká dotací ze strukturálních fondů, ale konstatovala, že má na Agrofert stále vliv. Česko by podle zprávy mělo na dotacích přijít o několik stovek milionů korun. Babiš odmítá, že je ve střetu zájmů.

Návštěva Česka bude podle Zdechovského celkově o problematice dotací. V korespondenci, kterou Hanzelka ČTK ukázal, se píše, že by se delegace ráda informovala o vzniku koncernu, jeho rozvoji, vztazích jednotlivých podniků a svěřenských fondů. "Je to absurdní. Podle našeho názoru jde o zpolitizovanou výpravu, o jejíž předpojatosti nemáme nejmenší pochybnost. Je předem jasné, jak bude návštěva probíhat a jaký má mít účel. Celou misi považujeme za nehorázný a skandální zásah do probíhajícího auditního řízení, které vede Evropská komise s ČR," dodal mluvčí koncernu.

Podle něj jsou partnery k dialogu pro firmu české úřady, případně komise. "Nikoli politická delegace v čele s paní Monikou Hohlmeier. Její veřejné výroky jasně dokazují, že ve věci dotací má předem jasno, aniž by znala jakékoli podrobnosti," dodal. Hohlmeierová je předsedkyní výboru pro rozpočtovou kontrolu EP. Agrofert tak nyní zvažuje podání stížnosti předsedovi EP Davidu Sassolimu.

Podle Zdechovského se lobbisté naopak snaží z delegace vytlačit některé europoslance, například jeho a právě Hohlmeierovou. "Setkáváme se s politiky, případně se zástupci drobných firem, nikdy ale s těmi, kdo jsou vyšetřováni," dodal. Jestli někdo požádal o setkání, muselo se to tak stát předtím, než začal premiér s nemístnými výtkami proti členům europarlamentu. Mise je vysloveně neutrální, nechceme, aby do ní zasahovali různí lobbisté, ale aby objasnila okolnosti čerpání fondů," uzavřel Zdechovský.

Podle Peksy, který bude také součástí delegace, jde o standardní parlamentní misi, jejímž cílem je prověřit, za jakých podmínek jsou v Česku utráceny evropské peníze. "Skutečnost, že konečný vlastník firmy Agrofert je premiérem České republiky, a má tedy významný politický vliv na rozdělování evropských peněz, je nemilá, a jakkoli nebyla zapříčiněna Evropskou unií, je nutnou součástí diskuse. Je mi líto, pokud představitelé firmy ignorují možnost vyjádřit svůj pohled na věc," uvedl.

Na konci ledna schválil výbor, že na cestě do ČR bude jednat s Babišem nebo se zástupci několika ministerstev. Mise související s prověřováním možného Babišova střetu zájmů v souvislosti s evropskými dotacemi má za cíl zjistit, jak české úřady nakládají s penězi z evropských fondů. Mezi poslanci vedenými Hohlmeierovou budou i dva čeští zástupci, právě Zdechovský a Peksa.

Česko u Soudního dvora EU zažaluje EK kvůli pozastavení dotačních plateb pro Agrofert Holding. Žalobu v pondělí jednomyslně schválila vláda na návrh ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD). Jde o platby týkající se Programu rozvoje venkova ve výši téměř 247.000 eur (6,3 milionu korun) pozastavené kvůli možnému střetu zájmů premiéra. Babiš řekl, že se projednávání nezúčastnil, ministři hovoří o tom, že se kabinet řídil doporučením právníků.

Související

Jana Nagyová a Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Expremiér Babiš byl opět zproštěn obžaloby v kauze Čapí hnízdo

Pražský městský soud i podruhé zprostil expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Hlavní líčení při opakovaném projednávání rozsudku trvalo jen jeden den. Babiš si rozhodnutí soudu osobně nevyslechl, síň opustil po pronesení závěrečné řeči. 

Více souvisejících

Agrofert Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Mikuláš Peksa (Piráti) Andrej Babiš europoslanci

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy