EU se může stát stejně závislou na čínských bateriích, jako byla na energii z Ruska

Podle strategického dokumentu vypracovaného španělským předsednictvím Rady EU, který má k dispozici agentura Reuters, by Evropská unie do roku 2030 mohla být stejně závislá na Číně v oblasti lithium-iontových baterií a palivových článků, jako byla v oblasti energie před konfliktem na Ukrajině na Rusku. Tato závislost na Číně by mohla mít důležité důsledky pro energetickou bezpečnost a strategickou nezávislost EU.

Dokument, který má být použit jako základ pro jednání o hospodářské bezpečnosti Evropy na summitu Evropského politického společenství v Granadě dne 5. října, zdůrazňuje, že kvůli nestálé povaze větrné a solární energie bude Evropa potřebovat mechanismy pro skladování energie, aby mohla dosáhnout svého cíle nulových emisí skleníkových plynů do roku 2050. To znamená, že EU bude v příštích letech potřebovat mnohem více lithium-iontových baterií, palivových článků a elektrolyzérů, a to až desetkrát až třicetkrát více než dosud.

Lídři, znepokojeni rostoucí globální asertivitou a ekonomickou váhou Číny, budou diskutovat o návrzích Evropské komise na snížení rizika přílišné závislosti Evropy na Číně a potřeby diverzifikace směrem k Africe a Latinské Americe.

"Bez zavedení účinných opatření by se evropský energetický ekosystém mohl do roku 2030 stát závislým na Číně," uvádí se v dokumentu španělského předsednictví. Tato závislost bude mít jiný charakter, ale podobný rozsah jako závislost na Rusku před jeho invazí na Ukrajinu. Podle autorů dokumentu má EU dobrou pozici ve výrobě elektrolyzérů, ale v oblasti palivových článků a lithium-iontových baterií potřebných pro elektromobily je silně závislá na Číně.

Kromě lithium-iontových baterií a palivových článků by EU mohla čelit podobným výzvám i v oblasti digitálních technologií. Prognózy naznačují, že poptávka po senzorech, dronech, serverech, úložných zařízeních a sítích pro přenos dat v tomto desetiletí prudce vzroste. EU má v oblasti sítí poměrně silnou pozici, ale v jiných oblastech může mít významné nedostatky.

Související

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Čína elektromobily

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy