Zabavení majetku Gazpromu? Ukrajinský Naftogaz je připraven k právní bitvě

Kyjev/Brusel - Ruský Gazprom má podle nedávného rozhodnutí arbitrážního soudu ve Stockholmu vyplatit ukrajinskému Naftogazu přes 2,5 miliardy dolarů. Pokud to neudělá, je Naftogaz připraven obrátit se na soudy se žádostí o zabavení majetku, který má Gazprom v Evropě.

"Pro nás je jasné, že pokud (tuto platbu) neprovedou, tak začneme brát do zástavy jejich plyn a další majetek Gazpromu v Evropě, ne na Ukrajině. Půjdeme k soudům v Evropě," řekl agentuře Reuters náměstek ředitele Naftogazu Jurij Vitrenko. Upozornil však, že Naftogaz nebude usilovat o zabavení ruského plynu, který proudí přes Ukrajinu evropským klientům.

Gazprom se vůči rozhodnutí soudu ve Stockholmu hodlá odvolat. Naftogaz plánuje tento týden jednání s Gazpromem, které by podle ukrajinské firmy mělo být poslední předtím, než podá novou stížnost u stockholmského arbitrážního soudu. Mimo jiné požaduje kompenzace za to, že mu Gazprom tuto zimu odmítl dodávat plyn.

EU a západní klienti doufali, že stockholmská arbitráž vyřeší jeden z mnoha ožehavých sporů mezi Kyjevem a Moskvou. Místo toho obě strany zvyšují své nároky. Vitrenko uvedl, že Gazprom pravděpodobně zcela zastaví tok plynu přes Ukrajinu a přesměruje tento plyn do dvou velkých nových plynovodů na severu a jihu.

Spory kolem plynu jsou průvodním jevem zhoršených vztahů mezi Kyjevem a Moskvou po ruské anexi Krymu a vypuknutí povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny. Gazprom a Naftogaz se kvůli svým sporům obrátily na arbitrážní soud ve Stockholmu v červnu 2014. Spory se týkají smluv o dodávkách ruského plynu pro Ukrajinu a tranzitu ruského plynu do Evropy přes území Ukrajiny. Obě smlouvy jsou platné do 31. prosince 2019.

V případu smlouvy o dodávkách arbitrážní soud nařídil Naftogazu doplatit Gazpromu za dodávky. V druhém případě však soud rozhodl, že Gazprom musí doplatit Naftogazu za tranzit. Po započtení obou závazků Gazprom dluží Naftogazu více než 2,5 miliardy USD.

Související

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

Více souvisejících

Gazprom Naftogaz Ekonomika Zemní plyn Ukrajina Rusko

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy