Úspěchem ČR je počet leteckých linek do Číny, chlubí se Babiš. Summit 16+1 získal nového člena

Největším úspěchem České republiky je počet přímých leteckých linek do Číny. Po skončení summitu 16 zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy a Číny, který se konal v Dubrovníku, to dnes řekl český premiér Andrej Babiš. "My už dnes máme čtyři letecké linky a pátá se otvírá 1. července. To je spojení Praha-Šen-čen," upřesnil předseda vlády.

Hostitel letošního, již 8. summitu 16+1 chorvatský premiér Andrej Plenković hned na úvod jednání potvrdil rozšíření tohoto formátu o jeden stát, o čemž se už ve čtvrtek zmínil Babiš. Novým členem se stalo Řecko, a formát tak nese nový název 17+1.

"Je to velice dobrý formát, kde máme možnost jednak bilaterálních jednání, ale i porovnat si naše aktivity s kolegy z dnes již šestnácti zemí. Myslím si, že jsme na tom velice dobře," řekl dnes Babiš. V této souvislosti hovořil právě o přímých leteckých spojeních s Čínou.

Na Summitu zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy a Číny začalo ekonomické a obchodní fórum, kterého se zúčastní i více než 20 českých podnikatelů. Podle premiéra @AndrejBabis je to pro české firmy příležitost navázat nové obchodní kontakty. pic.twitter.com/gIIo0oGxtF

— Úřad vlády ČR (@strakovka) 12. dubna 2019

To se odrazilo ve zvýšení počtu čínských turistů v ČR. Jejich nárůst předseda vlády označil za "skvělý, protože za rok 2018 k nám přijelo na návštěvu 620.000 turistů z Čínské lidové republiky, což je nárůst o 130.000".

"Z hlediska byznysu je ale ten náš export stále nedostatečný," dal premiér opět najevo nespokojenost, pokud jde o obchodní bilanci ČR s Čínou. Česko má sice skvělý náskok právě v leteckých spojeních, která jsou pro obchod důležitá, ale "v tom exportu se musíme podívat na to, kde to vázne", posteskl si Babiš.

"Musíme skutečně mít velice konkrétní představy, jak proniknout víc na ten čínský trh," řekl Babiš a dodal, že bohužel musí konstatovat, že české firmy "ne moc oceňují celkově výkon naší správy a agentur, které to mají na starosti". "Musíme tomu dát nějaký řád a koordinaci," poznamenal na adresu agentur CzechTrade, CzechInvest či CzechTourism.

Na dotaz ČTK, zda Česká republika neplánuje uspořádat některý z příštích summitů platformy s Čínou, Babiš řekl, že v tuto chvíli takový plán není. "Musíme to ještě prodiskutovat v rámci koalice. Vyloučit se to nedá," podotkl.

Fungování platformy hned na úvod summitu ocenil i chorvatský premiér Plenković. "Samozřejmě že čísla mohou být vždycky lepší, nicméně platforma umožnila navázání kontaktů a existenci mnoha projektů," uvedl. Důkazem, že to funguje, je podle něj i fakt, že existuje množství zemí, které se chtějí stát členy či pozorovateli platformy.

Babiš se již ve čtvrtek na okraj summitu setkal se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem. Po jednání uvedl, že čínské investice v České republice zatím nejsou na zcela uspokojivé úrovni. Podle něj je třeba, aby se "bezpočetné návštěvy a kontakty promítly i do byznysu". Vyjádřil přitom naději, že se obchodní vztahy mezi ČR a Čínou ještě zdynamizují po návštěvě českého prezidenta Miloše Zemana v Číně, která je plánovaná na konec dubna.

Cílem platformy nyní už 17+1 je prohlubování ekonomické spolupráce. Vedle Česka je do ní zapojeno dalších jedenáct členů Evropské unie (Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a nově Řecko) a pět států mimo unii (Albánie, Bosna, Černá Hora, Makedonie a Srbsko). Česko loni hostilo investiční fórum platformy na Pražském hradě. Nynější summit byl již osmým v řadě, první se uskutečnil v roce 2012 ve Varšavě.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Čína Summit 16+1 Ekonomika Chorvatsko

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy