Britští obchodníci vytáhli proti lockdownu, odvolávají se na Magnu Chartu z roku 1215

Britští majitelé obchodů, kteří nesouhlasí s celostátní uzávěrou kvůli koronaviru, se odvolávají na Magnu Chartu z roku 1215 a domáhají se otevření svých podniků. Dle jejich názoru je k tomu jeden ze základních dokumentů moderní demokracie opravňuje, policie nesouhlasí, píše agentura AFP.

Britský server na ověřování pravdivosti výroků Full fact považuje výklad podnikatelů za nepřesný, většina Magny Charty navíc již neplatí.

Magnu Chartu, zvanou také velká listina práv a svobod, podepsal 15. června 1215 anglický král Jan Bezzemek pod tlakem vzpurných baronů, kteří tak chtěli omezit královskou moc. Dokument dal mnoho nových práv i lidu.

Kadeřnice z Bradfordu na severu Anglie se stala hrdinkou odpůrců vládních opatření na sociálních sítí. Za provozování kadeřnictví v době celostátní karantény již nasbírala pokuty za 27.000 liber (na 800.000 korun). Mladá žena je přesvědčená, že článek 61 Magny Charty jí dává právo mít otevřeno, záznamy svých střetů s policií zveřejňuje na instagramu, píší britská média.

Na Magnu Chartu se odvolává také například tetovací salón v Bristolu nebo dětská herna v Liverpoolu. Policie ale argument nebere v potaz, Magna Charta podle policie neznala covid-19, píše AFP.

Magna Charta byl soubor královských výroků z 13. století, většinu jich záhy po vydání anuloval tehdejší Papež. Část práv z původního dokumentu se stala součástí pozdějších právních norem. Do dnešního dne podle webu britského parlamentu platí jen čtyři z nich, vztahují se zejména k právu na spravedlivý proces. Článek 61, na který se nyní někteří majitelé obchodů odvolávají, se týkal výhradně rebelujících baronů, kteří si svá práva vydobyli na králi. Ostatní měli podle serveru Full fact pouze právo poslouchat tyto barony. Obchodníci se tedy odvolávají na dokument, který se jich nikdy netýkal.

Související

Katedrála v Salisbury

Za pokus o krádež Magny charty půjde muž na čtyři roky do vězení

Na čtyři roky poslal v pátek britský soud do vězení muže, který se v roce 2018 pokusil ukrást z katedrály v Salisbury jeden ze čtyř existujících originálních exemplářů Velké listiny práv a svobod (Magna charta libertatum) z roku 1215. Informovala o tom agentura AFP. Magna charta je klíčovým dokumentem britských dějin i dějin světové demokracie.

Více souvisejících

Magna charta libertatum (1215) Velká Británie Ekonomika zajímavosti Obchody

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy