Eigenmittelanforderungen. Nová šéfka ECB Lagardeová zápasí s němčinou

Nová šéfka Evropské centrální banky (ECB) se učí německy. Francouzka Christine Lagardeová, která se díky své nové funkci přestěhovala do Frankfurtu nad Mohanem, podle agentury Bloomberg doufá, že tak bude moci Němcům lépe vysvětlit politiku centrální banky. Němčina je mateřský jazyk čtvrtiny obyvatel eurozóny a některé kroky ECB jako zavádění záporných úrokových sazeb se v Německu - největší ekonomice bloku zemí platících eurem - nesetkaly s nadšením.

"Když mluvíte místním jazykem, je to obrovská výhoda," řekl Bloombergu místopředseda společnosti Blackrock a bývalý prezident švýcarské centrální banky Philipp Hildebrand. A dodal: "Mnoho Němců má pocit, že ECB nekomunikuje dostatečně."

Christine Lagardeová, které bude 1. ledna 64 let, se podle vlastních slov učí nejen jazyk centrálních bankéřů, ale i jazyk své nové domoviny. Zvládnout ovšem bude muset také pojmy jako Eigenmittelanforderungen (kapitálové požadavky na banky), Anleihekaufprogramm (program nákupů dluhopisů - termín pro kvantitativní uvolňování) nebo Negativzinsen (záporné úrokové sazby).

Na rozdíl od její rodné francouzštiny, která rozlišuje jen dva rody podstatných jmen - mužský a ženský - má němčina také rod střední a jména na rozdíl od francouzštiny skloňuje. V západním světě proto platí za obtížný jazyk. Podle německého Goethe Institutu je ke zvládnutí běžné konverzace zapotřebí 240 hodin výuky.

Předchůdci Lagardeové se s touto výzvou popasovali každý po svém. První prezident ECB Wim Duisenberg pocházel z Nizozemska a německy mluvil ještě předtím, než se přestěhoval do Frankfurtu. Francouz Jean-Claude Trichet se o to pokusil a pochvaloval si, že díky této zkušenosti "získal hlubší pochopení" německého způsobu uvažování.

Dosáhl natolik velkého pokroku, že byl schopen pronést projev v němčině, když se v roce 2009 slavilo deset let od zavedení eura. Novinářům později řekl, že jej potěšilo, jak byl proslov přijat, ale dodal, že němčina je "těžká".

Jeho nástupce Itala Maria Draghiho některá německá média kvůli záporným sazbám a programům nákupů dluhopisů démonizovala. Německy se za osm let v úřadu prezidenta ECB nenaučil. Jeho nejslavnější veřejné pokusy pocházejí z let 2012 a 2016, když kritizoval odpor vůči své radikální politice. Tehdy použil obrat "nein zu allem" (ne všemu).

Lagardeová říká, že jí obtíže neodradí. Když jí německý europoslanec Joachim Schuster položil v Evropském parlamentu otázku ve své mateřštině, řekla mu: "Jednoho dne vám budu schopna odpovědět v němčině."

Související

Christine Lagardeová

ECB rázně zakročí, aby inflaci stlačila zpět ke dvěma procentům

Inflace v eurozóně je podle prezidentky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové stále příliš vysoká. ECB ale podle ní rázně zakročí, aby inflaci vrátila zpět ke dvěma procentům. Lagardeová to dnes řekla na konferenci ve Frankfurtu nad Mohanem. Euro po jejích slovech zpevnilo.

Více souvisejících

Christine Lagardeová ecb jazyky Německo eurozóna

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy