Kašlání a smrkání kolegů? Covid-19 možná skoncuje s otevřenými kancelářemi

Jednosměrné chodby, nárazníkové zóny kolem stolů a průhledné plastové přepážky chránící před kašlem a smrkáním kolegů. To vše se podle odborníků může stát novým kancelářským standardem po zrušení koronavirových karanténních opatření, kvůli nimž řada lidí začala pracovat z domova.

Vlády v zemích po celém světě vydaly v různé podobě zákazy či doporučení nevycházet z domova, a globální pandemie tak radikálně změnila způsob, jak a kde lidé pracují. Miliony lidí přesedly z kanceláře do obývacího pokoje a namísto porad se konají videokonference, napsala agentura Reuters.

Zatímco se na řadě míst začala karanténní opatření uvolňovat, mění kanceláře podobu tak, aby se minimalizovalo riziko přenosu a zabránilo druhé vlně nákazy koronavirem, která by podle varování amerického Střediska pro kontrolu a předcházení nemocí mohla USA tvrdě zasáhnout během příští zimy.

Mezinárodní realitní společnost Cushman & Wakefield, která dohlížela na návrat téměř milionu lidí do kanceláří v Číně, přišla s konceptem pracoviště, který má pomoci při dodržování bezpečnostních opatření proti nákaze v rámci kancelářského života. Tento koncept využívá pravidlo společenského odstupu na šest stop, tedy 180 centimetrů, což je perimetr kolem pracovních stolů, který má zůstat prázdný.

Prototyp v kancelářích sídla společnosti v Amsterodamu ukazuje klientům, jak se dají jejich prostory upravit. "Stačí běžné věci jako barevný koberec, anebo méně sofistikovaná a levnější metoda - vymezení prostoru lepící páskou na podlaze, aby všichni věděli, kam sahá 180 centimetrů od pracovního stolu," řekl Bill Knightly, který je členem skupiny řešící v rámci společnosti problémy spojené s covidem-19.

"Je to na první pohled viditelné. V některých případech je třeba nainstalovat plexisklo nebo jiný druh zástěny před kašláním, abychom lidem poskytli dodatečnou ochranu," dodal.

Pro zaměstnance, kteří jsou zvyklí na společenské interakce v moderních kancelářích založených na konceptu open space, tedy otevřeného prostoru, a na stoly, o které se dělí více zaměstnanců, může být těžké si na tyto změny zvyknout, míní psycholog Brad Bell, který studuje dopad práce na dálku.

"Zjistili jsme, že když zaměstnanec zažívá, anebo vnímá svou izolaci, má to negativní dopad na celou řadu věcí včetně jeho spokojenosti s odvedenou prací," řekl Bell, který je profesorem studií lidských zdrojů na Cornellově univerzitě. "Myslím, že to rozhodně může vést ke stresu a narušit pocit duševní pohody."

Nyní ovšem zaměstnavatelé zjišťují, jako výhody má práce na dálku, na kterou museli přejít během pandemie, dodal Bell. A některé firmy by podle něj mohly přejít na tento model trvale.

"Z mých rozhovorů s různými firmami vyplývá, že zaměstnanci zůstávají produktivní. Plní své úkoly, odvádějí práci. V mnoha ohledech je to náročná doba pro všechny, ale lidé si vedou mnohem lépe, než mnoho společností čekalo," řekl Bell.

Podle Knightleyho ale vzroste poptávka po kancelářských prostorách umožňujících společenský odstup. "Ptáte se, jestli si myslíme, že všichni, kdo mohou pracovat z domova, v tom budou pokračovat? Ne, v této fázi ještě ne. Zatím na tom ještě nepanuje všeobecná shoda," dodal.

Související

Kancelář, ilustrační fotografie. Komentář

Zaměstnanci se do kanceláří v plné míře nevrátí. Nejde jen o vlastní pohodlí

Kdoví, zda se mnou budete souhlasit, ale český pracovní trh je stále „tajuplným ostrovem“. Potvrzují to i nynější nálezy nejednoho tuzemského zpravodajského serveru o tom, že i když už nejspíš máme po covidových zákazech a příkazech o uzávěrách a (ne)chození do práce (kanceláří), stále je problém najít v těch místnostech víc lidí, tedy aspoň takový počet, který tam byl před pandemickou krizí. Proč? Nechce se těm lidem odcházet z pohodlí domova, nebo zkrátka firmy zjistily, že mohou za menší náklady „vytěžit“ od lidí z kanceláří ne-li stejné, tak hodně podobné výkony? Sami tušíte, milí čtenáři, že pravda může být někde uprostřed.

Více souvisejících

Kancelář firmy práce Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí narušilo lodní dopravu v Panamském průplavu, zjistili vědci. Region postihlo rekordní sucho

Klimatický fenomén známý jako El Niňo byl klíčovou příčinou nízkých srážek a rekordního sucha, které loni narušily lodní dopravu v Panamském průplavu. Ve středu to uvedli vědci, informuje agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy