Lufthansa odstaví 95 procent letadel, Austrian Airlines pozastavily pravidelné lety

Německé aerolinky Lufthansa jsou kvůli potížím spojeným s šířením koronaviru nuceny odstavit zhruba 95 procent letadel. Řekl to dnes šéf společnosti Carsten Spohr, když představoval výsledky hospodaření za loňský rok. Upozornil zároveň, že pokud současná situace potrvá dlouho a vlády odvětví letecké dopravy nepodpoří, sektor tuto krizi nemusí přežít. Lufthansa už přijala více opatření, chce zkrátit pracovní dobu a zatím nebude vyplácet dividendy.

"Šíření koronaviru přivedlo globální ekonomiku i naši společnost do nebývalého stavu nouze," uvedl Spohr. "V současnosti nikdo nedokáže předpovědět důsledky," dodal. Skupina Lufthansa se podle něj soustředí na repatriační lety a na udržení dodavatelských řetězců pro jiná odvětví.

Do skupiny Lufthansa patří aerolinky Swiss, Austrian či Brussels Airlines. Skupina vykonala a naplánovala úhrnem 140 repatriačních letů. "Kromě toho děláme vše, co je v našich silách, abychom posílením kapacity nákladní dopravy zajistili, že se dodavatelské řetězce mnoha tisíc podniků nerozpadnou," řekl Spohr.

Největší letecký koncern v Evropě jednal s německou vládou o poskytnutí hotovosti, včetně zvláštních půjček od státní banky KfW. "Čím déle krize bude trvat, tím spíše nelze zaručit budoucnost leteckého odvětví bez státní pomoci," konstatoval šéf Lufthansy.

Za poslední týdny koncern zvýšil objem hotovosti o 600 milionů eur na 4,3 miliardy eur. Kromě toho Lufthansa nevyčerpala úvěrové linky v objemu 800 milionů eur.

Skupina zvažuje získat další hotovost prostřednictvím zpětného pronájmu svých strojů. "Vlastníme 86 procent letadel ze své letky, která je z valné většiny nezadlužená a má účetní hodnotu deset miliard eur," řekl finanční ředitel Ulrik Svensson.

Výkonná rada společnosti si sníží plat o 20 procent. Firma dnes také uvedl, že konsolidovaný čistý zisk Lufthansy se loni snížil o 44 procent na 1,2 miliardy eur, zejména kvůli zvýšení ceny paliva a znatelnému zpomalení ekonomiky, zejména na domácích trzích.

Na vídeňském letišti dnes ráno přistál let rakouské společnosti Austrian Airlines, kterým tyto aerolinky kvůli pandemii koronaviru přinejmenším do 28. března ukončily provoz pravidelných linek.

Firma na twitteru napsala, že přerušení letů neznamená konec. "Není to sbohem, uvidíme se později. Vrátíme se!" napsaly aerolinky. Společnost sice pravidelné lety ukončila už ve středu, výjimkou ale byl noční let z Chicaga, který z amerického velkoměsta odstartoval ve středu večer a dnes krátce po osmé ranní přistál ve Vídni.

This is no goodbye, it's a see you later. We'll be back! ?✌️ https://t.co/dbgxBvJOri

— Austrian Airlines (@_austrian) March 19, 2020

"Ne všechny aerolinky tuto krizi přežijí. Austrian Airlines jsou v lepší pozici než jiní dopravci. Proto z krize vyjdeme silnější. Kdo jiný než my?" uvedl šéf společnosti Alexis von Hoensbroech.

Aerolinky nadále spolu s dalšími společnostmi uskutečňují mimořádné repatriační lety. Těmi se do vlasti vrací Rakušané, kteří kvůli koronavirovým opatřením uvízli v zahraničí. Za středu se takto domů vrátilo okolo 750 Rakušanů. Většinu z nich dopravily do země právě Austrian Airlines a společnost Lauda Motion, a to ze španělských ostrovů Tenerife Grand Canaria a z Egypta, uvedl rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg. Zbývajících 150 Rakušanů přicestovalo ve spolupráci s dalšími státy z Amsterodamu, Moskvy a Kyjeva.

Na dnešek plánuje Rakousko repatriaci svých občanů z Maroka a z šesti dalších destinací. Další lety podle Schallenberga budou ještě následovat. Podle rakouské rozhlasové a televizní společnosti ORF uvízlo ve více než stovce zemí nejméně 47.000 Rakušanů. Především ty v Evropě vláda vyzvala, aby se pokusili vrátit po vlastní ose.

Související

Lufthansa, ilustrační fotografie

Lufthansa hlásí globální výpadek, ovlivnil plány tisíců lidí

Největší německé aerolinky Lufthansa se dnes potýkají s následky výpadku svého počítačového systému, který zkomplikoval plány tisícům lidí po celém světě. Fungovat ráno přestaly systémy pro odbavení i nástup do letadla. Lufthansa kvůli tomu svolala krizový tým a později oznámila, že za výpadkem byly stavební práce, při kterých byly poškozeny optické kabely. Frankfurtské letiště kolem poledne uvedlo, že zruší všechny přílety a že letadla začne odklánět na jiná letiště. Odpoledne byly přílety obnoveny a později se přidaly také odlety, jak se začaly systémy vracet k normálu.
Lufthansa, ilustrační fotografie.

Stávka pilotů Lufthansy ochromila v Německu leteckou dopravu

Stávka pilotů německých aerolinek Lufthansa dnes ochromila leteckou dopravu, zrušeny jsou i spoje do České republiky. Na velkých německých letištích se u přepážek společnosti tvoří dlouhé fronty lidí, kteří se snaží najít náhradu za zrušené lety. Lufthansa vyzvala cestující, aby na letiště nejezdili, pokud byl jejich let odřeknut. Stávka za vyšší mzdy se koná v době, kdy ve třech západoněmeckých spolkových zemích končí prázdniny.

Více souvisejících

Lufthansa Ekonomika Německo Austrian Airlines Rakousko letadla, letectví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy