Revoluce v eurozóně? Reforma ESM je na spadnutí, cuká se jen Itálie

Ministři financí zemí eurozóny se v principu shodli na reformě Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Po středečním večerním jednání to dnes oznámil šéf euroskupiny Mario Centeno, podle něhož bude možné dohodu stvrdit během několika měsíců. Mezi body, které ještě bude muset euroskupina doladit, patří zejména obavy Itálie ohledně restrukturalizace státního dluhu.

Euroskupina sdružuje ministry financí zemí eurozóny. ESM je mezivládní organizací, jejímž smyslem je v případě nutnosti poskytnout asistenci zemím eurozóny, které se dostanou do finančních problémů.

Reforma, o které 19 zemí používajících společnou měnu euro usiluje už několik let, má záchranný fond celkově posílit a snížit rizika pro investory. Pokud by například bylo nutné restrukturalizovat dluh ohrožené země, ESM by mohl s investory vyjednávat. Ve výjimečných situacích by mohl pomáhat i bankám.

#Eurogroup pic.twitter.com/FCdxP7lxfI

— Mário Centeno (@mariofcenteno) December 5, 2019

Podle Centena se ministři v principu na reformě shodli, musejí však ještě dořešit několik neuzavřených bodů včetně zmíněné restrukturalizace.

"Musíme se k tomu vrátit v lednu a tu práci dokončit," připustil dnes Centeno. Původní představa, že by lídři zemí eurozóny reformu schválili na summitu Evropské unie plánovaném na příští týden, se tak posouvá na některé vrcholné setkání v příštím roce.

Itálie dávala v posledních týdnech najevo obavy, že reforma může ohrozit její případnou schopnost splácet závazky. Římu vadilo zavedení jednotné doložky o společném postupu (CAC) pro všechny dluhopisy eurozóny. Zatímco dosud se každý druh vládních dluhopisů restrukturalizuje zvlášť, změna má postup zjednodušit na jediné rozhodnutí pro všechny dluhopisy. Proti změnám se v Itálii postavilo jak koaliční Hnutí pěti hvězd, tak opoziční protievropská Liga.

Šéf ESM Klaus Regling připomněl, že reformu záchranného mechanismu musejí ratifikovat parlamenty národních států, takže se k ní mohou vyjádřit rovněž italští poslanci.

Shoda podle Centena otevírá cestu k "dalším rozhodnutím k dokončení bankovní unie", mezi nimiž je i společný systému pojištění vkladů (EDIS). Šéf euroskupiny přiznal, že chystaný plán budoucích kroků k jeho přijetí se během středečního zasedání nepodařilo schválit.

"Členské státy prezentovaly různé pohledy, diskuse bude zřejmě dlouhá," připustil eurokomisař pro hospodářství Paolo Gentiloni. Německo, které dlouho myšlenky na EDIS odmítalo, přišlo nedávno s návrhem, aby systém omezoval množství dluhopisů vlastní vlády, které mohou banky držet. S tím zásadně nesouhlasí Itálie, která byla podle Gentiloniho jednou ze zemí, jež chtějí prezentovat vlastní návrh. Očekává se proto, že dokončení bankovní unie se kvůli těmto neshodám protáhne.

Související

Koruna, anebo euro? Češi stále váhají. Původní zpráva

Volíš euro, anebo korunu? Česko hledá odpověď už moc dlouho

Ať už jste, pro někoho možná starými pojmy řečeno, nazýváni příznivci politické pravice nebo levice, v problematice přijetí jednotné evropské měny, tedy eura, je to úplně jedno. Zjednodušeně řečeno: I když snad většina politiků, kteří nakonec musí o euru v ČR rozhodnout, tvrdí, že jsme ryze otevřenou exportní zemí, tudíž zemí závislou na vývozu, o euru zatím většina z nich neuvažuje. Koruna je prý lepší. Přestože ti, o kterých se mluvilo v předchozí větě, tedy exportéři, o přijetí eura marně mluví už pěkně dlouho.

Více souvisejících

eurozóna Mario Centeno Ekonomika Itálie Evropský stabilizační mechanismus (ESM)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy