Silnější euro? Summit EU vyzval k další práci na měnové unii

K dokončení současných kroků ke hlubší hospodářské a měnové unii dnes vyzvali prezidenti a premiéři zemí EU. Na bruselském summitu zhodnotili pokračující reformu záchranného mechanismu eurozóny (ESM) či návrh základních parametrů takzvaného rozpočtu eurozóny. Podle předsedy Evropské rady Charlese Michela musí země platící eurem zajistit posílení globální role společné měny.

"Je důležité, abychom pokračovali ve snahách, které posunou bankovní unii vpřed," prohlásil po jednání Michel. Unijní lídry o novinkách, které v jednání o základních pilířích měnové unie přinesly poslední měsíce, informoval šéf euroskupiny Mario Centeno.

Zásadním sporným bodem zůstává společný systém pojištění vkladů označovaný zkratkou EDIS. Na jeho obrysech se zejména kvůli rozdílným pohledům Německa a Itálie zatím zemím platícím eurem nepodařilo shodnout. Podle Centena proto budou diskuse pokračovat v příštím roce.

Summit zhodnotil i základní obrysy takzvaného rozpočtu eurozóny, na nichž se v říjnu dohodli ministři financí. Podle Michela patří Rozpočtový nástroj pro konvergenci a konkurenceschopnost (BICC) k důležitým pilířům budoucího fungování eurozóny, podobně jako reformovaný záchranný mechanismus. Objem BICC má podle dohody dosahovat přibližně 20 miliard eur (550 miliard korun), které budou z větší části určeny k financování projektů podporujících růst. Lídři vyzvali členské země, aby co nejdříve dohodly podrobnosti o zdrojích jeho financování.

Evropský stabilizační mechanismus (ESM) je mezivládní nástoj, který může být v případě nutnosti využit na pomoc zemím s eurem, které se dostanou do problémů ohrožujících potenciálně finanční stabilitu celé eurozóny. V srpnu 2018 například skončil poslední záchranný program ESM pro Řecko, mechanismus má ale k dispozici i některé další nástroje.

Summit vyzval k dokončení reformy mechanismu už letos v červnu. Zejména kvůli obavám Itálie spojeným s navrhovanými pravidly pro restrukturalizaci dluhu se však konečné dohody zatím nepodařilo dosáhnout. Centeno prohlásil, že ji očekává začátkem příštího roku.

Unijní lídři se shodli na tom, že ve všech zmíněných bodech by členské státy měly pokračovat v diskusi. Summit se k jejich hodnocení má vrátit nejpozději v červnu příštího roku.

„Je jasné, že potřebujeme silnější euro,“ konstatovala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž se na potřebě posílení vlivu společné měny shodla většina lídrů. Německá politička dodala, že vedle zmíněných kroků musí EU dokončit i unii kapitálových trhů, která usnadní fungování malým a středním firmám.

Eurosummitu byli přítomni představitelé 27 unijních zemí, ačkoli se týkalo především eurozóny, tedy 19 států platících společnou měnou. Podle českého premiéra Andreje Babiše se dnes objevily i návrhy, aby se vrcholné schůzky konaly v uzavřeném formátu bez států s vlastní měnou, pro ČR má však velký význam, aby byla přítomna.

"Výměna informací je důležitá," prohlásil Babiš, podle něhož může Praha prezentovat ostatním zemím své hospodářské pokroky. Premiér také zopakoval, že pokud eurozóna chce vlastní rozpočet, tak země mimo eurozónu by chtěly v příštím víceletém rozpočtu EU také zohlednit své požadavky.

Související

Koruna, anebo euro? Češi stále váhají. Původní zpráva

Volíš euro, anebo korunu? Česko hledá odpověď už moc dlouho

Ať už jste, pro někoho možná starými pojmy řečeno, nazýváni příznivci politické pravice nebo levice, v problematice přijetí jednotné evropské měny, tedy eura, je to úplně jedno. Zjednodušeně řečeno: I když snad většina politiků, kteří nakonec musí o euru v ČR rozhodnout, tvrdí, že jsme ryze otevřenou exportní zemí, tudíž zemí závislou na vývozu, o euru zatím většina z nich neuvažuje. Koruna je prý lepší. Přestože ti, o kterých se mluvilo v předchozí větě, tedy exportéři, o přijetí eura marně mluví už pěkně dlouho.

Více souvisejících

eurozóna Summit EU Evropský stabilizační mechanismus (ESM) Mario Centeno Ursula von der Leyenová Ekonomika

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 55 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

Biden pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu

Americký prezident Joe Biden v neděli vyzval k okamžitému příměří v Gaze a uvedl, že pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu. Informaci přinesla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy