Tranzit plynu přes Ukrajinu? Jednání zkrachovalo. Na vině je Rusko, tvrdí Šefčovič

Za zklamání označil dnes místopředseda Evropské komise pro energetickou unii Maroš Šefčovič výsledek dalšího kola jednání se zástupci Ruska a Ukrajiny o nové smlouvě na tranzit plynu. Současný kontrakt vyprší na konci roku a Šefčovič chtěl dnes domluvit zásadní body smlouvy budoucí. Zvláště na ruské straně ale podle něj nebyla dostatečná vůle k zásadnímu posunu dosud zablokovaných jednání. "Jsem stoprocentně přesvědčen, že dohodu stihnout můžeme," prohlásil nicméně.

Ukrajina má dlouhodobě obavy, že Rusko její území po vypršení současné smlouvy obejde při dodávkách do Evropy prostřednictvím plynovodu Nord Stream po dně Baltského moře. Rusko tvrdí, že je připraveno v tranzitu přes Ukrajinu pokračovat, pokud bude tato trasa ekonomicky rentabilní. Brusel chce prostřednictvím trojstranných rozhovorů dospět ke smlouvě přijatelné pro Moskvu i pro Kyjev.

"Jsem zklamán dnešním výsledkem a říkám to zcela otevřeně... Kdyby byla politická vůle, tak mohl přijít posun," řekl Šefčovič novinářům. Místopředseda EK chtěl během čtvrtého kola rozhovorů dojednávat například celkové objemy plynu či délku trvání kontraktu, neuspěl však.

Pro Rusko je podle místopředsedy komise problémem spor ukrajinské firmy Naftogas a ruského Gazpromu o tranzitní poplatky za plyn mířící do Evropy. Věcí z podnětu ukrajinské strany řeší arbitrážní soud ve Stockholmu. Moskva rovněž chce před podpisem smlouvy znát množství plynu, který se bude prodávat přímo Ukrajině. To je pro Rusko ekonomicky nejdůležitějším bodem nové smlouvy, zatímco Kyjev považuje za stěžejní objem plynu mířící přes Ukrajinu do Evropy.

Obě strany se dnes podle Šefčoviče shodly na zintenzivnění rozhovorů a uspořádání listopadové schůzky na úrovni ministrů.

Obchodní jednání mezi oběma zeměmi se výrazně zpolitizovala po ruské anexi Krymu a postupu proruských separatistů na východě Ukrajiny. Současné kolo jednání zprostředkované EU bylo třetím od loňského obnovení rozhovorů.

Kyjev má na vedení plynu přes ukrajinské území velký zájem, neboť vytváří až tři procenta hrubého domácího produktu. Vyjednavače však s blížícím se koncem roku a zvýšenou zimní spotřebou plynu začíná tlačit čas. Na Ukrajině i v některých zemích EU panují obavy, že po vypršení smlouvy může plyn přestat přes Ukrajinu proudit úplně.

Šefčovič již v září prohlásil, že unie je i na tuto krajní variantu připravena. Podzemní zásobníky plynu v unijních zemích jsou podle něho téměř zcela plné a Ukrajina má zásoby plynu výrazně větší než loni touto dobou.

Související

Maroš Šefčovič

EU nepracuje přímo na dalších sankcích, ale na dotažení detailů, uvedl Šefčovič

Evropská komise (EK) a členské státy EU nyní nepracují přímo na dalším, sedmém evropském sankčním balíku proti Rusku. EK dnes představí opatření, jež se týkají dotažení některých detailů z předcházejících balíků s cílem zabránit neplnění sankcí. Zároveň chce EU dostat sankce do souladu se závěry zemí G7. Na dnešní tiskové konferenci po jednání Rady pro obecné záležitosti (GAC) v Praze to řekl místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.
Maroš Šefčovič

Evropští lídři vyjadřují výhrady k vládě Tálibánu, Peking reaguje pozitivněji

Prozatímní afghánská vláda jmenovaná v úterý radikálním hnutím Tálibán podle Evropské unie není "inkluzivní" a neodráží etnickou a náboženskou různorodost afghánské populace. Výhrady k novému kabinetu, který je tvořen pouze muži včetně lídrů Tálibánu z 90. let, dnes odděleně vyjádřili i představitelé vlád Německa, Francie a Británie.

Více souvisejících

Maroš Šefčovič Zemní plyn Ukrajina Rusko Gazprom Naftogaz Energetika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy