Predikce vývoje elektřiny a zemního plynu: Máme naději na snižování cen?

Cena jedné „megawatt hodiny“ elektřiny na komoditní burze Power Exchange Central Europe, v Praze dle jejích vlastních burzovních dat během jednoho roku doslova „slétla“ o 75 %. A zatímco burzovní vývoj ceny elektřiny ukázal, že v roce 2022 byl její nárůst výrazně plusový a „cenová křivka“, přes celý rok prokazatelně jen stoupala, a zvláště ke konci dvanáctiměsíční éry skočila výrazně výš, letos je trend zcela opačný. A i vývoj ceny zemního plynu má podobnou charakteristiku. I když je fakt, že křivka u této energetické komodity vykazuje, právě v posledním roce, větší obousměrné výkyvy. Znamená to, že budou už ceny energií klidnější a že míří natrvalo zpět k předválečným hodnotám?  

Faktem je, že názorů na to, že nejen cena elektřiny, ale i cena zemního plynu pro konečné spotřebitele opravdu nezadržitelně míří pod předválečnou úroveň (rozuměj před únor 2022, kdy Rusko začalo válku na Ukrajině) je už nyní hodně. Na druhou stranu jsou tu ale pořád opačné názory, které tvrdí, že tak jednoduché to opravdu nebude. Z veřejně dostupných informací lze totiž vyčíst, že i přesto, co vloni v létě dosáhly ceny energií v Evropě bezprecedentních maxim a nyní se pohybují u některých komodit na předválečné úrovni, rozhodně to neznamená, že je takový propad dlouhodobý a dlouhodobě se udrží.

Letos se v Evropě, hlavně díky počasí, podařilo v některých státech EU vyrobit z větrných a solárních zařízení tolik elektřiny, že tamní vlády musely řešit velký nadbytek elektřiny nejen pobídkami pro spotřebitele, ale i omezovat samotnou produkci této komodity. A při zápočtu dalších kroků byl výsledek jasný: Výrazný pokles poptávky po elektřině, produkované z fosilních zdrojů. Není snad nutné dodávat, jaký to mělo vliv právě na cenu pro konečné zákazníky. Dále pak cenu energií ovlivňuje nyní i to, že obavy ze zimního nedostatku ustoupily, když Evropa začala diverzifikovat dodávky plynu a prosadila nouzová opatření, jako je cíl 90% skladování plynu před zimní topnou sezónou a cíl snížení poptávky po elektřině o 5 % ve špičce.

Možná ale, že tím se příznivé zprávy vyčerpaly. Dá se totiž téměř s jistotou říct, že s výkyvy cen energií musí Evropa počítat i nadále a že tyto ekonomické jevy hned tak neustanou. Spíše naopak, podle některých názorů se totiž sezónní cenové výkyvy můžou stát normou. A tak zatímco v mediálním prostoru se objevují analýzy o tom, jak se cenové stropy na energie v různých zemích Evropské unie projeví na poklesu cen těchto komodit u konečných zákazníků, zajímavější prognózy jsou ty o cenách na rok 2024.

Třeba Česká národní banka už v únoru letošního roku zveřejnila na svých internetových stránkách analýzu, která říká: „V roce 2023 nebo 2024 by ceny energií mohly dokonce klesnout pod vládní cenové stropy (ekvivalent přibližně 200 EUR/MWh u elektřiny a 100 EUR/MWh u plynu, obojí bez DPH). Ceny směnných kontraktů na elektřinu a plyn pro ČR s dodáním v roce 2024 totiž postupně klesají vlivem energetických úspor, zajištění dodávek plynu z alternativních zdrojů, zvýšeného využívání obnovitelných zdrojů energie a dosavadní (loňské, pozn. red.) teplé zimy…“.

Opačné k tomuto výhledu jsou ale názory, které konstatují, že ceny energií zůstanou v příštím roce (stále) vysoké a že pořád máme dosti dlouhou cestu zpět k cenám před covidovou pandemií. Může se tak stát, že ceny (energií) v prvním čtvrtletí roku 2024 zůstanou stejné jako v posledním čtvrtletí roku 2023. Podle Mezinárodní energetické agentury (EIA) stále existuje riziko, že by ceny energií mohly letos v zimě vystřelit vysoko, což by podle mínění této agentury mohlo donutit znovu vlády zemí zakročit s opatřeními, jako je například garance ceny energie.  

Podle agentury Reuters bude mít v cenách za energie stále důležitější slovo vývoj poptávky po ní. Zpráva, na základě zjištění u EIA, říká: „Očekává se, že pokračující energetická krize a hospodářský pokles zpomalí růst celosvětové poptávky po energii v roce 2023, ale pravděpodobné oživení v roce 2024 znamená, že je třeba rozvíjet více obnovitelných kapacit, uvedla Mezinárodní energetická agentura (IEA). Globální tempo růstu spotřeby energie se má v roce 2023 zpomalit na o něco méně než 2 %, z 2,3 % v roce 2022, což bylo také snížení z pětiletého průměru před (globální pandemií) COVID 19, který činil 2,4 %.“

Reuters říká, že velkoobchodní ceny elektřiny výrazně klesly z rekordů dosažených v loňském roce v důsledku narušení způsobeného ruskou invazí na Ukrajinu, ale průměrné ceny v Evropě jsou stále více než dvojnásobné ve srovnání s rokem 2019, v Indii vzrostly o 80 % a v Japonsku o více než 30 %. % a ve Spojených státech však ceny ustoupily téměř na úroveň roku 2019. Ať už si vyberete nějakou autoritu, podle které se budete řídit ve výhledu cen energií, mělo by být jasné to, že mezi důležité faktory, které ovlivní konkrétní čísla patří více položek.  

Tak třeba ekonomická situace v zemích, kde se zemní plyn a elektřina vyrábějí, zmíněná míra poptávky po energiích, omezování spotřeby, počasí, stav zásobníků zemního plynu na konci topné sezóny, stav a kapacita energetické infrastruktury, budování dalších LNG terminálů, a pak hlavně další vývoj války na Ukrajině a schopnost najít jiné zdroje za dodávky plynu z Ruska a třeba i vývoj ekonomické situace ve východní Asii a v Evropě. A nesmí se zapomenout i na rozvoj obnovitelných zdrojů energie. A jistě by se našly i další parametry.

Možná ale, že se cenová situace s největší pravděpodobností začne znatelně zlepšovat už v příštím roce. Z veřejně dostupných informací lze totiž vyčíst, že některá očekávání českých obchodníků počítají s tím, že na velkoobchodním trhu se ceny energií sníží o 25 %. A rok 2025? Ten má údajně přinést pokračování trendu. V konkrétních číslech má dojít k poklesu cen asi o 20 %. Přejme si, aby se to stalo.

Související

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.
Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

Více souvisejících

Energetika Zemní plyn

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Rulík a spol. nemůžou počítat s Hertlem. Vedení Vegas českého útočníka na domácí MS nepustí

V úterý se česká hokejová reprezentace sešla na ledě O2 Areny, aby zde absolvovala svůj trénink před blížícím se domácím světovým šampionátem, který začne už v pátek. Ještě před začátkem tohoto tréninku generální manažer národního týmu Petr Nedvěd novinářům sdělil, že se bude realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem muset obejít na domácím MS bez jedné z českých hvězd v NHL, útočníka Tomáše Hertla. Vedení jeho klubu Las Vegas ho totiž do Prahy nepustí.

Aktualizováno před 1 hodinou

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

před 1 hodinou

Susan Bucknerová (vpravo) ve snímku Pomáda (1978).

Zemřela hvězda filmu Pomáda, Susan Bucknerová

Do světa hollywoodských snímků a hereckých svět zasáhla velmi smutná zpráva. Herečka Susan Bucknerová, známá především díky své roli roztleskávačky Patty Simcox ve slavném muzikálovém snímku "Pomáda!", nás opustila ve věku 72 let.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 12 hodinami

Trumpův úspěch. Soud v kauze tajných dokumentů se odkládá na neurčito

Začátek procesu s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem v kauze nakládání s tajnými dokumenty byl odložen na neurčito, informovaly světové agentury. První stání bylo původně naplánováno na 20. května. Floridská soudkyně Aileen Cannonová jej zrušila a nový termín nestanovila. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy