Ropa je navzdory problémům kolem dodávek z Ruska nejlevnější od začátku roku

Ropa je navzdory novým problémům kolem omezení dodávek z Ruska nejlevnější od začátku roku. Skutečné škrty v těžbě, k nimž přistoupila Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci, tedy skupina označovaná OPEC+, totiž zatím nejsou tak rozsáhlé, jak skupina před několika týdny avizovala. Důvodem k poklesu cen jsou ale například i sílící obavy z globální recese, píše na svém webu deník Financial Times (FT).

Od minulého týdne na ceny působí evropské embargo na ruskou ropu a také cenový strop, který na ni zavedla skupina ekonomicky vyspělých zemí G7. Rusko, které se nechce smířit s tím, že mu západní státy budou diktovat prodejní cenu jeho ropy, pohrozilo, že zastaví vývoz do každé země, která se bude cenovým stropem řídit. Hned jak cenový strop začal platit, některé dodávky z Ruska začaly váznout, protože v Bosporském průlivu se vytvořila dlouhá fronta ropných tankerů. Turecko totiž v souvislosti se zákazem dovozu ruské ropy do Evropské unie a stanovením maximální nákupní ceny zavedlo přísnější pravidla pro tranzit.

Uvedené okolnosti by za normálních okolností tlačily cenu ropy vzhůru. Cena se ale snižuje, severomořská ropa Brent se aktuálně obchoduje kolem 79 dolarů, americká lehká ropa WTI pak těsně pod 75 dolary za barel. Minulý týden se cena obou kontraktů propadla na letošní minimum.

EU zakázala dovoz ropy z Ruska, které je jejím největším světovým vývozcem, aby Moskvu potrestala za vojenský vpád na Ukrajinu. A to tak, že ruský prezident Vladimír Putin už za ni nebude dostávat dolary na financování své vojenské operace.

Brusel však ze sankcí činí výjimky. Na naléhání Washingtonu EU například upustila od jedné klauzule ze svých sankcí, která by plavidlům navždy zakázala přijímat evropské námořní služby, pokud by porušila cenový strop. Trest byl snížen na 90denní zákaz činnosti.

"Dodávky z Ruska na trh zůstávají nejvyšší z celého roku," uvedl analytik společnosti OilX Florian Thaler. Případný pokles podle něj bude patrný až v prvním čtvrtletí příštího roku.

Skupina OPEC+ na začátku října oznámila, že sníží produkci ropy o dva miliony barelů denně. Skutečné škrty jsou ale nižší. Částečně i proto, že někteří producenti, jako například Angola a Nigérie, měli už dřív problém kvóty dodržet. V praxi tak na trhu nechybějí dva, ale jen jeden milion barelů ropy, uvádějí analytici.

Zatímco dříve měli obchodníci obavy z výpadku dodávek, teď mají strach o poptávku. Velké banky z Wall Street totiž vydávají varování před výhledem světové ekonomiky na příští rok.

Ceny ropy ale přesto mohou otočit směr, píše FT. Pokles dodávek z Ruska by se měl totiž projevit v příštím roce. Slabá poptávka z Číny, která je největším dovozcem ropy na světě, také podle nich nebude trvat věčně.

Související

Více souvisejících

ropa

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy