První máj jako svátek alegorických vozů a demonstrací. Proč se slaví a kde vznikl?

Praha – První máj. Pro jedny je tento den příjemnou oslavou začátku jara a svátkem zamilovaných. Jiní jej chápou jako svátek práce a důstojnou připomínku často těžký podmínek, v nichž někteří lidé vykonávají svoji práci. A další jej mají neodmyslitelně spojený s alegorickými vozy, mávátky a povinnou účastí v komunistických průvodech.

Impuls k tomu, aby byl 1. květen mezinárodně významným dnem, ale daly události v USA. V roce 1886 zmítali město Chicago sociální nepokoje. Dělníci byli nespokojeni se svým postavením a na začátek května svolali na náměstí Haymarket velkou demonstraci. Policie se ale rozhodla proti davu dělníků zakročit a manifestace se zvrhla v masakr. Někdo totiž na zasahující policisty hodil bombu a 7 z nich bylo v důsledku výbuchu zabito.

Policie reagovala ostře a do davu manifestujících lidí zahájila střelbu. Výsledný masakr otřásal veřejností nejen ve Spojených státech, ale po celém světě. O dva roky později, 1. května 1888, se Američané sešli na chicagském náměstí znovu, aby si neslavnou událost připomněli.

V Paříži v té době zasedali činitelé tzv. Druhé internacionály, což bylo mezinárodní levicové hnutí socialistických sil. Šéf amerického dělnického hnutí napsal do Paříže dopis, v němž události na náměstí Haymarket popisoval. Uvedl též, že američtí dělníci demonstrovali za prosazení osmihodinové pracovní doby.

Internacionála se rozhodla snahu amerických dělníků podpořit a použila svůj vliv k tomu, aby byl 1. květen prohlášen svátkem práce ve většině zemí tehdejší Evropy. Popularita nového svátku se rychle šířila a brzy se k němu přihlašovaly i jiné režimy. Dělnický svátek tak oslavovali například nacisté, i když původně tvrdili, že je to závadný komunistický výmysl. Pro katolickou církev je 1. květen od roku 1955 dnem "Sv. Josefa dělníka".

Největší slávy se pochopitelně první máj dočkal v socialistických zemích. Díky dělnickému kultu v nich patřil k nejvýznamnějším svátkům. Jeho oslavy probíhaly v typických kulisách průvodů, budovatelských hesel a projevů komunistických funkcionářů. Událost na akcích bývala povinná a kdo neuposlechl, mohl si způsobit značné potíže v zaměstnání nebo ve škole.

V někdejším Československu spadaly oslavy prvního máje do jakéhosi květnového slavnostního bloku. Byly totiž blízko 5. a 9. květnu, čili datům, kdy se slavila výročí Pražského povstání, respektive konce druhé světové války v Evropě. Oslavy se tak často spojovaly a jejich společným jmenovatelem bylo utužování československo-sovětského přátelství, adorace SSSR a oslava socialistického zřízení.

Související

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Více souvisejících

1. máj historie socialismus Demonstrace Jaro

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy