Rusko vyváží drůbež do Číny, do karet mu hraje prasečí mor

Rusko poprvé od sovětské éry vyvezlo drůbež do Číny. Jeho cílem je vybudovat si pevnější pozici na globálním trhu drůbeže a pomáhá mu v tom skutečnost, že čínský chov prasat ničí africký mor, píše agentura Bloomberg. Čína kvůli němu může přijít až o 30 procent prasat a drůbeží maso je levnější alternativou.

Sice ještě nějakou chvíli potrvá, než Rusko začne ohrožovat přední vývozce jako Spojené státy, Brazílii a Evropskou unii, nicméně signálem může být prodej kuřecích křídel v minulém měsíci, uvedl Bloomberg. Za posledních deset let Rusko zdvojnásobilo produkci drůbežího masa a stalo se šestým největším světovým producentem. V loňském roce se jeho vývoz kuřat rovnal třetině čínského dovozu. Nyní je situace pro proniknutí na čínský trh příznivá.

Podnik Miratorg Agribusiness Holding vyvezl v dubnu do Číny 54 tun kuřecích křídel a podle ruské asociace masného průmyslu může země během několika příštích let exportovat desetitisíce tun. Čína zatím povolila dovoz kuřecího masa od 30 ruských společností.

Kvůli africkému moru Čína musela porazit více než jeden milion prasat a podle prognózy amerického ministerstva zemědělství její dovoz drůbeže v letošním roce stoupne o 68 procent na 575.000 tun.

Rusko s Čínou jedná také o dodávkách vepřového masa, kterého však vyváží podstatně méně než kuřecího.

Ještě před dvaceti lety bylo Rusko předním světovým dovozcem drůbeže, a jakkoli se blíží soběstačnosti, stále více kuřat dováží než vyváží. Jak ale poznamenala ruská asociace masného průmyslu, při využití veškeré stávající kapacity by ruská produkce mohla vzrůst o několik stovek tisíc tun a mohla by pokrýt potřeby předních dovozců.

"Rusko je blízko tomu stát se čistým exportérem kuřecího masa a na světovém trhu by mohlo patřit k největším dodavatelům," prohlásil šéf asociace Sergej Jušin. "Máme obilí ke krmení drůbeže a máme odborné znalosti," dodal.

Podle masokombinátu Čerkizovo se v Číně nejsnadněji prodávají kuřecí pařáty, které jsou v zemi lahůdkou, a křídla. Další části jako například stehna se střetávají s konkurencí z Evropské unie, Brazílie a dalších dodavatelů.

Související

Drůbež, ilustrační foto

Končí zákaz venkovního chovu drůbeže, riziko nákazy ptačí chřipkou ale trvá

Končí zákaz venkovního chovu drůbeže, který kvůli šíření ptačí chřipky nařídila v polovině prosince Státní veterinární správa (SVS). Nákazová situace v zemi se už podle veterinářů zlepšila. Od začátku roku se v Česku potvrdilo 17 ohnisek nákazy, naposledy v Krušovicích na Rakovnicku. Loni bylo případů 20. Ptačí chřipka je vysoce patogenní virové onemocnění zvířat. Postihuje jak volně žijící ptáky, tak drůbež jako slepice, krůty, kachny a husy.

Více souvisejících

drůbež Rusko Čína africký mor prasat

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy