Konec nadvlády dolaru? EU má ambiciózní plán

Stále viditelnější spory USA vedenými administrativou Donalda Trumpa a evropskými státy se projevují i v ekonomické oblasti. Začínají se objevovat výzvy k posílení eura. Chce tak omezit vliv dolaru, tvrdí magazín Foreign Policy.

USA a EU mají řadu rozporů na mezinárodní politické scéně. Týkají se především mezinárodních sankcí. EU nesouhlasilo s Trumpovým rozhodnutím odstoupit z jaderné dohody s Íránem a zavést proti němu velmi tvrdé sankce. Evropské státy se pokoušely prostřednictvím speciálního finančního programu INSTEX dodat Íránu humanitární a zdravotní pomoc navzdory ekonomickým sankcím ustanoveným USA. Tento projekt však není příliš účinný.

EU nesouhlasí s USA jen v případě Íránu. Německu se nelíbí hrozby, které se na něj snáší ze strany Trumpa kvůli ropnému plynovodu z Ruska. Francie se vymezila proti snaze USA omezit v Evropě a jinde působení čínského technologického gigantu Huawei a odkazovala přitom na ochranu svým suverénních zájmů. I Španělsko vyjádřilo nespokojenost s obnovenými sankcemi USA vůči Kubě.

EU se též nelíbí obchodí válka, kterou USA vede s Čínou a celkově obchodní protekcionismus Trumpovy adminsitrativy, který se projevuje např. v uvalení cel na  ocel a hliník z EU.Trump v dubu též ohlásil, že USA se chystají uvalit odvetná cla za subvence pro výrobce letadel Airbus.

Spojené státy mohou využívat tohoto ekonomického nátlaku, protože dolar zůstává světovou rezervní měnou, která je nejpoužívanější v mezinárodních transakcích. To platí i pro Evropu. Ačkoliv EU je největším dovozcem energie na světě, za ropu, uhlí a zemní plyn většinou platí v dolarech.

EU by ráda toto změnilo a učinilo z eura silnější měnu. Evropská centrální banka (ECB) ve svém čtvrteční zprávě napsala, že vzrůstající obavy z dopadu napětí v mezinárodním obchodě, včetně uvalení jednostranných sankcí, vedly k sílící podpoře eura jako globální měny.

Minulý rok končící předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval k hlubším ekonomickým reformám, aby se posílilo euro v globální ekonomice. „Euro se musí stát tváří a nástrojem nové, více suverénní Evropy,“ řekl bývalý lucemburský premiér.

EU se tak přidává k státům jako jako Čína, Ruska, ale i Japonsko, které se dlouhodobě pokouší o ustanovení vlastní finanční soběstačnosti ve světě, ve kterém dominuje dolar. EU má tu výhodu, že euro je druhá nejsilnější měna na světě.

Zatímco podíl eura na přeshraničních transakcích zůstává na stejné úrovni - necelá třetina všech transakcí - podíl eura na světových devizových rezervách za poslední rok rostl, zatímco dolar klesl na nejnižší úroveň za téměř 20 let.

Nicméně, úředníci EU přiznávají, že k tomu, aby se z eura stala skutečně silná globální měna, je ještě dlouhá cesta. EU chybí skutečně panevropské banky a kapitálové trhy, které zůstávají rozděleny podle národních liniích.

Související

Euro, ilustrační fotografie. Komentář

Šest argumentů pro euro. Je reálné, že ho Česko přijme?

Prezident Petr Pavel ve svém novoročním projevu vyzval k přijetí eura a jeho slova nezůstala bez odezvy. Tohle téma se znovu (pokolikáté už?) stala centrem veřejné debaty v naší zemi. A ta debata jede jako vždy do nesmyslných zatáček, ostatně jako vždy, když se v té naší nejen strdím oplývající, ale hlavně odborníky na všechno překypující zemi něco řeší. Na jedné straně se straší jak o život, na straně druhé se maluje nebe bez mráčku. Klasika. 

Více souvisejících

Euro (měna) americký dolar EU (Evropská unie) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 45 minutami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 10 hodinami

včera

včera

Rusko opět vyhrožuje: Odpovíme zničujícím odvetným úderem, pokud Ukrajina zaútočí na Kerčský most

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v pátek podle agentury Reuters varovala, že Rusko odpoví "zničujícím odvetným úderem", pokud Ukrajina s podporou Západu zaútočí na Kerčský most nebo na anektovaný Krymský poloostrov. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy