Diamant "Pink Star" jde do dražby, cena je závratná. Tipněte si

Ženeva - Aukční síň Sotheby's dnes v Ženevě představila novinářům vzácný růžový diamant, jehož cena se odhaduje na více než 60 milionů dolarů (přes 1,15 miliardy korun). Kámen půjde podle Sotheby's v listopadu do dražby a stane se nejdražším diamantem, jaký se kdy nabízel v aukci.

Diamant o 59,60 karátu a nazvaný Pink Star (růžová hvězda) vykopali v Africe v roce 1999 horníci firmy De Beers, největšího těžaře diamantů podle příjmů na světě. Firma nechala kámen v roce 2003 vybrousit a v roce 2007 ho prodala, uvedla aukční síň. Současného majitele neupřesnila. Dražbu diamantu plánuje na 13. listopadu.

Také aukční síň Christie's dnes oznámila, že v listopadu v Ženevě nabídne zájemcům několik vzácných šperků s diamanty. Dražit se bude například náhrdelník s diamanty a smaragdy v předpokládané hodnotě sedmi až deseti milionů dolarů.

Pozor na tzv. krvavé diamanty

Cena diamantu je určena čtyřmi hlavními faktory. Ty se podle začátečních písmen anglických slov označují jako 4C, tedy carat (hmotnost), color (barva), clarity (čistota), cut (brus). Jeden karát odpovídá váze 0,2 gramů. Barevně je rozlišováno na dvanáct kategorií od prvotřídně bílých až po barevné diamanty. Čistota je pak určována počtem cizorodých látek, které se nazývají inkluze a dělí se do sedmi kategorií.

Hodnota diamantů pravidelně narůstá o 5 až 10 procent ročně. Za posledních 100 let klesla jejich cena pouze dvakrát, v 70. letech a v roce 2008. Odborníci na investice ale diamanty moc nedoporučují a poukazují hned na několik problémů. Tím prvním a základním je, že neodborník jen těžko rozezná cenný kámen od laciného sklíčka.

Podobně je potřeba dát si pozor i na původ kamene, informuje web CT24. Správný a bezpečný investiční diamant je vybaven certifikátem z gemologické laboratoře, zabalen a popsán laserem. Je tedy důležité, od koho kámen kupujete. Černý trh s diamanty podle odhadu Philipa Claese z Antverpského světového centra pro diamanty v posledních letech tvořil až 15 procent veškerého prodeje. Většinou jde o takzvané krvavé diamanty. Ty pochází z válečných zón a z jejich ilegálního prodeje jsou financovány nákupy zbraní. Krvavé se jim říká proto, že za peníze z jejich prodeje byla prolita krev.

Související

Více souvisejících

aukce Diamanty

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy