Ekonomika Hongkongu poprvé za deset let klesla. Kvůli demonstracím, novým rizikem je koronavirus

Ekonomika Hongkongu loni poprvé za deset let klesla, na vině jsou hlavně násilné protivládní protesty a také cla, která byla zavedena kvůli obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou. Hrubý domácí produkt (HDP) se podle předběžných údajů snížil o 1,2 procenta, oznámily dnes místní úřady. Analytici varují, že to nejhorší teprve přijde, protože ukončení protestů ve městě, které je pod čínskou správou, zatím nebylo oznámeno. Ekonomiku navíc ohrožuje epidemie onemocnění novým koronavirem v Číně.

Loňský pokles ekonomiky byl první od globální finanční krize, u jejíhož zrodu stál pád velké americké investiční banky Lehman Brothers Holding ze září 2008. Technicky však Hongkong vstoupil do recese ve třetím čtvrtletí, kdy ekonomika zaznamenala propad druhé čtvrtletí za sebou.

V samotném čtvrtletím čtvrtletí se HDP ve srovnání s předchozími třemi měsíci snížil o 0,4 procenta, za červenec až září klesl o tři procenta. Meziročně pak ekonomika klesla o 2,9 procenta po snížení o 2,8 procenta ve třetím čtvrtletí.

"Nákaza koronavirem pravděpodobně udrží město v recesi déle," uvedl ekonom Capital Economics Martin Rasmussen.

Hongkong má zatím potvrzeno 15 případů onemocnění. Město už přijalo opatření na omezení přílivu návštěvníků z Číny, kde už na tuto nemoc zemřelo 361 lidí. Maloobchodní i turistický sektor města jsou závislé na výdajích návštěvníků z pevninské Číny.

Ekonomka ING Iris Pangová očekává, že letos ekonomika Hongkongu klesne o 4,5 procenta a pokud se podaří zvládnout epidemii, vrátí se příští rok k mírnému růstu.

Analytici finančního ústavu ANZ odhadují, že šíření viru sníží HDP Hongkongu v prvním čtvrtletí o 1,4 procentního bodu. Onemocnění tak bude mít na Hongkong nejhorší dopad ve srovnání s dalšími oblastmi v Asii mimo Čínu. Analytici Capital Economics očekávají, že virus sníží HDP až o dva procentní body.

Zhruba sedm měsíců trvající politické protesty uvrhly město do nejhorší krize od roku 1997, kdy Británie předala správu Hongkongu zpět Číně. Turisté rušili rezervace, obchodníkům prudce klesly tržby a citelné ztráty zaznamenal akciový trh. Na ekonomiku města navíc nepříznivě působil útlum čínské ekonomiky a vleklý obchodní spor mezi USA a Čínou.

Podle posledních dostupných údajů se maloobchodní tržby v Hongkongu v listopadu propadly meziročně o 23,6 procenta a propad zaznamenaly už desátý měsíc za sebou. Počet zahraničních turistů se pak ve stejném měsíci propadl o 55,9 procenta, nejvíce od května 2003, kdy propukla epidemie onemocnění SARS.

Hongkong je jedním z nejdůležitějších finančních center na světě. Mnoho podniků s ambicemi expandovat v Číně ho stále považuje za vstupní bránu do kontinentální Číny. Čínské firmy naopak Hongkong využívají pro napojení na mezinárodní kapitál, pro testování zájmu a také jako odrazový můstek svých ambicí expandovat do celého světa.

Související

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Ministerstvo zamítlo milost pro Čecha odsouzeného v Hongkongu na 27 let za pašování drog

České ministerstvo spravedlnosti zamítlo milost pro penzistu Vladimíra Švece, odsouzeného před pěti lety v Hongkongu na 27 let za pašování drog. Loni na podzim vydaly hongkongské úřady seniora do ČR. Podle ministerstva spravedlnosti žádost o milost nesplňovala podmínky pro její udělení, uvedl dnes Český rozhlas-Radiožurnál. Švec byl zadržen na hongkongském letišti se zhruba třemi kilogramy kokainu, vinu ale vždy popíral. Tvrdil, že o drogách v kufru nevěděl.

Více souvisejících

Hongkong Ekonomika demonstrace v Hongkongu Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 10 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy