ExxonMobil zvažuje propouštění po celém světě, krize v ropném odvětví trvá

Americká ropná společnost ExxonMobil chce kvůli vleklému útlumu v odvětví začít snižovat počet pracovních míst po celém světě. Část míst by mohla přesunout i do zemí s nižšími náklady na práci, uvedl s odkazem na interní informace server BusinessInsider.

Mluvčí firmy Casey Norton agentuře Reuters řekl, že je zatím na konkrétní čísla brzy.

Podnik již oznámil, že plánuje po dohodě snižovat počet míst v Austrálii. Společnost neupřesnila, o kolik procent chce pracovní sílu snížit, podle mluvčího se rozhodne po vypracování analýz stavu podnikání v jednotlivých zemích. V Austrálii ale propustí všechny, kteří budou chtít odejít po dohodě.

"V jednotlivých zemích právě vyhodnocujeme, jak podnik zefektivnit, aby byl v budoucnu silnější," sdělil mluvčí. V červenci přitom Exxon uvedl, že propouštění kvůli pandemii neplánuje.

Exxon ve druhém čtvrtletí kvůli propadu poptávky vlivem pandemie nemoci covid-19 vykázal ztrátu 1,1 miliardy dolarů (24,3 miliardy Kč). Ztrátou přitom firma uzavřela i první čtvrtletí, což je poprvé alespoň za 36 let, kdy měl Exxon ztrátu dvě čtvrtletí po sobě.

Společnost v letošním roce snížila kapitálové výdaje o 30 procent zhruba na 23 miliard dolarů. V srpnu Exxon uvedl, že kvůli zachování dividend dál sníží provozní i kapitálové výdaje.

Co se týče Austrálie, koncern dnes informoval, že tam dokončil revizi stávajících i budoucích projektů a mezi zaměstnanci hledá ty, kteří by byli ochotni z firmy odejít po dohodě.

Související

ExxonMobil, ilustrační foto

ExxonMobil žaluje EU, chce zarazit daň z mimořádných zisků. Tu chystá i Česko. Fialova vláda může čelit lavině žalob ze strany amerických bank a fondů

Největší západní petrochemická společnost, americký ExxonMobil, podle dnešní zprávy Financial Times žaluje Evropskou unii. Chce zarazit daň z mimořádných zisků právě na petrochemické podniky, s níž Brusel letos přišel. Mimořádně zdanit petrochemické podniky, v prvé řadě Unipetrol, se s odkazem právě na bruselský krok chystá od příštího roku také česká vláda. Komentuje ekonom Kovanda.
ExxonMobil, ilustrační foto

Exxon Mobil odepíše majetek v hodnotě až 20 miliard dolarů

Americký ropný a plynárenský gigant Exxon Mobil odepíše majetek v hodnotě 17 až 20 miliard dolarů (373 až 439 miliard Kč) a přikročí k výraznému snížení investičních výdajů. Oznámila to firma, která se nyní potýká s negativními dopady pandemie covidu-19 na poptávku a ceny.

Více souvisejících

Exxon Mobil propouštění Ekonomika Austrálie firmy ropa

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy