Lidé se kvůli koronaviru bojí zboží z Číny. Mohou být balíky nebezpečné?

Pověstný nápis Made in China dnes najdeme téměř všude. Čína platí za jednoho z největších výrobců a vývozců spotřebního zboží a mnoho Čechů podlehlo i levným nákupům v obchodech typu AliExpress. V souvislosti s novým koronavirem se ale nyní řada lidí takového zboží obává.

Je známo, že z Číny a okolních asijských zemí si lze objednat prakticky cokoliv za bezkonkurenčně nízkou cenu. V internetových diskuzích lidé ale stále více vyjadřují obavy z podobných nákupů.

Na vině je panika kvůli noronaviru, který má na svědomí 6000 nakažených a více než 100 mrtvých. Někteří lidé se tak obávají, že by se virus mohl do Evropy či přímo k nim domů šířit i prostřednictvím objednaných zásilek.

Může být takový balík či zboží kontaminované? To se stoprocentní jistotou nedokáží vědci vyloučit. Například virus chřipky se dokáže mimo tělo udržet až 24 hodin. V případě koronaviru ale panují silné pochybnosti, že by tomu bylo jinak.

Viry obecně dokáží mimo hostitelské prostředí přežít jen pár hodin. Zatímco zásilka z Číny k nám putuje až několik týdnů. Šance na nákazu tímto způsobem je proto minimální až vyloučená.

Nový koronavirus zatím nebyl vědci zcela zmapován, je ale téměř jisté, že i on potřebuje živé buňky k tomu, aby přežil. A ty mimo tělo nenajde, pokud mu k tomu nejsou vytvořeny specifické podmínky. Například takové, jaké dokáží vyrobit vědci v laboratoři.

Slovenský Ústav veřejného zdravotnictví odhaduje, že virus může být mimo tělo aktivní až tři dny. Dodací doba balíků je ale, jak už bylo řečeno, mnohem delší. 

Obávat se nemusí ani zaměstnanci poštovních služeb. Přenos viru prostřednictvím předmětů zatím nebyl dokázán a všechny dosavadní nákazy proběhly díky přímému kontaktu nakažené osoby se zdravou.

Přesto může v dlouhodobém horizontu dojít k poklesu počtu objednávek z asijských zemí. Podle zahraničních expertů však zbytečně, stejně tak zatím není rizikové objednávat si z Východu například potraviny.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Čína Pošta viry a bakterie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy