MMF: Růst světové ekonomiky letos kvůli koronaviru zpomalí

Růst globální ekonomiky letos kvůli epidemii nového typu koronaviru ve srovnání s loňským rokem zpomalí. Předpověděla to dnes výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. Fond přitom ve své lednové prognóze předpokládal, že růst světové ekonomiky letos zrychlí na 3,3 procenta z loňských 2,9 procenta.

MMF dnes rovněž oznámil, že kvůli koronaviru dává k dispozici nouzové finanční prostředky v hodnotě 50 miliard dolarů (zhruba 1,1 bilionu Kč), které zahrnují úvěry s velmi nízkými či dokonce nulovými úroky. Peníze jsou určeny pro chudší a rozvíjející se země, které by mohly potřebovat podporu při řešení problémů spojených s koronavirem.

Georgievová a prezident Světové banky (SB) David Malpass dnes na společné tiskové konferenci podtrhli důležitost koordinovaných akcí zaměřených na omezení dopadů koronaviru. SB již v úterý uvedla, že na pomoc zemím potýkajícím s dopady koronaviru prozatím uvolní 12 miliard dolarů.

IMF Managing Director Kristalina Georgieva (@KGeorgieva) comments on the impact of COVID-19 on the global economy. https://t.co/OuBTXkbGSJ #coronavirus pic.twitter.com/4CQO28OJkY

— IMF (@IMFNews) March 4, 2020

Georgievová dnes koronavirus označila za vážnou hrozbu pro světovou ekonomiku. Upozornila ale, že globální finanční systém je v současnosti v mnohem lepším stavu než před globální finanční krizí v letech 2008 a 2009.

Šéfka MMF dnes upozornila, že přesné dopady epidemie na světovou ekonomiku je zatím obtížné odhadnout. Dodala, že bude záviset na délce trvání epidemie i na účinnosti přijatých opatření. Nové ekonomické prognózy slíbila představit v příštích týdnech.

"Růst letos zaostane za loňskou úrovní," uvedla Georgievová. Koronavirus označila za vážnou hrozbu pro světovou ekonomiku. Odmítla se však vyjádřit k tomu, zda by eskalace problémů s koronavirem mohla vést ke globální hospodářské recesi. Upozornila rovněž, že globální finanční systém je v současnosti v mnohem lepším stavu než před globální finanční krizí v letech 2008 a 2009.

V únoru MMF odhadl, že koronavirus by mohl z letošního růstu světové ekonomiky ubrat jen asi 0,1 procentního bodu. Georgievová dnes uvedla, že tento odhad byl založen na předpokladu, že koronavirus se výrazněji nerozšíří za hranice Číny. Nákaza se ale mezitím dostala do více než sedmi desítek zemí, napsala agentura Reuters.

MMF v únoru kvůli koronaviru rovněž snížil odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 5,6 procenta z lednových šesti procent. Dnes Georgievová předpověděla, že hospodářský růst v Číně bude ještě pomalejší. Zároveň však upozornila, že Číně se již daří obnovovat produkci pozastavenou v důsledku epidemie. Podle šéfky MMF už bylo obnoveno zhruba 60 procent produkce a během příštích týdnů by to mělo být 90 procent.

Mezinárodní ratingová agentura S&P dnes kvůli koronaviru snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na půl procenta z dříve předpokládaného jednoho procenta. V Itálii, která je zatím v rámci Evropy koronavirem nejvíce zasažená, čeká agentura pokles ekonomiky o 0,3 procenta.

Související

Více souvisejících

Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) Ekonomika Lufthansa Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy