Obří finanční pomoc pro ekonomiku USA? Demokraté a republikáni se dostali do sporu

Zákon o mamutí finanční pomoci americké ekonomice podlomené koronavirovou krizí se může stát obětí mezistranických půtek. Vyplývá to z dnešní informace předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, podle níž jsou navzdory vytrvalému jednání názory republikánů a demokratů stále vzdálené a demokratická opozice předloží vlastní návrh. Podle informací amerických médií by se výška podpůrné finanční injekce měla pohybovat mezi jedním a dvěma biliony dolarů.

Podle očekávání optimistů, mezi něž se dnes zařadil i ministr financí Steven Mnuchin, by mohl Senát o balíku finanční pomoci hlasovat už v pondělí. Kdy projedná návrh zákona Sněmovna reprezentantů ovládaná demokraty, která nyní nezasedá, není zatím známo.

Pelosiová se dnes setkala s šéfem senátní republikánské většiny Mitchem McConnellem. Po schůze řekla novinářům, že je sice optimistkou, ale v klíčových otázkách se názory obou stran stále liší. "Předložíme náš vlastní návrh zákona," řekla šéfka Sněmovny reprezentantů.

Podpora má uvolnit tlak na americké podnikatele i domácnosti, způsobený hospodářským dopadem pandemie koronaviru. Počítá s podporou pro drobné podnikatele i velké firmy, zvlášť významná je podle agentury AP pro letecké společnosti. Benefit pro průměrnou americkou čtyřčlennou rodinu má dosahovat částky 3000 dolarů (75.000 korun).

Republikáni jsou výhradami demokratů vůči parametrům finanční pomoci překvapeni. Mnuchin nedávno předpověděl, že jednání s opozicí bude v tomto směru hladké. Žádný větší odpor nečekal například republikánský senátor Pat Toomey. "Bude pro kohokoli velmi obtížné zvednout proti tomu ruku," řekl televizi NBC.

Demokraté žádají větší podporu pro zaměstnance ohrožené výpovědí. "Přednost musejí mít pracující, až po nich firmy," prohlásil dnes šéf demokratické frakce v Senátu Chuck Schumer.

Po projednání v Kongresu dostane návrh zákona na stůl prezident Donald Trump. Podle kritiků původně dopad pandemie na americkou ekonomiku i společnost podceňoval, v poslední době, údajně pod tlakem svých poradců, začal zákonodárce vyzývat k rychlým a razantním krokům.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika USA (Spojené státy americké) Demokratická strana (USA) Republikánská strana (USA) Kongres USA Steven Mnuchin Nancy Pelosiová (politička USA) Chuck Schumer Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

Princezna Kate si prochází peklem, tvrdí osoba blízká manželce prince Williama

Princ William se již vrátil k povinnostem člena britské královské rodiny, ale jeho žena zůstává v ústraní. Princezna Kate bojuje s blíže nespecifikovaným typem rakoviny. Podle osoby blízké princi a princezně si pár prochází těžkým obdobím. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy