GLOSA | Události Petra Nutila: Okamura je Pitomio, usnesl se Nejvyšší soud. Gratulujeme

Milí čtenáři, vítejte u dalšího pravidelného vydání Událostí Petra Nutila, souhrnu toho podstatného, co se nejen v naší zemi událo. A dnešní díl bude tak trochu výjimečný a speciální, protože navzdory obvyklému schématu bude mít jen jednu hlavní zprávu, ostatní události vezmeme jen telegraficky.

Jde totiž o zprávu, na kterou jsme všichni čekali dlouho. A dočkali jsme se! Tomia Okamuru lze legálně nazývat Pitomio, usnesl se Nejvyšší soud, a to konkrétně v rozhodnutí, jímž změnil verdikt odvolacího soudu. Spor, který vedl Okamura proti vydavateli časopis Reflex, společnosti Czech News Center, probíhal už od roku 2020. 

Hezké je, na základě jaké argumentace NS rozhodl. Ve zkratce je možno Tomia nazvat Pitomiem proto, že Tomiovy „veřejně prezentované názory a postoje byly populistické, nabízející laciná a líbivá řešení s tendencí vyjadřovat se ke všemu, podbízející se veřejnosti, navzájem si odporující, ve vztahu k otázce menšin i sociálním otázkám vyznačující se tendováním ke xenofobii a nacionalismu a jestliže se v předvolební kampani prezentoval i jako vypravěč (trapných a vulgárních) vtipů, lze se závěrem soudů, že kritika má reálný základ, souhlasit. Jinak řečeno, závěr soudů nižších stupňů, že lacině populistické názory i vystupování žalobce v rozhodné době snese hodnocení i jako hloupé, je postaven na reálném základě.“ Kromě jiného i v rozhodnutí NS napsal, že Okamura „se sám označoval za kontroverzního politika, využíval silné i hanlivé výrazy a vyzýval k nekorektnosti a vzhledem k tomu musí projevit vyšší stupeň tolerance.“

V podstatě se mu tím přihodila podobná věc, jako jedné postavě v Kunderově románu Nesmrtelnost. V něm jedna z postav, jistý poslanec jménem Bernard Bertrand, je překvapen nečekanou návštěvou. Na dveře jeho bytu totiž zazvoní zavalitý muž, po otevření mu vstrčí do ruky lepenkovou rouru a trvá na tom, aby jí hned otevřel. Bertrand tak učiní a uvnitř najde diplom, na kterém je úhledným písmem v krásných barvách napsáno: „Bernard Bertrand byl jmenován totálním oslem.“

S jistou dávkou pravděpodobnosti se tak dá konstatovat, že Okamurův politický odkaz byl zpečetěn. Ať už udělá co udělá, i kdyby se nakrásně stal prezidentem, navždy si ho lidé budou pamatovat jen a pouze jako Pitomia. Tak to v zásadě popisuje i mistr Kundera, když v témže románu píše o tom, že „jediná skutečnost, až příliš lehce uchopitelná a popsatelná, je náš obraz v očích jiných. A nejhorší je, že nejsi jeho pánem. Nejdřív se ho snažíš sám malovat, pak ho chceš aspoň ovlivňovat a kontrolovat, ale marně: stačí jedna zlomyslná formule a jsi navždy proměněn v truchlivě jednoduchou karikaturu." Tomiovi tímto gratulujeme a do jeho Takešiho hradu posíláme klíčenku. 

Tak pojďme dál. 

Na Slovensku byly volby. Autor článku v době psaní (sobotní večer) stále ještě neměl dostupné výsledky, nicméně naši východní bratři čelili nelehkému dilematu mezi populistou, proruskou krysou a tlučhubou Robertem Ficem, stranou chaotického expremiéra Matoviče, liberálem Michalem Šimečkou a pak taky krom jiných buď fašistů v hnědých košilích, či oblecích, komunistů či středopravých stran s celkem nevýraznou šancí dostat se do parlamentu. Ať to dopadne, jak to dopadne, přejeme Slovákům normální vládu, která se třeba pokusí řešit reálné problémy země a neutápět se v pseudoproblémech. Což vlastně přejeme i naší vlastní zemi skoro furt. Například s ohledem na aktuální české volební preference jde o otázku poměrně zásadní. 

Češi během pěti dnů mezi sebou vybrali 150 milionů na léčbu vážně nemocného Martínka. To je skvělá zpráva a zároveň i záblesk naděje, že ještě pořád žijeme v zemi nesobecké, pomáhající, empatické a solidární. Češi, děkujem!

A tato pozitivní zpráva by se, myslím, mohla stát takovou pěknou tečkou za tím dnešním souhrnem. Tak čau zas za týden!

Související

Více souvisejících

glosa Tomio Okamura Nejvyšší soud Svoboda a přímá demokracie (SPD) volby na Slovensku sbírka Martínek Petr Nutil

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy