Ženské problémy ve vesmíru: Jak astronautky řeší svou periodu?

Washington – Možné problémy s vysláním ženy do vesmíru začala NASA řešit až před vysláním první Američanky, Sally Rideové, do kosmu. Nabízela se totiž evidentní otázka: jak probíhá ženská menstruace ve vesmíru? Odpověď se pokusil najít server Science Alert.

Před začátkem mise Rideové, která celkem ve vesmíru strávila více než 14 dní, bylo jasné, že si vědci s tímto problémem nevědí rady. Zatímco technici navrhovali, aby spolu s astronautkou do vesmíru na týdenní misi vycestovalo také 100 tamponů, vědci netušili, zda mikrogravitace ve vesmíru menstruaci nějakým způsobem ovlivní.

Lékaři NASA neměli tušení, zda bude menstruace probíhat tak, jak má, či zda by kvůli mikrogravitaci mohlo dojít ke zdravotním komplikacím.

Časem se ukázalo, že menstruace ve vesmíru probíhá velmi podobně jako na Zemi, a astronautky tak žádné problémy nemají. NASA ovšem nyní řeší, že se zatím vždy jednalo o krátkodobé mise. Pokud by se však rozhodla vyslat lidskou posádku například na Mars, bylo by zřejmě třeba na palubě lodi zavést v tomto ohledu určitá opatření.

Bylo by například nutné pozměnit odpadní systém, jelikož moč je běžně ve vesmíru recyklována a měněna na pitnou vodu. Ve vesmíru také nejsou právě nejlepší hygienické podmínky.

Mnoho astronautek se tak uchyluje k orální antikoncepci či jiným opatřením, aby během výcviku a samotné vesmírné mise periodu přeskočily.

Kristin Jacksonová, floridská gynekoložka, uvedla, že vynechání periody pro ženu nepředstavuje žádná zdravotní rizika. Upozornila ale, že dostupné metody nejsou stoprocentní, jelikož každá žena je jiná.

Možný problém by ale mohl představovat vedlejší účinek některých těchto metod, který vede k řídnutí kostí. To je totiž problém, který by se ve vesmíru ještě zhoršil.

Související

Více souvisejících

vesmir astronauti ženy

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy