KOMENTÁŘ | Čechy trápí, jak rostou ceny potravin. Kdo je na vině a měl by zasáhnout stát?

Jen před nějakou krátkou dobou jsem se tu v komentáři zamýšlel nad tím, proč si v Česku stěžujeme na drahé potraviny, když podle všech stran, které do toho mají co mluvit, mohou za vysoké ceny „ti druzí“. Když bych chtěl odbýt hodně citlivé téma jednoduchou zkratkou, řekl bych, že Češi jsou národem, který si pořád na něco stěžuje, i když vůbec nemusí. Bylo by to ale příliš lehké. Ono se totiž mezitím objevilo dost dalších informací, které obraz vysokých cen v tuzemsku zase o něco lépe a jasněji vykreslují. 

Posuďte sami. Pojďme vyjít z toho, jaká byla po všech možných i nemožných událostech, spuštěných v loňském roce, česká inflace. Statistická data ukázala, že průměrná míra inflace za rok 2022 činila 15,1 %. Doplním, že jak uvedla řada domácích médií, šlo o druhou nejvyšší hodnotu inflace od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 procenta.

Přejděme ale na okolnosti kolem potravin. I přes celoroční nářky a stížnosti na to, jak se všechno rychle zdražuje a mění, vydělali zemědělci, přiznávám, že jako celek, 22 miliard korun. Opakuji, po vzoru jednoho z reklamních příspěvků nejmenovaného obchodního řetězce, ještě jednou, dvacet dva miliard korun. Rok před tím to bylo 9 miliard. Když udělám jednoduchou matematickou operaci, pak meziroční nárůst ziskovosti, a nutno připomenout, že to jsou peníze po odečtení všech nákladů a výdajů, činil téměř 145 procent. Opakuji, téměř 145 procent. Odečtěte od toho pak inflaci a vyjde vám, že jedna strana celého soukolí, podílející se na produkci potravin, která taky hodně ráda poukazuje na to, že ostatní sdírají zákazníky, co to jde, je buď nepříčetná, chamtivá, nebo neumí používat základní matematické operace.

Otázka tedy je, mohou za vysoké ceny jenom právě ti zemědělci? Jednoznačná odpověď vás ale překvapí: Nemohou. Je nutné jasně říct, že opravdu ne. Nejen oni by měli mít dostatečnou pokoru, zvláště při oznamování takových čísel, jako shora uvedených 144 miliard korun, k cenovým podmínkám, které se nakonec promítají do výdajů domácností právě za potraviny. Ale nejen oni. Stejnou vinu na tom, jak vypadají cenovky potravin v tuzemsku mají obchodní řetězce a zpracovatelé. A pokud má mít nějakou úlohu v tomto problému stát, pak by měl zkoumat, proč opravdu třeba ten cukr z ceny kolem ani ne desítky korun za kilo, stoupl najednou na více než třicet. A kde se ty peníze ztrácejí.

Doporučené články

 
A i když už slyším naštvané hlasy, jak zase kuňkají výtky o tom, že oni ne, to ti druzí, mám pro ně vzkaz k zamyšlení. Když nic sami neuděláte, může se vám velmi rychle stát, jak naznačují reakce na zveřejněná čísla o ziskovosti zemědělského sektoru, že, aniž bych opravdu chtěl strašit, přijdete vinou novodobých Mesiášů o tržní výdobytky svobodné ekonomiky.

Proč? Inu proto, že oni „věrozvěstové“, kteří většinou nic nedokázali, jen vyprávět zkazky o tom, jak to má fungovat, a jsou respektování jen kvůli svým funkcím v institucích, které mají hájit zájmy svých členů, kritizují poměry tak, že se kvůli nim stále víc ve veřejném prostou objevují nápady a nástroje na státní řízení ekonomiky, které nás vrací do éry komunistické Státní plánovací komise.

A odsud už není moc daleko doba, kdy zase místo trhu a konkurence bude diktovat ceny třeba pan Středula. To on totiž touží po státním diktátu cen, když vydává za stanovisko, zřejmě odborářské, to, že stát by měl do trhu s potravinami zasahovat tím, že ho bude regulovat… Tito lidé - a dopustím se záměrně nekorektní argumentace - tu chodící v perfektně střižených oblecích, na které nemá valná většina členů odborářských organizací, jinde zase s hodinkami značky Breitling, nyní vypouští podobná zaručená moudra jako o život.

Rozumím tomu, že lidem, kteří nechtějí nebo nemohou rozumět tomu, jak fungují tržní principy v ekonomice, co všechno se promítá do tvorby cen, nemusí být tahle tématika po chutí. Jenže platí i slova, vyřčená v závěru, chcete-li nepolitické instituce, totiž filmové pohádky s názvem Čertí brko, kde sám kníže pekel říká: „Nevěřte těm, kteří slibují ráj na zemi.“ Ten všeobecně totiž není a ti, kteří ho slibují, jsou často mnohem horší, protože mají v sobě tolik zla, že by mohli rozdávat. Nic dobrého sliby o všeobecném blahu nepřinesou. Naopak. A protože jsme v Česku, pohádky se nám sice líbí, ale nedokážeme se z nich poučit. Možná i proto se pak dozvíme, bohužel od poradce premiéra, že si máme dojet pro levnější potraviny do Polska. Inu, zoufalí lidé dělají zoufalé činy.

Ale vážně. Rozhodně nechci, aby lidé jako pan Středula, ale i řada jiných, rozhodovali o tom, kolik co má stát. Stát s velkým „S“ tu není od toho, aby rozhodoval o tom, kolik má mít cenovku chleba, nebo od toho, aby zakazoval firmám a institucím řídit si vlastní cenotvorbu nebo, nedej Bože, podle přání pana Středuly stropoval či diktoval, jak se mají firmy chovat. Možná pan Středula neví, jak dopadli Maďaři s benzínem a potravinami. Tihle falešní míroví a zaručeně erudovaní věrozvěsti nejsou nic jiného než naháněči hlasů těm politickým hnutím a stranám, které rády nešetří, nehledají systémová a efektivní řešení, ale dělají všechno jen pro vlastní prospěch. Těmhle pánům a skrytým „zlounům“ proto nelze věřit. A už vůbec ne jejich návrhům ohledně fungování trhu s potravinami.

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

komentář ceny potravin potraviny jídlo Josef Středula zemědělství Obchody inflace

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

Stav Fica je po atentátu stabilizovaný. Komunikuje a zlepšuje se

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je po atentátu, k němuž došlo minulý týden, stabilizovaný. Předseda vlády komunikuje a klinicky se zlepšuje. Na sociální síti o tom informovala Rooseveltova nemocnice v Banské Bystrici.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy