KOMENTÁŘ | Evropská unie Ukrajinu spíše adoptuje, než přijme. Rozšíření si vyžádá oběti

Evropská unie se chce rozšířit, Ukrajině a Moldavsku už přislíbila přístupové rozhovory. Zatímco pomoc Moldavsku vyžaduje daleko méně financí, Ukrajina vyžaduje úplně jiné přístupy. Sama o sobě dokáže změnit celou unii.

Tvrzení, že je Evropská unie „ekonomický obr, ale politický trpaslík“, přestává platit. Krize posledních zhruba čtyř let – tedy covid a ruská invaze proti Ukrajině – ukázaly, že členské státy dokážou společně překonat značné těžkosti. 

Je zcela logické a očekávatelné, že v rámci uskupení sedmadvaceti, respektive osmadvaceti států nebude panovat absolutní jednota. Nejzásadnější kroky ale podstupovány jsou, a to poměrně jednotně. 

Evropská unie proti Ruské federaci od začátku její agrese proti Ukrajině uvalila řadu sankcí za spolupráce celé sedmadvacítky – a ano, i Maďarska a Polska. Být „černou ovcí“ se v danou chvíli nevyplácelo, s takto bezprecedentní agresí nemohl žádný, byť minimálně liberálně naladěný stát souhlasit. 

Nastává ale situace, kdy by se v Evropské unii měly více projevit národní zájmy. Rozšíření bloku vždy bylo jednou z nejdůležitějších politik a státy o něm dokázaly vřele debatovat a dojít ke konsenzu. Právě díky této unikátní spolupráci můžeme být součástí Evropské unie a, ruku na srdce, přijímat od ní finance – tedy být čistými příjemci. 

Doporučené články

Abychom k tomuto stádiu mohli dospět, museli jsme přijmout velkou řadu evropských politik a legislativy – tzv. acquis. Její přijetí je klíčové pro jakýkoli kandidátský stát a bez něj nemůže fungovat žádný člen v EU naplno. Při zpětném pohledu to není ani tolik komplikované: mít volný trh, dodržovat lidská práva, organizovat svobodné volby, mít nestranná a svobodná média…

Jenže každá země není Česká republika, pro kterou obdobné reformy již byly na místě, a to i s ohledem na stav, v jakém ji nechal totalitní komunistický režim, zvládla adaptaci na politiky EU bravurně. Dalo by se to popsat jednodušeji: chtěli jsme být demokratickou zemí, tak jí tedy jsme. 

Evropská unie v posledním roce, konkrétně od začátku ruské invaze proti Ukrajině, učinila několik velice silných kroků. Tím nejvýznačnějším je udělení kandidátského statusu Ukrajině a Moldavsku. Minulou středu už předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že mohou začít přístupová jednání. 

O rozšiřování bloku o tyto dvě země jde debatovat dlouze. V řadě kandidátských zemí čekají ještě další země, které se na evropskou politiku přeorientovávají dlouhodobě. Moldavsko je navíc jednou z nejchudších zemí Evropy, v případě členství tedy půjde o dalšího čistého příjemce. Ještě stále zápasí se silným ruským vlivem a chybějící teritoriální integritou, stejný případ je Ukrajina. 

Doporučené články

Jak tedy přijmout tyto země do Evropské unie bez toho, abychom ji rozvrátili? Pravdou je, že nesedíme v Bruselu a neznáme situaci v daných zemích do detailu, je ale důležité poznamenat, že EU by měla zachovat opatrnost, trpělivost a zdrženlivost. 

Ukrajina je (vyjma Ruska) největší zemí evropského kontinentu a má zhruba 40 milionů obyvatel. Moldavsko je pro změnu zemí malou, chudou a málo obydlenou. Jeho přijetí tedy nemusí přinášet takové dilema. Dá se dokonce velice zjednodušeně říct, že je to jako adoptovat dítě: je potřeba ho vypiplat a ono z něj něco bude. 

Jenže s Ukrajinou Evropská unie doslova adoptuje čtyřicetiletého muže traumatizovaného válkou. Vypiplat ho nejde, má svou hlavu a musí na sobě dlouze pracovat, aby se dokázal přidat mezi ostatní. Po přijetí mezi další členské státy navíc lze očekávat, že se Ukrajina bude chovat velice podobně jako onen muž. Jde o velkou a silnou zemi, která může postupem času zdárně konkurovat jiným velkým evropským ekonomikám. 

Doporučené články

Podstatné je sousloví „postupem času“. Nyní Ukrajina nedokáže konkurovat jakékoli ekonomice v rámci Evropské unie. Je potřeba ji spravit, zbavit traumatu z války a počkat, co se bude po skončení konfliktu s Ruskem dít s ekonomikou a politickou scénou. Není vyloučené, že jakmile jednoho dne Volodymyr Zelenskyj z prezidentského úřadu odejde, tak se nejmocnějším mužem Ukrajiny stane někdo velice prorusky naladěný a neochotný integrovat zemi do EU. 

V takový moment budeme mít v Evropské unii nové Maďarsko, jen několikanásobně větší, jak teritoriálně, tak populačně.

Ne nadarmo politici opakují, že si „obě strany musí splnit své domácí úkoly“. Pokud chce Ukrajina vstoupit do EU, musí podstoupit masivní reformy, které musí totálně změnit ekonomiku, politiku a soudnictví největší evropské země. A pokud se chce EU o Ukrajinu rozšířit – musí reformovat sebe samu. 

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

komentář Ukrajina EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina posílí své vojáky v Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly zahájily ofenzivu

Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina posílí své vojáky k obraně Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly začaly nově útočit. Zelenskyj v pravidelném večerním hlášení uvedl, že Kyjev poskytuje vojákům veškerou potřebnou podporu k obraně svých pozic. Dále poděkoval za nově ohlášenou americkou pomoc ve výši 400 milionů dolarů a zdůraznil, že Kyjev se snaží zajistit co nejrychlejší dodání materiálu na frontu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Palestina

Rafah opouští kvůli invazi statisíce lidí

Přibližně 150.000 lidí už od pondělí uprchlo z města Rafah na jihu Pásma Gazy, kterému hrozí rozsáhlá izraelská vojenská ofenzíva, uvedla v sobotu Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA). O výrazně vyšším počtu, a sice 300.000 evakuovaných, informuje izraelská armáda, píše agentura DPA s tím, že tato tvrzení nelze nezávisle ověřit.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

MS v hokeji

Británie si připsala nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS, Kazaši přehráli Francii

V sobotu svým druhým hracím dnem pokračuje světový šampionát v ledním hokeji konající se v Praze a Ostravě. Sobotní program odstartoval již dvacet minut po pravém poledni, kdy se jednak v Praze utkali Britové s favorizovanou Kanadou, v Ostravě se pro změnu hrál důležitý duel s ohledem na záchranu v elitní divizi MS mezi Francií a Kazachstánem. Přestože Kanaďané si z duelu s Brity odvážejí výhru 4:2, nadřeli se na ni a že to nebyl jednoduchý duel pro „javorové listy“, tak o tom svědčí i ta skutečnost, že se pro Británii jedná o nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS. Druhý polední zápas hraný v Ostravě ovládli nakonec Kazaši díky svým uměním v prostoru za brankou soupeře a Francouze tak přehráli 3:1. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zřejmě využil americké zbraně k porušování mezinárodního práva

Bílý dům zaslal americkému Kongresu zprávu, ve které se uvádí, že je pravděpodobné, že Izrael použil americké zbraně při úderech v Pásmu Gazy, které odporují mezinárodnímu právu. Podle informací agentur AP a Reuters ale americká administrativa nemá dostatečné důkazy ani konkrétní případy, které by to potvrdily, kvůli nedostatku informací ze strany Izraele.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Izraelská armáda vyzvala k dalším evakuacím z východní části Rafahu

Izraelská armáda vyzvala k dalším evakuacím z východní části Rafáhu na jihu Pásma Gazy a také z oblastí na severu tohoto palestinského území, kde od října probíhají boje s radikálně islamistickým hnutím Hamás. Informoval o tom deník Haarec.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy