KOMENTÁŘ | Kam nás doženou vysoké ceny nemovitostí? Sdílené byty nebudou v Česku za chvíli vůbec divné

Už vás taky napadlo, kdy konečně dojde k tomu, už nějakou dobu avizovanému, snížení cen nemovitostí, tedy domů a bytů a pozemků? Dění na realitním trhu, a to nejen vzhledem k všeobecnému naštvání populace z drahoty, nutně vyvolává otázky, jako třeba, kdy se vyplatí koupit si byt nebo postavit dům či kdy mám prodat nějakou tu svou „realitu“? Na ten poslední dotaz platí obecná poučka o tom, že peníze uložené v nemovitostech dlouhodobě, a ten výraz si prosím zapamatujte, protože znamená třeba déle než pět let, s jistotou poráží inflaci. Takže, jestli hned nepotřebujete peníze, nemovitosti rozhodně uchovejte ve svém portfoliu. 

Důkazem budiž statistiky. Má se za to, že třeba byty v Česku od roku 1998 do konce roku 2019 „zdražily“, jak je dnes populární říkat místo v tomto případě hodícího se výrazu „zhodnotily“, v průměru téměř čtyři a půl krát. To inflace, když si dá člověk tu práci a probere se čísly průměrné roční inflace podle Českého statistického úřadu, vyšla od roku 1990 až dosud na hodnotu necelého tři a půl procenta. Ale učme Čechy být trpěliví nebo věřit nějakým institucím a úřadům. Taková Peterková nebo jiní by mohla vyprávět, že? 

Ale vážně. Mimo jakoukoliv diskusi jsou lidé, kterým nedělá problém koupit si nemovitost za své. Ti, co ale plánují vzít si hypotéku nebo nějaký úvěr na bydlení, jsou o poznání v horší pozici. Faktem je, že během letošního roku vývoj křivky průměrné sazby hypotečních úvěry opravdu mírně klesl. Aktuálně se třeba podle dat Hypoindex.cz pohybuje na hodnotě 6,1 procenta.

A co víc, hypotékám fandí i všeobecné okolnosti, když se během roku třeba objevovaly titulky, jako Konec hypoték pro horních deset tisíc. Úroková sazby u průměrné hypotéky má navíc velkou šanci i vlivem prohlášení některých představitelů České národní banky ohledně vývoje inflace v příštím roce klesat. Jinými slovy – zlevňovat pořízení hypotéky. A kdo ví, zda se neuvolní další parametry pro pořízení úvěru na bydlení. 

A ty ceny? Současný vývoj realitního trhu ukazuje, že v roce 2020 a 2021 ceny nemovitostí extrémně stouply. Od přelomu prvního a druhého kvartálu roku 2022 se ale trh otočil a ceny začaly klesat. Podle veřejně dostupných dat třeba jen v prvním čtvrtletí letošního roku byty zlevnily meziročně nejvíce v Brně, kde lze byt o rozloze 80 m2 pořídit o téměř milion korun levněji.

V tomto místě šly ceny bytů meziročně dolů o 13 procent. Od realitních odborníků se lze také dozvědět, že nabídka bytů je nyní ve srovnání s předchozími roky výrazně vyšší, jenže poptávka je velmi malá. Znamená to, že kupující má velkou šanci vyjednáváním o ceně s prodejci výrazně ušetřit. A není snad nutné dodávat, že i díky tomu pak ušetří i na hypotéce, že ne? 

Příznivějšímu vývoji ale nenahrává fakt o tom, že velmi drahé stavební práce a všemožné materiály a suroviny nyní patří k hlavním viníkům zhoršující se dostupnosti vlastního bydlení. Přesto, třeba podle poradenské společnosti Deloitte, která ve své analýze Deloitte Real Index z říjná letošního roku uvádí, že za druhé čtvrtletí letošního roku došlo k celkovému tempu poklesu cen ve výši -1,4 % při ceně 90 900 Kč/m2.

Kromě stále ne úplně levných hypoték a jejich dostupnosti pro širší spektrum žadatelů, se ale může stát problémem i nabídka bytů, i přes výše řečené. Realitní specialisté totiž upozorňují, že příští rok se čeká pokles nabídky nemovitostí až o téměř procento, což je prý dáno tím, že v současnosti nestartuje výstavba dostatečného počtu projektů rezidenčního bydlení. 

Bohužel platí i fakt, zveřejněný již shora citovanou poradenskou společností Deloitte, že Česko je v Evropě druhou nejméně dostupnou zemí pro koupi vlastního bydlení. Na pořízení nemovitosti o 70 metrech čtverečních je totiž potřeba průměrně 13 hrubých ročních platů, zhruba stejně jako v minulém roce.

Praha je pro pořízení bydlení třetí nejdražší metropolí po Amsterdamu a Bratislavě. Na nemovitost v hlavním městě je potřeba 14,3 hrubých ročních platů. A to se, ruku na srdce, ani při všech aktivitách státu spojených se zlepšením fungování trhu s realitami, v krátké době hned tak nezlepší.  

Doporučení, jak ze všeho výše zmíněného existuje vskutku nadmíru. Ale nejsou pro každého. Vždyť i řada sociologů varuje, že například generaci mileniálů nejen podle statistik vlastnické bydlení stále více uniká, sociální nájemní bydlení nevzniká, a to soukromé nájemní není dostatečně stabilní. Ale nedostupnost hypoték není problém jen pro mladou generaci.

Faktem totiž je, že vlastní byt je kvůli poměru cen nemovitostí, cen hypoték a příjmů rodin nejméně dostupný za posledních 13 let. A i proto se začínají stále více objevovat tipy, jako družstevní bydlení, požadavky na výstavbu městských bytů, či dokonce komunitního bydlení. Sdílet tak v budoucnu elektřinu, energie nebo dokonce byt nebude nic divného. 

Související

Volební štáb hnutí ANO Komentář

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  
Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

Více souvisejících

komentář Bydlení Byty

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 2 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 3 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Zelenskyj popsal Stoltenbergovi, jak Ukrajině uškodilo zpoždění dodávek pomoci

Rusko využívá zpoždění dodávek západní vojenské pomoci na Ukrajinu k ofenzivě, upozornil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během pondělní tiskové konference. Kyjev dnes navštívil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy