KOMENTÁŘ | Úsporný balíček není populární, potřebujeme jej ale víc, než "žvanění" opozice ve Sněmovně

V Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky se poslanci dohadují o schválení podoby tzv. úsporného balíčku. Ten má, slovy vládních představitelů, prostřednictvím desítek opatření a úprav platných zákonů, ozdravit státní finance tak, aby se schodek rozpočtu v příštím roce snížil o 98 miliard korun a v roce 2025 o dalších více než 150 miliard korun. Že to nebude nic jednoduchého věděli nejen koaliční poslanci, ale i ti opoziční. Přesto se ale znovu a znovu, bez ohledu na to, zda zrovna vládne ten či onen, objevují podobné otázky. 

Nezaujatého pozorovatele musí dozajista napadnout, proč se třeba politici, dlouhá léta odmítající seriózní poltickou diskusi, objevují nyní u řečnického pultíku v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR a doslova blábolí hodiny o ničem, co by se vztahovalo k probíranému tématu. Na druhou stranu ani předkládaná podoba všech možných opatření ke snížení katastrofického zadlužení země nenabízí ale úplně dobré zprávy.

Onen pozorovatel se tak musí jistě ptát: Proč se třeba přijímají taková nějaká „polovičatá“ řešení úspor státního rozpočtu, když nejen většina makroekonomů, ale i aktivně činných politiků říká, že podoba úspor musí být razantnější? A co víc, uvědomují si všichni, že odkládat do nekonečna opravdu potřebná řešení šílených dluhů pak bude stát mnohem víc, než by to mohlo stát teď? Anebo: Jaké skutečné dopady bude mít konsolidační balíček na lidi, stát a byznys? 
 
Úsporná opatření jsou v mnoha položkách doslova výbušnou směsí. Je totiž nepopiratelným faktem, že škrty ve výdajových řádcích účetních výkazů státu mohou zkomplikovat život nejen lidem, ale i podnikatelům. Jde totiž o dotace. „Vládnoucí garnitura by měla poškrtat veškeré dotace plynoucí přímo do podnikatelského sektoru, jedná se o tzv. neinvestiční dotace,“ řekl serveru EuroZpravy.cz k navrhovaným úsporným opatřením Kryštof Míšek, analytik Argos Capital. Nejen on tvrdí, že v domácí ekonomice se nejrůznější dotace rozbujely do takové míry, že začaly likvidovat tržní ekonomiku, což ostatně nedávno připomněl předseda Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslav Kala. „Konec těchto dotací vytvoří signál, že podnikatelé mají zvyšovat produktivitu práce, přidanou hodnotu svých výrobků a spoléhat se více sami na sebe,“ vysvětlil Kryštof Míšek. 
 
Jistě mi dáte za pravdu, milí čtenáři, že na každé položce navrhovaných úspor se dají najít jak plusové, tak mínusové body. A vzhledem k tomu, že je ten seznam opatření dosti dlouhý, nemá cenu detailně rozebírat jedno za druhým. Ptejme se spíše proto, zda celková navrhovaná podoba konsolidačních opatření může lidem a ekonomice této země pomoci nebo ne. „Věřím, že rozpočtová konsolidace i v této variantě může přispět ke snížení inflačních očekávání, vrátit do hry racionálnější debatu do směřování výdajů vlády a v neposlední řadě přispět k pročištění trhu o nekonkurenceschopné podnikatelské subjekty,“ konstatoval pro server EuroZpravy.cz Kryštof Míšek. Podle něj z hlediska HDP by ale restriktivní fiskální politika měla přinést v roce 2024 snížení ekonomického růstu o 0,7 %. 
 
Jedno je tak jasné. Ať už budou poslanecké rozmíšky ohledně úsporných opatření trvat sebevíc dlouho, dopadnou na všechny. A o to jde. Nikdo nemusí mít pocit, že něco ztratil, protože ztratí všichni. Že si lidé uvědomují konec laciného kupování voličů a rozhazování peněz z helikoptéry v časech, kdy se Česku vedlo ekonomicky o poznání lépe, je znát i z průzkumů veřejného mínění. A to nejen o voličských preferencí. Z veřejně dostupných informací totiž vyplývá, že dopadů konsolidačního balíčku se obává 81 procent lidí. Nejvíce se lidé bojí navyšování DPH u některých produktů. A že to nic příznivého nepřinese nakonec ani vládnoucím reprezentacím není snad nutné dodávat. Průzkumu veřejného mínění mluví samy za sebe. 
 
Začít konečně šetřit a nastavit systém výdajů státu do skutečně udržitelné formy není jen nutné, ale životně potřebné. A i přesto, jak upozorňuje řada politologů, že je vládnoucí koalice ve věci konsolidace rozpočtů tažena spíše dolů kvůli tomu, že se sestává z tolika různých stran s rozdílnými zájmy, platí, že pořád je lepší udělat něco než nedělat nic. „Pravdou je, že snaha o jakékoliv snížení vysokých schodků státního rozpočtu (jen letos jde o 295 miliard korun) je jednoznačně vítaná, a to i vzhledem k vysoké inflaci v ekonomice, která je podporována právě i nebývale vysokými schodky rozpočtu z minulých let,“ potvrdil názor Kryštof Míšek.

Podle něj veřejné rozpočty potřebují dlouhodobě výrazně ořezat rovněž proto, že se rychle zvyšují náklady na dluhovou službu (dříve kolem 40 miliard korun, ale příští rok již 90 miliard korun). A pro ty, co by snad chtěli mít znovu u vesla lidi, kteří budou vyhazovat naslepo peníze z vrtulníků jenom proto, aby se na konci kariéry mohli vyfotit v zahradě s pávi platí připomínky, že peníze zmíněné v předchozí větě pak mohou chybět ve výdajích na infrastrukturu, školství, nebo obranu. Platí totiž milí přátelé, že roky, kdy se stát financoval na trzích za směšné úroky jsou definitivně pryč. 

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Vláda ČR komentář

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy