KOMENTÁŘ | Zdá se, že vláda používá média jako štít. Boj proti dezinformacím stojí spousty sil

Vzdává vláda boj proti dezinformacím? Spíše to vypadá, že raději nechá čelit kritice média než sebe. Když Andrej Babiš kritizoval novináře, byl to daleko slabší odvar proti sílícímu ruskému vlivu v České republice. 

Zpravodajský server Aktuálně.cz dnes zveřejnil rozhovor s analytikem Dominikem Peslem, který opouští tým vládního poradce pro boj státu proti dezinformacím Michala Klímy. Právě proti tomuto nešvaru doby zde měl bojovat.

V rozhovoru říkal, že „z dezinformací i z toho slova samotného stalo hodně toxické téma“. Na problematiku slova dezinformace mě už jednou upozorňoval nejmenovaný člen jedné ze stran současné vládní koalice. Používají se jiná slova: hybridní působení, informační manipulace, nebo vlivové operace cizí země, dnes většinou Ruské federace nebo Číny.

Dalším důvodem obav státu z dezinformací je podle Pesla strach, že se vláda spálí. Informace podle něj rozvířily hysterickou veřejnou debatu. Není daleko od pravdy, vhodnější ale bude použít slovo konflikty a hádky, někdy bohužel i výhrůžky.

V ohledu nebezpečného vyhrožování a pronásledování v nedávné době proběhlo dokonce několik soudních procesů s dezinformátory Tomášem Čermákem a Patrikem Tušlem, které soudy poslaly do vězení – v případě Čermáka na 5,5 let, Tušl si sedne na 19 měsíců.

Zdá se, že i odtud pramení strach vlády. Prostor na sociálních sítích je zaplavený obviněními, že vláda vytváří vykonstruované soudní procesy s lidmi, kteří nesouhlasí se státním zřízením. Jen odpůrci státního zřízení používají poněkud překroucenější výrazy – totalita, diktát.

Pesl jako jeden z hlavní problémů vnímá to, že v rámci vlády není nikdo, kdo by tlačil téma dezinformací „na 200 procent“. Poznamenal také, že „je stát extrémně špatně vybavený k tomu, aby byl schopný reagovat na problémy, jako jsou dezinformace“.

Jenže stát vybavený je, a velice dobře. Během nedávného rozhovoru pro EuroZprávy.cz ministr práce a sociálních věcí prohlásil, že stát postupuje v digitalizaci a sám bude důsledný v případě lidí, kterým se nechce pracovat. Mluvil o propojování dat a zjednodušování systému. Čili stát bude schopen vyhledat, jestliže má žadatel o sociální dávky více účtů, ale jeden z nich kvůli vidině vyšších příjmů nepřiznává.

Argumenty, že stát nemá vybavení k boji proti dezinformacím, se zdají být liché. Má bezpečnostní složky, jejichž jmenování by zabralo zbytečně moc prostoru. Existují soukromé společnosti zaměstnávající kvalitní experty. Stačí se lépe podívat a vidíme, že stát má pro boj s dezinformacemi dobré podhoubí. A rozhodně nemusí do zajištění národní bezpečnosti investovat tak ohromné prostředky, jako americká FBI nebo ruské FSB.

Než zaleknutí spíše kalkul

Zdá se, jako by se vláda každým svým krokem vydávala na nemilost občanů. Vede ji více než kvalifikovaný profesor, řada ministrů jsou experti na svých místech. Jenže expertíza není vše, a vysvětlování komplikovaných věcí nesrozumitelným způsobem běžnému člověku nepomůže k pochopení toho, proč mu stát nevalorizuje důchod čtyřikrát ale dvakrát ročně, nebo proč rostou ceny chleba.

Tohoto se chytá dezinformační scéna. Ta může tvrdit, že za rostoucí ceny potravin může přehršel ukrajinského obilí dováženého k nám, a žádný odborník to nevyvrátí. Že Česká republika doveze z Ukrajiny jen malý, méně než setinový zlomek obilí oproti vlastní produkci, je po informačním šumu ze Strakovy akademie zbytečné říkat. Dezinformacím už věří moc lidí a ani seberelevantnější a sebeověřenější zpráva je nepřesvědčí.

Obranná dohoda se Spojenými státy? Dezinformační scéna už zvládne šířit své narativy. Migrační pakt Evropské unie? O tom, že neobsahuje kvóty, se nemá smysl vůbec zmiňovat.

A proč to tak je? Vláda má dobojováno. Signály jsou nejasné a opozice má příliš hlasité protiargumenty (ne silné, ale hlasité). Když někdo den, co den opakuje tu samou lež, stane se z ní pravda nejen pro něj, ale pro každého, kdo mu naslouchá.

Boj proti dezinformacím v tuto chvíli zůstává na médiích. Schytávají velkou část sprchy nenávisti za politiky. Za novináře se jen tak někdo nepostaví, jsou dáni podporovatelům dezinformační scény tak trochu na milost. Citace přesných vyjádření nepomáhají, přesto jsme obviňováni ze lží a manipulace. Česká politická elita? Nemá koho citovat, ta věci oznamuje.

Předává svou zodpovědnost médiím, stejně jako kus kritiky. Nadávání na politiky už není tolik v kurzu, média ovládaná Sorosem, manipulovaná Washingtonem a milující Ukrajinu jsou lákavějším soustem.

Pravdou je, že se médiím po odchodu Andreje Babiše z premiérského postu značně ulevilo. Výpadů ze strany politiků bylo méně a zdálo se, že nastupuje opravdu „rozumná“ vláda, jak sám rád proklamoval Petr Fiala.

Jenže se objevil mocný soupeř. Nejenže odolnost proti proruské dezinformační scéně není nekonečná a takovéto odolávání může vyčerpat, média mohou přestat se snahou o luštění logiky vládních opatření a prohlášení, a místo toho věnovat se tvrdým reáliím místo hloubkových analýz. Ověřování informací a vyvracení dezinformací není jednoduchá činnost. Možná je na čase, aby se do této práce začal vkládat stát a přestal vydávat média za obětní beránky.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.
Ústav pro studium totalitních režimů. Komentář

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

Více souvisejících

komentář Boj proti dezinformacím a fake news Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

Audrey Hepburnová, hvězda stříbrného plátna a módní ikona, by dnes oslavila 95. narozeniny

Čtvrtého květnového dne roku 1929, tedy před 95 lety, se v belgickém hlavním městě do vážené rodiny s aristokratickými předky narodila holčička. Ta se později jako Audrey Hepburnová stala slavnou herečkou a módní ikonou. Svůj rodinný původ měla i v našich zemích.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy