KOMENTÁŘ | Babišova vláda víc slibovala, než konala. Pak nenáviděným EET zaklekla konkurenci

Přinese rok 2022 konečně v náladě lidí v České republice změnu, klid a úlevu od starostí s vysokými cenami snad všech položek týkajících se života, jiné chování politiků či změnu ve fungováním státu? Snad každý z nás jistě přemýšlí o tom, zda už konečně s novým rokem přijde vysvobození od pravidelného zveřejňování počtu nakažených covidovým virem nebo si budeme (někteří už tak činí) muset zvyknout a přizpůsobit se všemu, s čím jsme se museli setkávat a potýkat za poslední dva roky. Jedno je jisté. Vláda levicového populisty Andreje Babiše končí. A když s koncem roku přichází ono zúčtování, sečtěme i jí, co se povedlo a co ne.

Hnutí ANO se vždycky tvářilo, že jedním z jeho klíčových bodů, kterým chce oslovit většinu tuzemské populace, je boj s korupcí. Tomu podřídilo všechno. Od podivné mluvy jeho představitelů, a především samotného Andreje Babiše, až po počiny jako EET (elektronická evidence tržeb). Za zdánlivě líbivé sliby, které v řadě případů i dávaly smysl, se postavily kdysi zářivé hvězdy, dnes ovšem (raději) již bývalí exponenti hnutí. Mimochodem ‒ z hvězd, které s úsměvem do televizních kamer tvrdili, že Andrej Babiš to opravdu myslí upřímně (omlouvám se autorovi původního citátu), dnes již u populistů zůstal vskutku jen málokdo. Seznam vyhozených nebo těch, co odešli dobrovolně z hnutí ANO, je opravdu dlouhý. I to svědčí o tom, jak a proč se sliby v ANO slibují a skutky (ne)konají.

Ale účet už byl sestaven. A nutno říct, že s hostinským. Server Demagog.cz, který od roku 2013 funguje hlavně jako - saturninovým slovníkem řečeno - „kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru“, totiž díky aplikaci Ověř to! umožňuje ověření si jakéhokoliv výroku politiků, který se objeví ve veřejném prostoru. Ve spolupráci s Nadačním fondem pro nezávislou žurnalistiku si vzal na paškál padesátku slibů populisty Babiše, se kterými vstupoval do vlády v roce 2018.

Výsledky napovídají, že to, jak si dle webu Demagog.cz vláda vedla v plnění slibů v oblasti hospodářství, životního prostředí, sociálního státu, vzdělanosti, právního státu a bezpečnosti, bylo podobné jako za poslední dva roky jejího rozhodování v pandemii. A to je smutné čtení. Rozhodnutí měnící se téměř každý den, nulová konzistence, rozhodování podle tweetu uživatelů, snad z rubriky Čau lidi, a ve výsledku spíše chaos než systémová řešení a náprava chyb nebo problémů. A to i přes zdánlivě „dobrá“ čísla v hodnocení. Každopádně z vyhodnocení padesátky oněch slibů, které zmíněné organizace uspořádaly do třech kategorií hodnocení vyplývá, že vláda z nich splnila 22 slibů (44 %), 13 splnila částečně (26 %) a zbývajících 15 slibů porušila (30 %). 

Pokud by měl tento komentář hodnotit každý ze slibů vlády, byl by to opravdu nekonečný text. Vezměme proto výsledek touhy zavést a zprovoznit vlajkovou loď druhé Babišovy vlády, totiž ono zmiňované EET. Jeho model fungování, ale především poté schvalování, ukazuje na něo opravdu hodně shnilého ve státě českém, což odhalilo právě Babišovo vládnutí. Ukazuje nejen na to, že politiky nezajímají potřeby či zájmy státu, lidí v něm žijících, ale i úplně na něco jiného. Andrej Babiš a jeho lidi nebyli nejen schopni prodiskutovat, ale ani zcela jasně prosadit v zájmových a nejrůznějších profesních sdruženích a nakonec ani v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky takovou formu smysluplné elektronické evidence tržeb, která by byla respektovanou a uznávanou autoritou před daňovými úniky a plněním daňových povinností. Nakonec, a to je typické i pro řízení současné covidové pandemie ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem, se z EET stal nenáviděný, nechtěný a proklínaný nástroj neschopné ministryně financí Aleny Schillerové, které pomáhal snad jen k tomu, aby „zaklekávala“ nepohodlné firmy a konkurenty holdingu Agrofert Andreje Babiše.

Co na tom, že online registrace tržeb je způsob jejich evidence, kdy jsou údaje o každé transakci obchodníka online posílány na státní správu? A ta tak může systémově ověřovat veškerou daňovou a finanční problematiku v zemi. Co na tom, že systémy úspěšně fungují třeba v Chorvatsku, v Maďarsku, ve Slovinsku nebo na Slovensku? Kvůli neschopnosti komunikovat, přistupovat na rozumné kompromisy a sledovat zájem státu, lidí a firem v něm, tu je kvůli populistům vykopán i ve smysluplné věci příkop, který rozděluje společnost. A to i přesto, že evidence tržeb nyní úspěšně funguje v 15 zemích Evropské unie. K účtu od hostinského za vládu levicových populistů z ANO je ale nutné pro tu další politickou reprezentaci dodat i něco se zdviženým prstem: Pokud nebudete umět mluvit s těmi, co nejsou u moci, nebudete umět přesvědčit lidi o tom, že to, co děláte, je v jejich zájmu a pro jejich dobro. A pokud budete měnit svá rozhodnutí každý den podle sociálních sítí, bude váš účet od hostinského za krátkou dobu stejně žalostný jako ten pro ANO. A vidět Babiše se Schillerovou, jak přesvědčují o tom, že EET musíme mít, snad už opravdu nikdo nechce.

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

komentář Vláda ČR Andrej Babiš Alena Schillerová elektronická evidence tržeb EET

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy