KOMENTÁŘ | Češi bezhlavě skupují zájezdy. Zdražování a krachu cestovek navzdory

Na řadě míst České republiky si už několik dní nejen školáci, ale i jejich rodiče, prarodiče či blízcí příbuzní užívají jarní prázdniny. A možná, že ani nezaznamenali velké třesky a očekávané změny v segmentu cestovního ruchu. Řeč je o tom, že právě v tomto roce bude muset opustit podnikání v tomto segmentu řada cestovek.

Důvodem je to, že jim pojišťovny neprodloužily pojistku proti úpadku. Cestovních kanceláří v Česku přitom neustále ubývá. Z veřejných zdrojů vyplývá, že zatímco před dvěma lety působilo v tuzemsku na trhu okolo necelých devíti stovek firem, nyní jich funguje skoro o tři sta méně. Jisté je tak to, že se zřejmě budeme muset smířit s tím, že nákup zájezdu bude dražší a tím se možná sníží i počet našich cest za dobrodružstvím.

Obor cestovního ruchu, do kterého patří i nákupy dovolených či nejrůznějších pobytů u cestovních kanceláří, dostává za poslední dva roky pořádně zabrat. Nejen samotná profesní sdružení, ale i řada příběhů lidí z kdysi prosperujícího oboru, nyní hlásí kvůli dopadům celosvětové pandemie covidu milionové ztráty a zatím bohužel ani nevidí světlo na konci tunelu. Podle Světové organizace OSN pro cestovní ruch je právě tento obor, nebo spíše byl, třetím v řadě z hlediska celosvětového exportu (po palivech a chemikáliích) a v roce 2017 činil jeho podíl na globálním obchodu 7 % (UNWTO, 2020). Jenže… nyní je všechno jinak.

Z dat OSN z roku 2020 vyplývá, že celosvětově podporoval cestovní ruch 10 procent pracovních míst a zajišťoval živobytí milionům lidí v rozvojových i rozvinutých ekonomikách. Jen v Evropě podporovalo cestování turistů v roce 2020 přes 27 milionů pracovních míst a miliony soukromých firem. Jenže po vypuknutí covidové pandemie je tento obor jedním z nejvíce dotčených odvětví celosvětové ekonomiky. Jenom v Česku se počítají ztráty pracovních míst v cestovním ruchu kvůli dopadům anti-covidových opatření na desítky tisíc a propady v příjmech ve státním rozpočtu z aktivit tohoto oboru na stovky miliard korun. Není proto divu, že razantním úbytkem turistů, nakupujících služby právě „cestovek“, jsou fatálně ohroženy příjmy firem. A kvůli tomu pojišťovny v tuzemsku tvrdí, že obnovit pojistné smlouvy proti úpadku nebude moct až šedesát procent subjektů domácího trhu.

Co to může přinést, nebo spíše určitě přinese, je zjevné. Na jedné straně konsolidaci trhu, tedy posílení firem, které přečkaly tvrdé rány od covidu a mají sílu na to přežít komplikované tržní podmínky, na druhé straně ale určitě zdražení zájezdů. A to se může týkat nejen už rozbíhající se jarní sezóny, ale hlavně té letní. Podle zjištění iRozhlas.cz mohou zájezdy zdražovat o hodně. Oproti nedávným časům třeba až o čtvrtinu, ale klidně i o 30 procent. Nejen některá tuzemská média, například časopis Forbes, ale i zahraniční tituly proto upozorňují na to, že cestování se i kvůli vyšším cenám stane smysluplnější, lidé si budou pečlivěji vybírat, kam a proč vlastně chtějí vyjet a vytěžit ze všech komplikací mohou právě cestovky. A to proto, že díky svému personálu budou schopnější vyřídit všemožné formality a byrokracii, které kvůli covidu zřejmě hned tak neustanou.

Dá se říct, že právě riziko onemocnění bude i přes četná rozvolnění a prohlášení politiků v řadě zemí o tom, že éra pandemie covidu je za námi, důvodem k tomu, že zájemci o cestování budou muset přesto snášet v řadě zemí nejrůznější kontroly a ověřování o jejich „bezinfekčnosti“. Jasné je i to, že s rostoucími cenami zájezdů nikdo z nás moc nenadělá. Pozitivní zprávou ale je, že i přes výše popsané potíže a problémy, zaznamenávají dosud existující cestovky nečekaně vysokou poptávku po svých službách. Zpravodajský server Novinky.cz uvedl: „Češi se střemhlav pustili do nakupování zájezdů.“ A zájem klientů o dovolené je prý obrovský, někde poptávka dokonce předčila i předpandemický rok 2019, který byl v mnoha ohledech rekordní. Pobyty se ve velkém prodávají nejen na aktuální období, tedy do exotiky či na hory, ale i na léto. 

Takříkajíc ruku k dílu by měla ale co nejdříve přiložit také česká vláda. A to nejen pomocí třeba restauratérům, a právě podnikatelům v cestovním ruchu, ale i stanovením jasného a pokud možno ne příliš často měněného systému restrikcí, které cestovnímu ruchu doslova sráží vaz v jeho fungování. Podle Jozefa Síkely, ministra průmyslu a obchodu vlády České republiky bude pomoc cílená, administrativně nenáročná a snadno dosažitelná. Týkat by se měla hlavně prodejců na vánočních trzích, organizátorů adventních trhů, cateringu, restaurací, hudebních klubů, cestovních kanceláří a agentur, organizátorů hudebních a sportovních akcích. Věřme proto, že premiérem Petrem Fialou ohlášená pomoc prostřednictvím kompenzací nejen drobným podnikatelům, ale i malým a středním firmám, bude rychle zpracována a uvedena ve skutečný život.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.
Ústav pro studium totalitních režimů. Komentář

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

Více souvisejících

komentář cestovní kanceláře cestování

Aktuálně se děje

před 42 minutami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

Putin a další 6leté funkční období. Disponuje mimořádnou mocí v Rusku

Za pouhých pár měsíců před dosažením čtvrtstoletí ve funkci, ruský vůdce, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač, Vladimir Putin v úterý složí přísahu na kopii ústavy a zahájí další šestileté funkční období prezidenta, které bude opět provázáno s mimořádnou mocí.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy