KOMENTÁŘ | Kam kráčíš, české školství? Stát ke vzdělávání stále přistupuje jako v předminulém století

České školství (stále!) neodpovídá potřebám zaměstnavatelů. Trpí problémy, které dlouhodobě neřeší a přesto, že se díky posledním měsícům ukázalo, že kvůli problémům s docházkou dětí a studentů do škol je schopné reagovat i na velmi těžké výzvy, přístup státu k němu neodpovídá 21. století. Nejen, že neumíme poslouchat rady od zkušenějších a chytřejších, ale i když poslechneme, neumíme pak většinou ta doporučení převést do každodenní praxe. Bohužel, nejen ke škodě současných dětí a škol, ale ke škodě všech těch budoucích studentů a institucí.

Tuzemský Svaz průmyslu a dopravy, který je mimochodem největší zaměstnavatelský svaz v zemi, na svých internetových stránkách aktuálně píše o tom, že dlouhodobě upozorňuje, že stát by měl vzdělávání v digitálních dovednostech začlenit nejen do vzdělávacích programů na školách, ale také do systému celoživotního učení dospělých. „Digitalizace průmyslu a celé společnosti i výzvy, jako zelená transformace, zásadně změní trh práce. Například mistr topenář už dnes neinstaluje jen topná tělesa a kotle, ale v chytrých domácnostech musí rozumět i digitálním technologiím, na jejichž základě bude topný systém fungovat. Firmy už si to uvědomují, samy vytvářejí studijní programy, aby se zaměstnanci mohli dál vzdělávat nebo si zvyšovat kvalifikaci, a to nejen v digitálních dovednostech,” říká ve zprávě pro veřejnost Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Říkáte si, proč právě teď tohle všechno? Co na tom, že většímu propojení a zlepšení spolupráce mezi „byznysem“ a školami (bez konkrétního ukazování prstem na ty, kteří to nezvládají) nedávno vyzvala členské státy Evropské unie (EU) sama Evropská komise (EK)? My to přece umíme dělat sami, možná si říkáte. Mimochodem, EK navrhuje, aby státy zavedly pro lidi s nízkou kvalifikací takzvanou záruku k získání dovedností. Ti, kterým chybí středoškolské vzdělání, by pak dostali posouzení svých dovedností a následně nabídku dalšího vzdělávání, která by byla doslova šitá na míru jejich potřebám i požadavkům místního trhu práce.

Fajn nápad, jistě si řeknete. Jenže ani v Česku jich nemáme zas tak málo. Zdálo by se tedy, že nemáme problém s chutí zdokonalovat zavedené systémy nebo je modernizovat. Jenže máme. A to dlouho. Přístup státu ke školství a vzdělávání je tu totiž pořád tak nějak divný. Jako z předminulého století. Proč? Události tohoto týdne jsou reálnou ukázkou toho, jak to v Česku funguje. Po loňském uzavření škol kvůli vývoji koronavirové nákazy se většina vládnoucích politiků bušila v prsa s tvrzením, že se už nikdy se stavem nejdéle uzavřených škol v Evropě kvůli pandemii covidu nesetkáme. Obehraná deska o nutnosti děti vzdělávat naživo, a tak kvůli covidu slibované zavedení a uplatňování nástrojů, jakým je trasování, včasná identifikace nemocných a další, však zaspaly. Rok se s rokem sešel a děti, zdá se, už na mnoha místech místo do školy, „chodí“ do obýváku na počítač. Jak se pak má škola zdokonalit, zlepšit ve vzdělávání a být efektivní? Mohou pak média psát o tom, že je nutné odstranit jednotnost a centralizaci školství. Protože ve výsledku s přístupem, který předvedli ministři populistické vlády za ANO, je to slovy filmového klasika marný, je to marný, je to marný.

Možná se vám to bude zdát komplikované, mluvit tu o učení se pro nový digitální svět a fungování škol. Možná budete říkat, že v začátku textu se píše hlavně o dospělých. Děti přece nemusejí chodit do škol, mohou se dívat do kompu nebo mobilu. Co na tom, že více než deset tisíc dětí zůstalo při online výuce kvůli lockdownu minulý rok mimo vzdělávací systém, jak zaznělo z vysílání ČT24, že? To je přece nic, řeknete si. A statistiky, ze kterých vyplývá, že za rok 2019 chodilo do základních škol 953 tisíc dětí, takže těch, co byly „mimo výuku“ je „jen“ jedno procento, to potvrdí. Nenechme se ale uchlácholit čísly.

Studií a doporučení na to, jak neustále a bez nějakých skoků tam a zpět a, nejen nahodile, zlepšovat české vzdělávání a školství, a to nejen to prestižní, vysokoškolské, ale především to základní a střední, bylo napsáno a „vyrobeno“ - jak říkají Slováci - „neúrekom“, tedy nepočítaně. Nemá cenu je znovu popisovat. Všichni dobře vědí, co se má udělat. A třeba sám náměstek ústředního školního inspektora České školní inspekce Ondřej Andrys ve vysílání ČT24 řekl, že školy se v minulém roce díky lockdownu (všimněte si, že tam stojí „díky“ a ne „kvůli“) naučily „prioritizovat“ důležitá témata pro vzdělání, jinak řečeno neučily už to, co se dříve učilo, protože zjistily, že se to dá dělat jinak a líp. Jenže, co si pak myslet o tom, když kvůli přístupu jiných kolegů z vlády, viz. třeba titulek MF Dnes: „Vojtěchův tým je nekompetentní, stále mění názory, vybuchl Plaga“, když se dozvěděl o záměru ministerstva zdravotnictví nařídit ve školách nošení roušek ve výuce. To pak můžeme chtít být „zelení“ a „digitální“ a stejně na to nebudeme mít dost kvalitních lidí. Ptejme se proto pořád: „Quo vadis, české školství?“ A trvejme na tom, aby děti nemusely kvůli neschopnosti jiných sedět při školní docházce doma.

Související

Volební štáb hnutí ANO Komentář

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  
Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

Více souvisejících

komentář Školství ministerstvo školství vzdělání Robert Plaga

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 8 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 8 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 8 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 9 hodinami

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy