KOMENTÁŘ | Ropná krize může doprovázet tu energetickou. Rostoucí cena černého zlata komplikuje lidem život

Ještě ani neutichly diskuse o tom, jak se bude ve světě řešit energetická krize v podobě extrémního nárůstu cen elektrické energie a zemního plynu pro spotřebitele, a máme tu, zdá se další problém. Pamětníci jistě znají palcové titulky novin ze sedmdesátých let minulého století, vysmívající se tomu, že západní svět potkaly ropné krize. Jasně, žili jsme v socialismu, který žádné krize neznal, přece. Jenže něco podobného tu máme dnes. A reálně. Černé zlato, jak se ropě s oblibou říká, totiž vystoupalo na cenu kolem 80 dolarů za barel, což je nejvíce za posledních několik let. A to nevěstí vůbec nic dobrého.

V ekonomických a finančních kuloárech se s oblibou říká, že všechno souvisí se vším. A vývoj ceny ropy je toho důkazem. Růst ceny elektřiny a zemního plynu, označovaný jako „energetická krize“ je totiž zmiňován jako hlavní důvod, proč cena ropy přidává na hodnotě. Zpravodajský server britské BBC citoval analýzu americké investiční banky Goldman Sachs, podle které cena ropy Brent do konce roku zřejmě vystoupá až na devadesát amerických dolarů za barel. A i když zdražování ropy nepřichází zrovna v ten správný čas, není ničím novým. Třeba už letos na jaře média přinášela zprávy o tom, že benzín zdražuje nejvíce za dekádu.

Kromě již zcela známých důvodů příčin rostoucí ceny ropy mi přišlo jako velmi zajímavé i vysvětlení analytiků o tom, proč Brent a další značky ropy zvyšují cenu. Mohou za to prý také dopady omezení těžby v amerických břidlicových ropných ložiscích, způsobené vlnou hurikánů a povětrnostních vlivů, především v Mexickém zálivu, ale také to, že vlastně nikdo na světě nebyl schopen si po covidové pauze udělat jednoduše zásoby. A to nejen ropy, ale i plynu. Třeba Američani vyčerpali ty své hluboko pod pětiletý průměr. Sakra lidi, to neumíte natankovat prázdný zásobník?

Potíž je i v tom, že rostoucí cena ropy přinese nejen další zvyšování cen snad ve všem, co lidé dělají, kupují nebo potřebují, ale zřejmě omezí i ekonomický vývoj ve světě a ziskovost firem. Faktem totiž je, že zdražování ropy se promítá do růstu inflace. A má to jak přímý dopad na inflaci, když se zvyšují ceny energií, tak i „nepřímý“, když totiž kvůli vyšší ceně ropy musejí zdražovat všichni v ekonomice. Již zmiňovaná investiční banka Goldman Sachs navíc upozornila na další problém, a to mnohem vážnější: Varování je v tom, že růst vstupních nákladů, vyšší ceny plynu a slabší ekonomický růst některých ekonomik (naposledy třeba Mezinárodní měnový fond snížil tuzemské ekonomice odhad vývoje HDP. Zatímco jeho jarní prognóza odhadovala letošní růst na 4,2 procenta, nynější odhad byl snížen na 3,8 procenta a pro příští rok na 4,5 procenta.) pravděpodobně vysoce ovlivní ziskovost firem v příštím roce.

Nechtějte ani vědět, co si myslí analytici o tom, jak se bude cena energií a ropy vyvíjet, když dojde na scénář totálně chladné zimy. Ale vážně. O hloubce problému svědčí třeba i to, že americká administrativa prezidenta Joea Bidena pověřila poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana, aby se sešel osobně se saúdskoarabským korunním princem Mohammedem bin Salmanem. (Saúdové se totiž pravidelně střídají v posledních letech s Američany na předních pozicích žebříčku největších producentů ropy.) A i když žádný oficiální výstup ze schůzky nikdo nezveřejnil, není proto těžké uhodnout, o čem oba muži zřejmě hodně dlouho mluvili. Možná ale jsme v případě vývoje ceny ropy až moc zaujatí vývojem cen jiných komodit. Americká vládní energetická agentura EIA totiž v dlouhodobém odhadu vývoje ceny ropy předpovídá, že cena ropy Brent by se měla v roce 2022 pohybovat okolo 66 amerických dolarů za barel. Stejná instituce uvedla, že jí k tomu vede mimo jiné i fakt, že Sdružení zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvyšuje kontinuálně těžbu ropy poté, co jí omezil kvůli snížené poptávce po ropě během covidové pandemie. Jistě, možná to zní příliš stručně, ale někdy prostě není čas na zbytečná slova. Nezbývá proto než věřit, že se tento scénář naplní.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.
Ústav pro studium totalitních režimů. Komentář

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

Více souvisejících

komentář ropa ceny ropy Energetika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

Ukrajina hlásí šest zraněných po nočních útocích. Sama útočila na Krymu

Ruské drony v noci na sobotu útočily v Charkovské a Dněpropetrovské oblasti na Ukrajině. Útoky si podle místních úřadů vyžádaly nejméně šest zraněných a škody na kritické infrastruktuře i komerčních a obytných budovách, informují agentury Reuters a DPA. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy