KOMENTÁŘ | Slavíme 30 let internetu v Česku. Jak proměnil naše životy?

„Dnes je ten slavný den, kdy k nám byl zaveden… internet…“, můžeme si právě teď po Cimrmanovsku zanotovat. Protože už jsou to tři desítky let od historického okamžiku, kterého si tehdy skoro nikdo nepovšiml. A přesto postupem času proměnil takřka každý aspekt našich životů.

Oficiálně a slavnostně se tak stalo 13. 2. 1992 na pražské ČVUT.  O rok později vzniklo počítačové propojení tuzemských univerzit Cesnet, běžné veřejnosti se tyto kroky ale příliš netýkaly. Změnilo se to až o pár let později. Skutečné počátky českého internetu z hlediska masovějšího zapojení se totiž ale začínají psát kolem roku 1996. Právě tehdy vznikl vyhledávač Seznam.cz, webové stránky spustila Poslanecká sněmovna, a začala i éra internetové žurnalistiky – v podobě portálů MF Dnes, Práva, Neviditelného psa a tak podobně. Na první internetové bankovnictví jsme si ale museli počkat až do roku 1998. Trvalo ale ještě víc než dalších deset let, kdy se internet skutečně stal neodmyslitelnou součástí našich životů. Podíl českých domácností překonal 50 procent až v roce 2010 (a dnes internet využívá 83 procent obyvatel).

Stalo se toho ale víc, než že máme za samozřejmé posílání emailových zpráv, diskuze na sociálních sítích, focení svých obědů, výběhů a výletů na Instagramu, sledování videií na Youtube nebo filmů na Netflixu. Nástupem éry digitálních médií totiž došlo i k proměnám hlubším, která si v té naší každodennosti možná ani příliš neuvědomuje.

Od konzumentů k tvůrcům

S nástupem svobodného internetu a především pak sociálních sítí jsme se začali proměňovat z pouhých čtenářů či diváků, tedy těch, kdo média konzumují, ke spolutvůrcům, kterým nové platformy velmi usnadňují stát se sami autory a tvůrci – a nejde tady jen o boom youtuberů, influencerů atd. Ale třeba i o to, že to byl právě svobodný internet, který dramaticky snížil práh vstupu do mediálního prostoru – a je tak velmi snadné založit si vlastní blog, vlastní médium a oslovovat množství lidí způsobem, o jakém by se nám ještě před pár desítkami let ani nesnilo. V zásadě internet velmi napomohl vytvářet svobodnější a rovnoprávnější společnost, přinesl okamžitý přístup pro všechny, kdo se chtějí vyjádřit. Samozřejmě, jako všechno, i tahle technologická proměna nepřinesla jen pozitivní dopady.

Úpadek tradičních médií a jejich znovuzrození

Tak hned za prvé – internetový boom ve velké míře odnesla tradiční média. Jejich monopol na poskytování a zprostředkování informací vzal za své. Jejich dosavadní čtenáři měli totiž najednou násobně víc možností, odkud nabírat informace a navíc zadarmo. To samozřejmě běžné redakce vystavilo drtivému ekonomickému tlaku spojenému s úbytkem inzerce, množství žurnalistů se tak ocitlo na dlažbě a celá mediální scéna stále hledá způsoby, jak vlastně v éře sociálních sítích přežít.

Řada médií se na internetu vydala cestou bulvarizace, protože právě emocionálně vyhraněné titulky, nápadná grafické úprava, stejně jako příklon k senzacím, skandálům či katastrofám jsou tím, co láká pozornost masového čtenáře. Využívají totiž obyčejné lidské zvědavosti. Urvat si pozornost, kliknutí na článek za každou cenu. Každé zobrazení (reklamy připojené u článku) se totiž počítá.

Dobrou zprávou ale je, že na druhé straně ale logicky vznikla poptávka po kvalitních zdrojích informací, orientovaných na data, analýzy a kontext, tedy něco, za co jsou čtenáři ochotni i zaplatit. Sázka na kvalitu se tak ukazuje jako udržitelná cesta pro menší mediální projekty, stejně jako to, že není třeba za každou cenu nadbíhat bulvárním čtenářům a honit se za co největší čteností.

Demokratický a svobodný internet s sebou přinesl ale i další fenomén – o dost horší, než na jaký jsme byli zvyklí z bulváru. Totiž existenci webů, kterým dnes říkáme dezinformační.

„Alternativní a dezinformační weby“ – nástroj politického boje a nejtvrdšího byznysu

V téhle kategorii se na dnešním internetu potkáváme především se dvěma principy a pozadími fungování blábolivých webů, které si s věcmi jako žurnalistická etika, objektivita či fakta opravdu hlavu nelámou.

Prvním je chrlení vylhaných zpráv (nebo fake-news, chcete-li) ze zcela zištných důvodů, v zásadě je můžeme chápat jako bulvár na steroidech – jde o mediální podnikatele, kteří si výrobu falešných zpráv prostě zvolili jako svůj byznys model. Protože čím vyhrocenější, čím víc šokující téma lidem předhodíte, tím spíš na něj budou reagovat. Jde o lidi, kterým ani náhodou nezáleží na tom, jaké dopady může přinést takováhle vylhaná mediální masáž.

Druhá kategorie tvůrců dezinfowebů jsou buď lidé, kteří tímto způsobem buďto prostě prezentují své názory (třeba sebevíc nesmyslné) a snaží se ze svých čtenářů loudit trochu peněz na provoz webu. No a nebo do téhle kategorie vstupují média, přímo zřízená či podporovaná nějakými jinými cizími zájmy (jiným státem, byznysovými zájmy). Ti jsou si naopak velmi dobře vědomi toho, jakých cílů by rádi u svých čtenářů dosáhli. A zhusta se jim i daří.

Internet vyrostl… a třeba někdy i dospěje

 Uplynulých třicet let s internetem nám otevřelo zcela nové obzory a v míře dřív nevídané umožnilo dosáhnout veškerého vědění lidstva na pár kliknutí – a stejně tak nás zahltilo nesmírným množstvím braku a nesmyslů. Neocitli jsme se v digitálním ráji, jako spíš v digitální džungli, do které je zapotřebí vstupovat alespoň trochu připraven a vybaven – třeba mediální gramotností. Ale s tím se asi dalo počítat a nemá smysl se nad tím extra rozčilovat. Bylo by bláhové si myslet, že digitální svět by měl být a bude nějak příliš jiný, než jaký je ten náš lidský svět.

Přesto - pozitivní pokrok s internetem spojený a technologický rozvoj takřka v každé oblasti našich životů nám lidem otevřel nový svět. A skutečný svět se zmenšil, násobně víc se propojil. Je na nás, abychom se v tomhle novém patře lidské zkušenosti dobře zabydleli a dokázali jej spíš využívat, než aby nové technologie využívaly nás.

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

komentář internet

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy