ROZHOVOR | Uprchlíci nejvíce trpí podchlazením a dehydratací, problém je i tuberkulóza, říkají Lékaři bez hranic

Svět se momentálně potýká hned s několika vážnými uprchlickými krizemi. Jednou z nejsmrtelnějších tras zůstává oblast centrálního Středomoří, alarmující je situace v Latinské Americe, před válkou prchají miliony Ukrajinců. „Většina uprchlíků se nevydává někam do dálek za lepším, jak je to často prezentováno,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Tomáš Bendl, vedoucí komunikace české kanceláře Lékařů bez hranic.

Liší se v něčem ukrajinská uprchlická krize od té syrské? Má nějaká specifika?

Zatím se nepochybně liší v jejím rozsahu. Zatímco ze Sýrie už muselo podle OSN kvůli déle než deset let trvajícímu konfliktu uprchnout zhruba 6,8 milionu osob, z Ukrajiny se k dnešnímu datu (rozhovor byl veden v závěru minulého týdne, pozn. red.) bavíme o 4 milionech lidí. Samozřejmě je ale potřeba si uvědomit, že se jedná o daleko kratší časový horizont. Válka na Ukrajině trvá „pouze“ asi měsíc a půl.  

A v čem jsou naopak totožné?

Naprostá většina uprchlíků zůstává v zemích, které přímo sousedí se státem, ze kterého utíkají. Tak je to během krizí vždy. Nejvíc syrských uprchlíků dnes hostí Libanon, těch ukrajinských zase Polsko. Ani v jednom případě se většina lidí nevydávala někam do dálek „za lepším“, jak je to často prezentováno. Určitou podobnost vidíme také v tom, že mezi lidmi na útěku jsou převážně ti, kteří si to mohou dovolit. Ti nejchudší a nejslabší často musejí zůstat. Na cestu zkrátka nemají sílu nebo prostředky.

S jakými zdravotními potížemi k vám přicházejí ukrajinští uprchlíci nejčastěji?

Nejčastěji naše týmy upozorňují na podchlazení, dehydrataci a psychické potíže. Naši pomoc proto přizpůsobujeme tak, aby právě tyto problémy efektivně řešila. 

Jak je to s obávanou tuberkulózou?

Tuberkulóza byla na Ukrajině velký problém už před vypuknutím války. Spousta lidí neměla přístup k adekvátní péči. Teď, když se v podstatě celý tamní zdravotnický systém přeorientoval na krizovou medicínu, jsou pacienti ještě ve složitější situaci než dřív. Snažíme se jim proto zajistit alespoň částečnou kontinuitu péče například tím, že nemocnice a lékárny zásobujeme nezbytnými léky.   

A pokud jde o covid-19?

Šíření Covidu-19 hrozí především ve stísněných prostorách bez vhodného hygienického zázemí, jako jsou bunkry, sklepy nebo stanice metra, ve kterých se často na jednom místě ukrývají desítky nebo dokonce stovky lidí. Kolega, který spravuje naše projekty na Ukrajině, právě z tohoto důvodu nedávno varoval, že válka je často nejlepší přítel infekčních onemocnění. 

Předpokládám, že uprchlíci mají i psychické problémy. Dokážete jim zajistit pomoc i v tomto směru?

Ano, poskytování psychologické péče se věnujeme především na moldavsko-ukrajinských hranicích uprchlíkům a také vnitřně vysídleným lidem přímo na území Ukrajiny. Je to skutečně extrémně důležité. Ti lidé za sebou mají velmi traumatizující zážitky. 

Mají ukrajinští uprchlíci strach nechat se ošetřit, nebo se setkáváte spíše s důvěrou?

Nemají, s takovou nedůvěrou jsme se nesetkali. 

Jaký zdravotnický materiál je typicky „nedostatkovým zbožím“?

Nejvíce teď podle zaměstnanců ukrajinských nemocnic chybí chirurgické vybavení a léky – obzvláště ty na chronické nemoci, jako je astma, cukrovku, HIV nebo již zmíněná tuberkulóza. 

Válka na Ukrajině zastínila jiné uprchlické krize. V které oblasti světa je situace momentálně alarmující?

Oblast centrálního Středomoří je stále jedna z nejsmrtelnějších uprchlických tras na světě. Hodně se teď ale věnujeme například také lidem, kteří kvůli špatné bezpečnostní situaci a ekonomické i politické krizi utíkají z centrální a jižní Ameriky přes Mexiko do Spojených států. Jejich příběhy jsou opravdu těžké na poslech. Často se na cestě stávají obětmi násilí. Poskytujeme jim jak psychologickou, tak klasickou zdravotní péči.   

Jak v současnosti vypadá uprchlická krize ve Středomoří?

Jak jsem říkal, stále se jedná o jednu z nejsmrtelnějších uprchlických tras na světě. Jenom minulý týden tam podle dostupných informací zemřelo přes 100 lidí. Stále tam proto provozujeme i naše záchranné a pátrací operace, jako to ostatně děláme už od roku 2015. 

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

uprchlíci válka na Ukrajině Ukrajina rozhovor Lékaři bez hranic

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

HC Škoda Plzeň, ilustrační fotografie.

Na extraligovou scénu se vrací bývalý reprezentační kouč. Plzeň nově přebírá Jandač

Sezóna extraligy 2023/24 sice skončila teprve před nedávnem, ale už teď se kluby chystají na sezónu novou, tedy na sezónu 2024/25. A to nejen změnami v hráčských kádrech, ale i novými jmény na lavičce. Takový případ se nyní naskytl v extraligové Plzni, která pro nadcházející sezónu povolala do svých služeb bývalého reprezentačního trenéra Josefa Jandače. Ten se tak po pauze vrací zpátky na extraligovou scénu. Na západě Čech mu při tom budou pomáhat v roli asistentů Jiří Veber a Václav Pletka.

včera

Dva členové ochranky měli atentát ukrajinského prezidenta do detailů naplánovaný.

Nejen Zelenského měli zabít. Toto je plán členů ochranky

Podle prohlášení ukrajinské tajné služby SBU byl zmařen pokus o atentát na prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Mezi zadrženými by měli být dva členové jeho vlastní ochranky. Údajně měla být v plánu i likvidace politických a vojenských špiček Ukrajiny.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Rulík a spol. nemůžou počítat s Hertlem. Vedení Vegas českého útočníka na domácí MS nepustí

V úterý se česká hokejová reprezentace sešla na ledě O2 Areny, aby zde absolvovala svůj trénink před blížícím se domácím světovým šampionátem, který začne už v pátek. Ještě před začátkem tohoto tréninku generální manažer národního týmu Petr Nedvěd novinářům sdělil, že se bude realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem muset obejít na domácím MS bez jedné z českých hvězd v NHL, útočníka Tomáše Hertla. Vedení jeho klubu Las Vegas ho totiž do Prahy nepustí.

Aktualizováno včera

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

včera

Susan Bucknerová (vpravo) ve snímku Pomáda (1978).

Zemřela hvězda filmu Pomáda, Susan Bucknerová

Do světa hollywoodských snímků a hereckých svět zasáhla velmi smutná zpráva. Herečka Susan Bucknerová, známá především díky své roli roztleskávačky Patty Simcox ve slavném muzikálovém snímku "Pomáda!", nás opustila ve věku 72 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie upřesnila informace o případu v Plzni. Ženu se podařilo zachránit

Policie ještě v úterý upřesnila informaci o násilném trestném činu v centru Plzně. Strážci zákona původně uvedli, že napadená žena nepřežila. Záchranářům se ji ale nakonec podařilo zachránit. Žena byla hospitalizována v nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy