Ohňostroje zhoršují ovzduší. Praha se na Silvestra 2018 krátkodobě dusila

Odpalování ohňostrojů a zábavní pyrotechniky podle meteorologů zhoršuje ovzduší, i když jen krátkodobě se při tom ve vzduchu zvyšují koncentrace znečišťujících látek. O silvestrovské noci má v tomto ohledu přitom horší vliv na kvalitu ovzduší pyrotechnika, kterou odpalují jednotlivci, než jeden velký ohňostroj. Vyplývá to z analýzy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

"Odpalování pyrotechniky se projevuje především nárůstem koncentrací suspendovaných částic a může docházet také k nárůstu koncentrací oxidů dusíku, a to vlivem hoření samotné pyrotechniky i zvýšenou intenzitou dopravy," uvedli meteorologové z brněnské pobočky ČHMÚ na svém webu.

Důležité jsou při odpalování ohňostrojů i meteorologické podmínky jako směr a rychlost větru, teplotní zvrstvení atmosféry nebo srážky, přičemž na konci roku 2018 byly rozptylové podmínky podle meteorologů kvůli velmi malé rychlosti větru spíše nepříznivé. Uvedli, že při nízké rychlosti větru se vzduch pomaleji promíchává a emise, které vzniknou hořením zábavní pyrotechniky, pak zůstávají dlouho na stejném místě.

V Praze na přelomu loňského a letošního roku ČHMÚ naměřil nejvyšší koncentrace suspendovaných částic PM10 mezi půlnocí a jednou hodinou na náměstí Republiky, činily 276 mikrogramů na metr krychlový, a v Brně mezi 1:00 a 2:00 ve stanici Dětská nemocnice, kde dosáhly 182 mikrogramů na metr krychlový. Denní průměrná koncentrace PM10 na náměstí Republiky tak byla na hranici čtyřiadvacetihodinového imisního limitu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, na stanici Dětská nemocnice, která je nedaleko od centra Brna, ho mírně překročila.

V porovnání se Silvestrem 2017 byl ten uplynulý kolem půlnoci z hlediska krátkodobých koncentrací znečišťujících látek v ovzduší horší. "Vzhledem k podobným rychlostem větru na Silvestra 2017 a 2018 lze předpokládat, že nárůst byl dán vyšším množstvím odpalované pyrotechniky," doplnili meteorologové.

Praha stejně jako řada dalších měst v ČR však neměla silvestrovský ohňostroj, ale novoroční. Odpálen byl 1. ledna v podvečer na Letenské pláni, trval téměř 11 minut a připomněl téma svobody a sametové revoluce, od níž v listopadu uplyne 30 let.

Při ohňostroji bylo odpáleno 4033 ran a váha odpáleného materiálu byla zhruba čtyři tuny. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v této souvislosti na twitteru připomněl, že ohňostroj připravovalo minulé vedení města. Současné podle něj pro příští rok zvažuje takzvaný tichý ohňostroj nebo dronovou či jinou bezhlučnou a ekologickou světelnou show.

Související

Více souvisejících

Ohňostroje životní prostředí pyrotechnika Praha

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 52 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy