ROZHOVOR | Predikovat tornádo je obtížné, vyskytuje se u nás málo. Jeho předpověď může vyznít jako poplašná zpráva, říká Honsová

ROZHOVOR – Je velkou hrozbou, protože se jeho výskyt dá velmi těžko predikovat. Meteoroložka Dagmar Honsová tvrdí, že předpovědět tornádo, které ve čtvrtek zpustošilo Břeclavsko a Hodonínsko, je obtížné. „A to i z důvodu, že se zde vyskytují málokdy. Jsou totiž jen zřídkakdy splněné podmínky pro jejich vznik, tedy výrazný střih větru a střet dvou rozdílných vzduchových hmot. Jejich předpověď by mohla vyznít jako poplašná zpráva,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Dagmar Honsová.

Zanechalo za sebou děsivou apokalypsu. Břeclavsko a Hodonínsko, kterým se ve čtvrtek prohnalo tornádo, má na svědomí oběti na lidských životech i velké materiální škody. Podle meteoroložky Dagmar Honsové se jeho síla na Fujitově stupnici pohybovala na hodnotě F 3. „Při ní vítr dosahuje rychlosti větru 73 až 95 metrů za sekundu a páchá značné škody. Je možné, že bude hodnocené i stupnicí F4 s rychlostí větru 96 až 120 metrů za sekundu. Taková síla způsobí ještě větší a těžší škody. Čtvrteční tornádo bude patřit mezi nejsilnější, jaké bylo na území České republiky zaznamenáno.“ Doposud největší tornádo v České republice je zaznamenáno z 9. června 2004 v Litovli na Olomoucku. „Tehdy zde řádilo silou F3,“ připomíná.

Absolventka České zemědělské univerzity v Praze (ČZU), která se v průběhu studia specializovala na biometeorologii upozorňuje, že si tento nebezpečný jev většinou pleteme s hurikány, tajfuny či cyklóny. „Za tornádo se považuje tento vír, který se během své existence alespoň jednou dotkne zemského povrchu, jinak hovoříme o trombě. Po svém přechodu za sebou tornádo zanechává naprostou spoušť, ale jen o několik metrů vedle je zem nedotčená,“ tvrdí pro EuroZprávy.cz hlasatelka zpráv o počasí Dagmar Honsová.

PO PŘECHODU ZANECHÁ SPOUŠŤ, VEDLE JE ZEMĚ NEDOTČENÁ

Paní inženýrko Honsová, během čtvrtka se Břeclavskem a Hodonínskem přehnalo tornádo, které způsobilo oběti na lidských životech i velké materiální škody. Proč jej meteorologové nepředpověděli?

Tornáda se v našich zeměpisných šířkách předpovídají velmi obtížně a to i z důvodu, že se zde vyskytují málokdy. Jsou totiž jen zřídka kdy splněné podmínky pro jejich vznik, tedy výrazný střih větru a střet dvou rozdílných vzduchových hmot. Jejich předpověď by mohla vyznít jako poplašná zpráva.

Je možné upozornit na výskyt a vznik velmi silných bouřek i supercel podle výstupů modelů CAPE (dostupná konvektivní potenciální energie, Convective Potential Available Energy – pozn. red.). Včera na jižní Moravě dosahovaly až hodnot 2000 Joulů na kilogram. Právě v supercelární bouři se mohou v deseti až dvaceti procentech případů vyskytnout vhodné podmínky pro vznik tornád.

Překvapil vás jeho výskyt v této lokalitě?

Na jižní Moravu dávaly modely nejvyšší hodnoty CAPE, a tak předpoklad silných bouřek byl tam.

Za jakých podmínek se tornádo tvoří?

Vysoké bouřkové oblaky, se kterými tornáda souvisejí, bývají uspořádány do pásů a tvoří typickou čáru instability identifikovatelnou na družicových snímcích. Setkáváme se s výrazným střihem větru a střetem dvou rozdílných vzduchových hmot.

Kdybyste jej měla stručně definovat, co byste o něm řekla, kterak byste jej charakterizovala? Jedná se o nejhrozivější meteorologický jev?

Tornádo si většinou pleteme s hurikány, tajfuny či cyklóny. Tornádo je sice také atmosférický vír, ale podstatně menších horizontálních rozměrů, o velikosti řádově desítek až stovek metrů s výrazně kratší dobou života, která se pohybuje od desítek sekund po desítky minut. Většinou se ale jedná o vír velmi výrazné intenzity, který vzniká pod vertikální mohutnou bouřkovou oblačností konvektivních bouří. Za tornádo se považuje tento vír, který se během své existence alespoň jednou dotkne zemského povrchu, jinak hovoříme o trombě. Po svém přechodu za sebou tornádo zanechává naprostou spoušť, ale jen o několik metrů vedle je země nedotčená. Jedná se o velmi nebezpečný jev.

Dokážete určit jeho sílu, se kterou se Moravou přehnalo?

Čtvrteční tornádo z jihu Moravy bude klasifikováno podle Fujitovi stupnice na síle F3, kdy vítr dosahuje rychlosti větru 73 až 95 metrů za sekundu a páchá značné škody. Je možné, že bude hodnocené i stupnicí F4 s rychlostí větru 96 až 120 metrů za sekundu. Taková síla způsobí ještě větší a těžší škody. Čtvrteční tornádo bude patřit mezi nejsilnější, jaké bylo na území České republiky zaznamenáno.

Tornádo je sice v České republice vzácností, přesto za poslední dvě dekády jich několik zpustošilo města. Dokonce poprvé bylo v českých zemích zaznamenáno 30. července 1119 v Praze. V Kosmově kronice se o něm píše jako o „Satanovi v podobě víru“. Které tornádo z minulosti se svou intenzitou vyrovnalo řádění na jižní Moravě? Bylo čtvrteční tornádo tím nejsilnějším, které se republikou přehnalo?

Doposud nejsilnější tornádo v Česku je zaznamenáno z 9. června 2004 v Litovli na Olomoucku, kde řádilo silou F3. 

PŘED NEBEZPEČÍM JE DOBRÉ UTÉCT ČI SE SCHOVAT DO SKLEPA

Jak obvykle tento meteorologický jev dlouho trvá? Jen připomenu, že v historii nejdéle řádilo na území současné České republiky v roce 1910, a to přes tři hodiny, za které urazilo vzdálenost přibližně od Českých Budějovic ke Karlovým Varům.

Interval se pohybuje v řádu několika sekund až po desítky minut.

Hrozí v nejbližších hodinách další region, kde by se tornádo po Břeclavsku a Hodonínsku mohlo znovu vyskytnout?

V Česku dnes ani v nejbližších dnech nebudou podmínky pro vznik velmi silných bouřek doprovázených nebezpečnými jevy ani supercel. (Konvektivní bouře tvořená jednou dominantní mohutnou konvektivní buňkou – pozn. red.).

Pro jaké oblasti ve světě je typické, kde se s ním potýkají nejčastěji?

Nejvíce tornád je každoročně zaznamenáváno ve Spojených státech amerických, známá je tornádová alej Texas, Oklahoma, Kansas, Colorado, Nebraska, Dakota a Minnesota.

Lze se po jeho vypuknutí proti němu nějak účinně bránit?

Nejvhodnější reakcí je schovat se, utéct do sklepa, pod stůl, mezi futra, a to tak, aby nedošlo k dalšímu zranění při pádu věcí.

Mohou se podle vás tornáda nyní v České republice objevovat častěji?

Ze závěrů klimatických zpráv bude v následujících letech teplota stoupat, bude i vyšší vlhkost vzduchu. Některé zprávy udávají i zvýšený počet frontálních rozhraní, což jsou všechno ideální podmínky pro vznik silných bouřek, které mohou být doprovázené nebezpečnými meteorologickými jevy. Ale zda se bude zvyšovat i výskyt tornád, to s určitostí říci nelze.

Související

Následky tornáda na Moravě (24.6.2021)

Charita chce v Hruškách postavit bydlení pro lidi zasažené tornádem

Diecézní charita Brno chce spolu s obcí v Hruškách na Břeclavsku postavit bydlení pro lidi zasažené tornádem, kteří nedokážou opravit své domovy. ČTK to řekla mluvčí charity Zuzana Horáková. Budova by měla mít devět bytů a náklady na její vznik by se mohly pohybovat kolem 30 milionů korun.

Více souvisejících

Tornádo na Moravě (24.6.2021) Dagmar Honsová (meteoroložka) rozhovor Tornádo Počasí

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy