Riziko záplav v ČR je vysoké: Deště nasytily půdu do hloubky 40 cm, další vodu nepojme

Deště z uplynulých dní nasytily povrchovou vrstvu půdy v České republice až do hloubky 40 centimetrů. Na Moravě a Českomoravské vrchovině je zcela nasycena dokonce i hlubší vrstva. Takto nasycená půda je velkým rizikem pro vznik povodní, řekl ČTK klimatolog a jeden z tvůrců projektu InterSucho Pavel Zahradníček.

"Půda už nedokáže přijímat další vodu, takže ta odtéká do řek. Podle našich předpovědí bude v příštích deseti dnech převládat klidnější počasí s malým množstvím srážek a nadprůměrnými teplotami. Méně deštivé dny způsobí pomalé vysušování svrchní vrstvy půdy, ale vzhledem k jejímu vysokému nasycení nepůjde o razantní změnu," uvedl Zahradníček.

Tři základní příčiny, proč se srážky nevsáknou: 1. Půda je nasycená vodou (např. černozem udrží až 300 mm)2. Vystoupila na povrch podzemní voda (např. v blízkosti kulminujících řek)3. Půda je utužená (podle oficiálních údajů jde až o 40 % zemědělské půdy) pic.twitter.com/7xXpIBO2hk

— www.intersucho.cz (@Intersucho) October 17, 2020

Půdní sucho nyní nepozoruje nikde v republice, a to ani v hlubší vrstvě do jednoho metru. "Na 98 procentech území je dokonce více půdní vláhy, než je obvyklé. Na 72,5 procentech území je to o více než 20 milimetrů a na 4,4 procentech území dokonce více než o 80 milimetrů půdní vláhy více, než je obvyklé pro tyto dny," řekl klimatolog.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 4. listopadu, předpokládají odborníci nadprůměrné teploty vzduchu do 25. října, poté se začnou vracet k dlouhodobým hodnotám.

Související

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

Více souvisejících

Povodně Déšť Počasí Voda

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy