Etna se probudila k životu, vznikaly sopečné blesky. Ovlivní erupce počasí? +VIDEO

Řím - Známá italská sopka Etna se ve čtvrtek opět probrala k životu, když vychrlila do atmosféry velké množství sopečného popela, a po svazích hory stékala vyvředlá láva. Byl to nádherný jev na oko, tvořily se i sopečné blesky, které mají jiný mechanismus vzniku, než klasické blesky bouřkové. Napětí vznikalo třením hmoty uvnitř sopky, i když blesky se poté projevovaly ve volné atmosféře, jako by se skutečně jednalo o bouřku, informuje meteocentrum.cz.

Ovlivní tento výbuch počasí? Obecně je prokázáno, že sopečné výbuchy dopady na počasí mívají. Můžeme zde odlišit dvě fáze.

Tou první je dočasné lokální oteplení v důsledku uvolnění tepla do atmosféry. Pocítí to pouze nejbližší okolí sopky, a vliv závisí na tom, zda je právě den nebo noc, kolik je v té době na daném místě oblačnosti, a jaké vane proudění. Za ideálních podmínek (noc, bezvětří) může dojít v oblasti kolem sopky ke krátkodobému oteplení až o několik stupňů. To se však omezuje čistě na dobu erupce, která trvá většinou několik hodin.

Zdroj: YouTube

Mnohem významnější je dlouhodobější ochlazení v důsledku zakrytí slunečního kotouče oblačností a tím omezení přísunu energie ze slunce. To se děje v řádu dnů, týdnů - a někdy až měsíců u velmi silných výbuchů. To už se pak samozřejmě týká nikoliv lokální nebo regionální, ale v podstatě globální situace. Extrémně silné výbuchy, kterých v historii bylo opravdu velmi málo, však nejspíš dokázaly ochladit klima i na několik let, případně spustily řetězec důsledků, které vedly k dalšímu nepřímému ochlazení.

Klíčové je, zda se sopečný popel při výbuchu dostane nad hranici troposféry. V troposféře se totiž tvoří oblačnost a srážky, a ty dokážou popel ze vzduchu velmi rychle poslat k zemi společně s vodou. Ve stratosféře, zhruba více než 10 km nad zemí, už se ale srážky nevytváří, a tudíž se odsud popel jen tak nedostane. A to pak má vliv na počasí v celém světě, projevuje se ochlazením. Na obloze sice žádný zákal nepozorujeme, ale i velmi malé množství pevných částic ve stratosféře dokáže snížit příkon energie ze Slunce. A i velmi malé snížení má dopad na teploty.

Současný výbuch Etny však rozhodně takové důsledky nepřinese. Etna vybuchuje pravidleně a výbuch nemají takovou sílu, aby dokázaly významně ovlivnit globální klima. Globání teplota tedy bude i příští rok vysoká, což je dáno mnohem významnějším působením jevu El Nino. Na naše počasí by měl být vliv také zanedbatelný.

Související

Sopka Etna

Etna se připomněla Sicilanům, vychrlila lávu do vzduchu

Nejaktivnější a nejvyšší evropská sopka Etna, která je již pokrytá sněhem, se v pátek opět připomněla lidem žijícím na Sicílii. Vychrlila totiž lávu do vzduchu. Vulkán byl aktivní už v předchozím průběhu listopadu. 

Více souvisejících

Sopka Etna Počasí Itálie

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 56 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

Nicholas Winton se narodil před 115 lety. Zachránil stovky židovských dětí před nacisty

Dne 19. května 2024 je tomu přesně 115 let, co se narodil Nicholas Winton. Zapsal se do dějin jako zachránce více než šesti stovek židovských dětí, které před druhou světovou válkou nechal odvézt z Československa do Anglie. O svém bohulibém činu nikdy veřejně nemluvil, přišlo se na něj až po mnoha letech náhodou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy