Počasí v Evropě se po bouři Sabine pomalu uklidňuje, varování před bouřkami trvá

Ve většině Evropy se počasí ve srovnání s pondělím uklidňuje, varování před dozvuky mohutné bouře nazývané Sabine či Ciara ale trvá. Déšť provázený silným větrem dnes hlásí severovýchod i jihovýchod Německa, rakouští meteorologové varují před větrem na horách. Výstraha před bouřkami a záplavami dál platí na severu Francie, na ostrově Korsika naměřili vítr o rychlosti téměř 220 kilometrů za hodinu. Nepříznivé počasí panuje i na jihu Polska, slovenští meteorologové naopak výstrahy od pondělí snížili.

Bouře, která se v neděli a v pondělí prohnala Evropou, si vyžádala nejméně deset lidských životů.

V Německu v noci na dnešek hasiči vyjížděli k popadaným stromům zejména na jihu. U Freiburgu a na bavorských hranicích s Českem a Rakouskem jsou kvůli tomu uzavřeny některé silnice. Celkově je dnes ale podle agentury DPA situace v Německu ve srovnání s pondělím výrazně klidnější. Provoz na železnici by se měl vrátit do normálního stavu, ojedinělé problémy kvůli vyvráceným stromům se ovšem podle mluvčího německých drah nedají vyloučit.

Podle německých meteorologů bude bouřlivé počasí panovat i v několika příštích dnech, vítr ale již nebude dosahovat takové rychlosti jako ten, který doprovázel bouři Sabine. Na pobřeží Severního moře nicméně musí lidé dál počítat s nebezpečím záplav, na další povodně ze vzedmutých vod Labe se připravují v Hamburku.

I v Rakousku dnes čekají dozvuky bouře Sabine. Rychlost větru na horách by podle meteorologů mohla dosáhnout až 150 kilometrů za hodinu. Silný vítr předpokládají především v Horních a Dolních Rakousech, které hraničí s jižními Čechami a jižní Moravou. Několik silnic je kvůli popadaným stromům stále uzavřeno v rakouské části Podyjí. Nejsilněji má dnes vítr vát na severní straně alpských vrcholů, extrémní stupeň nebezpečí meteorologové vyhlásili pro sever Vorarlberska a Tyrolska.

Destructive winds in Rohrbach, Austria today. Wait for it in the second part of the video. WOW! Video by Melanie Kuschl. pic.twitter.com/ZGMwXGgo2F

— severe-weather.EU (@severeweatherEU) February 10, 2020

Počasí se oproti pondělí uklidnilo i ve Francii. Oranžový, tedy druhý nejvyšší stupeň varování už platí jen na severozápadním pobřeží země, které mohou postihnout záplavy, a na severu Korsiky. Na středomořském ostrově dnes dopoledne naměřili vítr o rychlosti téměř 220 kilometrů za hodinu, postupně bude ale slábnout. Omezena je kvůli němu lodní i letecká doprava. Silný vítr na severu ostrova rozšířil lesní požár.

Také ve Francii se doprava na železnici a na silnicích vrací k běžnému stavu. Podle mluvčího železnic SNCF je provoz omezen jen na několika málo místech, například v Normandii. Žádné zpoždění kvůli bouře zvané ve Francii Ciara nehlásí už ani letecká doprava. Pracovníci energetických společností postupně obnovují dodávky elektřiny.

V Británii dál platí varování před silným větrem a sněhem v Severním Irsku, Skotsku a na severozápadě Anglie. "Bouře Ciara je pryč, ale je stále větrno. Dál platí varování před sněhem a mrznutím a to v závislosti na tom, kde se nacházíte," řekla stanici Sky News Bonnie Diamondová z britského meteorologického úřadu.

V regionu Tridentsko-Horní Adiže na severovýchodě Itálie dnes kolem poledne zaznamenali kvůli poškozeným drátům dva rozsáhlé výpadky proudu. Podle dodavatelské společnosti Edyna bylo postiženo 150.000 až 200.000 odběratelů. Většinou se ale již podařilo dodávky proudu obnovit.

Počasí se uklidnilo také ve střední Evropě. V Polsku před bouří a větrem meteorologové dnes podle serveru TVN24 varují už jen u hranic s Českem a Slovenskem. Kvůli silnému větru nejezdí některé vleky v polské části Tater, kde si v pondělí bouře vyžádala tři lidské životy.

Hailstorm in Zgierz, Poland yesterday, Feb 10th. Thanks to Jarosław Turała for the report - posted with permission. pic.twitter.com/1cB7rzjkMO

— severe-weather.EU (@severeweatherEU) February 11, 2020

Na Slovensku nejsou hlášeny po pondělní bouři žádné větší škody. Hasiči vyjížděli hlavně k popadaným stromům. Slovenští meteorologové vyhlásili na dnešek nižší výstrahy, než jaké platily v pondělí.

Česko se dnes druhým dnem potýká s mohutným větrem, který ovšem není tak silný jako v pondělí. Stále ale působí problémy v dopravě a v dodávkách elektřiny. Komplikace se týkají zejména jižních a středních Čech.

Kromě tří mrtvých v Polsku si bouře už v pondělí vyžádala po jedné oběti ve Švédsku, Slovinsku, Británii, Itálii, Německu a Česku. Desátou oběť dnes ohlásilo Švýcarsko, kde zahynul řidič při nehodě způsobené větrem.

Související

Těžba dřeva, ilustrační fotografie

Lesy ČR sčítají škody. Vichřice Sabine a Julie zasáhly 1,3 miliony kubíků dříví

Vichřice, které se přehnaly před dvěma týdny a na přelomu minulého a tohoto týdne přes Českou republiku, zasáhly v lesích státního podniku Lesy ČR (LČR) více než 1,3 miliony metrů krychlových dříví. Nejvíce stromů zlomily nebo vyvrátily na jihu Čech a na Vysočině. LČR odhadují škodu na 350 až 400 milionů korun, sdělili dnes ČTK zástupci LČR.
Následky orkánu Sabine

Počasí na víkend. V neděli zasáhne Česko vichřice, platí nová výstraha

Silný vítr zasáhne Česko také od neděle do pondělního rána. Zejména na západě a jihu Čech může mít v nárazech rychlost až 90 km/h, v dalších regionech nárazy dosáhnou 70 km/h. Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí pro celou ČR. V posledních dvou týdnech je to už několikáté varování před silným větrem.

Více souvisejících

orkán Sabine (únor 2020) Počasí evropa Německo Rakousko Francie Velká Británie Vichřice Bouřky Povodně

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy