ROZHOVOR | Bachmut lze obnovit, na Ukrajině budou ale vznikat spíše nová města, říká Kopečný

Vládní zmocněnec pro obnovu Ukrajiny Tomáš Kopečný poskytl pro EuroZprávy.cz exkluzivní rozhovor z ukrajinského Lvova o probíhajícím procesu uchycování českých firem ve válkou zmítané zemi. Problémem českých firem je to, že často nemají zkušenost s pohybem ve veřejných zakázkách vypsaných v mezinárodních organizacích. Nyní však mají možnost se uchytit. „Nechci naši úlohu v celkové obnově Ukrajiny podceňovat, ale pro naši ekonomiku bude velkým úspěchem i když se toho budeme účastnit o řád méně, než americké nebo německé firmy,“ popisuje Kopečný v rozhovoru.

Máte přehled o tom, kolik obnova zničeného území může stát?

Odhady ze strany mezinárodních finančních institucí se pohybují v řádech vysokých stovek miliard dolarů. Nejnižší hovoří o 450 miliardách týkajících se již zničeného materiálu, a odhad celkových škod, které se budou muset opravovat se udává zhruba v hodnotě jeden bilion dolarů. Takže cirka půl bilionu až bilion dolarů.

V Dněpropetrovské oblasti, kterou má Česko na starost, to vypadá jak?

Především na jihu a východě je silně zasažená dělostřeleckým bombardováním, protože je poměrně blízko frontové linii. Několikrát bylo výraznými raketovými útoky zasaženo i samotné město Dnipro. Jsou zde především škody na bytovém domě, kde zemřelo několik desítek lidí.

Dále jsou zde bombardovány objekty kritické infrastruktury, jako jsou nemocnice nebo depa záchranářských a hasičských vozů. Ztráty jsou tam taky ohromné.

V tomto kontextu bych jen rád podotkl jednu věc – to, že jsme se přihlásili k Dněpropetrovskému regionu neznamená, že ho máme na starost sami. Je to spíše naše vlastní specializace a zaměření, chceme tam co nejlépe zakotvit obchodně i skrze naše rozvojové aktivity.

Zrovna teď jsem na podnikatelském fóru ve Lvově, kde jsme otvírali činnost CzechTrade, který tady zahajuje působení. Zítra budu to samé absolvovat v Kyjevě v rámci velkého podnikatelského a ekonomického fóra. Den poté v Dnipru.

Chci tím hlavně říct, že se nesoustředíme jen na Dnipro a Dněpropetrovskou oblast, ale dodáváme do Charkovské, Žytomyrské nebo Ivanofrankovské oblasti. Zkrátka do mnoha oblastí a regionů celé Ukrajiny.

Nedávno EuroZprávy.cz psaly o působení lobbistů na Ukrajině. Když se tam dostanou různé firmy z Ameriky a jiných zemí, které jsou na rovinu bohatší než české a mají více možností, nehrozí, že potom budeme páté kolo u vozu?

Upřímně, kdybychom byli páté kolo u vozu, tak to znamená, že se na nás někdy může dostat řada. Že budeme užiteční, a tím pádem i částečně úspěšní. Nechci naši úlohu v celkové obnově Ukrajiny podceňovat, ale pro naši ekonomiku bude velkým úspěchem i když se toho budeme účastnit o řád méně, než americké nebo německé firmy. Vzhledem k našemu HDP a výtlaku zahraničního obchodu bude naše zapojení znamenat velký úspěch.

Kdybychom vyhráli každý desátý tendr, tak by to byl úspěch. V tuto chvíli je výhodou, že máme naši činnost dobře nastartovanou politicky a společensky, a jsme si s Ukrajinou blízcí i kulturně. Dobré je také to, že na tom pracujeme už od teď.

Kdo tam tedy bude investovat nejvíce?

Drtivá většina peněz, které na Ukrajinu půjdou, budou od mezinárodních organizací. To znamená, že většina peněz nebude od vlád. Jednotlivé země budou podporovat raději své firmy.

Český program pro Ukrajinu je relativně skromný oproti ostatním. Logicky podporujeme jenom české firmy. Státní rozpočet oproti ostatním státům moc nezatěžujeme.

Naší nadějí je být úspěšní v mezinárodních tendrech. Tedy těch, co organizuje Světová banka, Mezinárodní zdravotnická organizace, Organizace spojených národů a další. Tam je to samozřejmě složité pro každou zemi, které se o tendr snaží. Je to ale tendr, veřejná zakázka, všichni tam mají stejný podmínky. Naše firmy se budou muset naučit chodit ve velkých mezinárodních veřejných zakázkách.

Takže se dá říct, že v tuto chvíli v tom české firmy zas tak dobře chodit neumí?

To se dá říct. Celkově úspěšnost českých firem a neziskových organizací u velkých mezinárodních finančních institucí je opravdu mizivá. Vidíme to ve všech sektorech, od civilních po vojenské. Učíme se to například na Evropském obranném fondu.

Zmiňuji ho, protože jsem se mu několik let věnoval. Máme několik firem, které jsou schopné a mají zkušenosti s podáváním nabídek do Evropské banky pro rozvoj a obnovu, Světové banky, ale i do USAID. Opravdu jsou to ale jednotky firem, které jsou v tomto ohledu dlouhodobě úspěšné.

Teď bych chtěl pokračovat trochu jiným směrem. Jsou města jako Bachmut, původně sedmdesátitisícový, nyní tam žije možná pár tisíc obyvatel, jestli vůbec. Dá se takové město obnovit? Má to smysl?

Dá se obnovit, pokud na něj nikdo nebude střílet. Statika je narušená a všechny zbývající trosky budov se budou muset zbourat, to je asi jednoznačné. Hodně často se budou stavět nová města. Nikoliv na zelené, ale černé louce, kde byly požáry a padaly granáty.

Ale tak to prostě je. Měst, jako je Bachmut, se na Ukrajině nachází celá řada. Není jich tolik takové velikosti, ale hodně menších, kde jsou zničeny nebo poškozeny úplně všechny budovy. Pak bude záležet na tom, jak se po zavládnutí klidu zbraní skrze mezinárodní finance podaří postavit celá nová města nebo části měst.

Podle mě se to bude dít, cenu to má. První z důvodů je symbolický. Ukrajinci nenechají připomínku toho, že se zde nacházelo velké město, kde se vyrábělo výborné šampaňské, které bylo průmyslové, a teď by tam byla jen spálená země.

Za druhé města často byla stavěna na místech, která geograficky dávala smysl. Ať už jde o soutoky řek nebo topografii, Nehledě na to, že se zde nachází například energetická infrastruktura, jako jsou plynovody a různé energetické sítě. Můžou být poničené, ale nemusí. Často tedy bude lepší stavět na tom místě, kde už takováto infrastruktura stojí.

Nachází se v Dněpropetrovské oblasti město či vesnice, která dopadla podobně jako Bachmut?

Fronta se oblastí úplně nepřelila, takže to není stejné. Neprobíhaly tam aktivní boje pozemních jednotek. Přesto se zde nachází mnoho měst a vesnice natolik zničených, že se tam nedá žít, i kvůli dělostřelecké palbě.

Velmi výrazné je poškození také v Charkovské oblasti. Zejména v místech, která byla deokupována během podzimní ukrajinské protiofenzívy. Velká část vesnic nově osvobozených během současné protiofenzívy bude muset být přebudována.

Vy jste teď ve Lvově. O co přesně tam jde?

Vedu teď misi podnikatelů, kteří reprezentují více firem. Máme zde program, kdy ve třech městech – Lvov, Kyjev a Dnipro – organizujeme setkání s ukrajinskými podnikateli. Právě jsme ukončili česko-lvovské podnikatelské fórum, bylo zde několik desítek českých firem. Za českými firmami nyní chodí zahraniční partneři, jsou tu i představitelé nejen Lvovské oblasti.

Zrovna dnes ráno jsem mluvil s jejím guvernérem. Vzal jsem za ním všechny české firmy, které tady vyvíjejí aktivity a chtějí podnikat i něco dalšího. Navštívil jsem i dvě nemocnice ve Lvovské oblasti, také s delegací firem.

Jde o to, aby se navázala partnerství v byznysové oblasti, a zároveň aby odběratelé produktů mluvili o tom, jak mají vše naplánované. Nebavíme se ale jen o zdravotnictví, jde i o oblasti energetiky a dopravy. Jsou tady zástupci Ternopilské oblasti, dnes jsem mluvil s jejím guvernérem.

Pro společnosti je to jedinečná příležitost poznat se tváří v tvář, a nejen poznat své produkty, ale také si říct, jak by měl fungovat obchodní model. Mohou si zde najít i obchodní zástupce, kteří budou dělat byznys na denní bázi.

Zmínil jste nemocnice, jaký je jejich stav? Jak se vám zdálo, že fungují?

Vynikajícím způsobem, bylo to neuvěřitelné. Byl jsem tady už na jaře, kdy jsme navštívili nemocnici ve Vinnycjách. Tehdy zde existovalo rehabilitační centrum jako holá betonová budova, vevnitř nebylo nic a všude jen bahno. Teď jsme tam přijeli a je to perfektní instituce s nejnovějšími rehabilitačními pomůckami, bazénem, dokonce si sami vyrábí protézy pro vojáky, kteří přišli o končetiny.

Včera jsem se potkal i s pacienty, kteří přišli o obě nohy a jednu ruku. Se všemi teď pracují lékaři, navíc do tohoto centra teď pojede mise českých lékařů MEDEVAC. Navštívil jsem i hlavní městskou nemocnici.

Je to hodně o obchodu. Musí si říct co budou potřebovat. Teď chtějí vystavět nový blok pro určitou specializaci, budou potřebovat nové technologie, čisté místnosti, modernizovat urgentní příjem.

Celkově byl můj dojem neuvěřitelný. Za pár měsíců neuvěřitelně rychle postavili dvě velká rehabilitační centra v obou nemocnicích, které jsem navštívil. Pracují tam profesionálové i z mezinárodních týmů. Celá naše delegace byla z úrovně, na jaké to funguje, velmi ohromená.

Ředitel hlavní lvovské nemocnice mi řekl, že tudy prošlo až půl milionu pacientů – nejen vojáků, ale i v rámci běžné péče.

Související

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory) Rozhovor

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.
Ondřej Zajíc Rozhovor

Autoři absurdního dramatu cítí, že naše civilizace je v koncích, říká režisér Ondřej Zajíc

Divadelní hra "Koza aneb Kdo je Sylvie", kterou před 22 lety napsal Edward Albee je provokativním dramatickým dílem, které zkoumá hluboké lidské emoce a konflikty. Režisér Ondřej Zajíc přináší svůj unikátní pohled na Albeeho text, prostřednictvím inovativního a emotivního ztvárnění. Inscenace Koza aneb Kdo je Sylvie, nabízí divákům silné a nekompromisní reflexe lidské podstaty a jejích temných stránek.

Více souvisejících

rozhovor válka na Ukrajině Ukrajina Tomáš Kopečný

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

Velké drama při GP Emilia Romagna! Verstappen se spasil na cílové čáře před „stíhačkou“ Norissem

Jestliže se do tří čtvrti zdálo, že první evropský závod bude svým způsobem zavedeným pořádkem, vše naprosto vystřídal strhující finiš, ve kterém Lando Norris sahal po druhém vítězství v řadě. Nakonec mu mohl být útěchou titul Pilot dne.

Zdroj: Robert Pavelka

Další zprávy