ROZHOVOR | Pavel by cestou přes Polsko a Slovensko na Ukrajinu poslal silný vzkaz Rusku. Politolog Broul pro EZ rozebírá úspěch nového prezidenta

Společenská diskuze se narovná a nový prezident bude ctít pravidla daná ústavou. Politolog David Broul z Univerzity Palackého v Olomouci zhodnotil dosavadní jednání Petra Pavla velmi pozitivně. „V Česku nalezneme velmi málo lidí, kteří mají tak dobrý přehled a praktické zkušenosti v oblasti vojenské a mírové diplomacie jako je Petr Pavel,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Jste spokojen s výsledkem letošních voleb prezidenta republiky?

Jsem spokojený, protože vyhrál kandidát, který má výrazný potenciál skutečně usmiřovat jednotlivé názorové skupiny a nastolovat zdravý, tj. konstruktivní společenský dialog. 

Petr Pavel má oproti Andreji Babišovi i díky své povaze nesrovnatelně vyšší potenciál uklidnit volbami a krizemi silně rozjitřenou společenskou atmosféru. Jsem rád, že vyhrál kandidát, který, jak soudím z jeho dosavadního vyjadřování, rozumí smyslu české ústavnosti a má před ní respekt a pokoru.

Volební účast byla nebývale vysoká. Čím si myslíte, že to je?

Vysoká volební účast je obecně spíše vítána jako něco žádoucího, přitom nemusí nutně značit nějaký pozitivní trend, naopak. Volební účast se v českých prezidentských volbách v průběhu času nezvyšovala díky rostoucímu zájmu o splnění občanské povinnosti, ale zejména kvůli obavě z narušení ústavního pořádku a čím dál více bezpečnosti republiky. 

Už volby v roce 2018 byly referendem o pokračování nebo ukončení stavu ohýbání české ústavy a potenciálním ohrožení státní integrity. Letos byla tato obava, a tedy i volební účast, posílena silně polarizujícím Babišovým výkonem politiky, jeho agresivní a lživou kampaní a potenciálním ohrožením zahraničně-bezpečnostních vztahů.

Co v obecné rovině očekáváte od Petra Pavla?

Obecně uklidnění a narovnání společenské diskuze. Zdravou aktivitu, ale ne přehnaný aktivismus. Prezident Pavel se jistě bude snažit nově nastavit rámec výkonu svého úřadu, přičemž bude ctít pravidla daná mu ústavou. Očekávám pokoru, respekt a návrat lidskosti do úřadu prezidenta republiky – a to skutečně není málo.

Andrej Babiš při debatě v České televizi avizoval, že by v případě útoku na Polsko nebo Pobaltí české vojáky na pomoc neposlal. V reakci na to Petr Pavel oznámil, že jeho případná první zahraniční cesta povede oproti slovenské tradici do Polska. Co si o tom myslíte? 

Cesta do Polska nenahrazuje cestu na Slovensko, tu již jako svou první zahraniční misi prezident Pavel avizoval. Právě tak jako cestu na Ukrajinu. Cesta do Polska má nahradit „tradiční“ druhou cestu k našemu západnímu sousedovi, tedy do Německa. 

Nicméně již se objevují nápady, že by se první cesta mohla uskutečnit přes Slovensko a Polsko na Ukrajinu, spolu se slovenskou prezidentkou Čaputovou a polským prezidentem Dudou. A druhá zahraniční cesta by pak vedla do Německa. Jednalo by se o symbolicky velmi silný vzkaz Rusku. První zahraniční cesta v takové podobě by byla ze zahraničně-bezpečnostního hlediska zcela pochopitelná.

Dokáže Petr Pavel napravit naši reputaci v zahraničí? Přeci jen jsme se stávali už jen kvůli prezidentu Zemanovi terčem časté kritiky

Uvidíme, nicméně prezident Pavel má díky svému dosavadnímu působení v pozici náčelníka Generálního štábu Armády ČR nebo předsedy vojenského výboru NATO velký potenciál naší zahraniční reputaci napravit.

Také už od jeho volebního vítězství zaznamenáváme pozvánky od významných zahraničních státníků a prezident Pavel již bilaterálně komunikuje se strategickými partnery, např. s prezidentem Zelenským, předsedkyní Evropské komise von der Leyen nebo tchajwanskou prezidentkou Jing-wen.

Pomohou nám také Pavlovy zkušenosti z nejvyšších struktur NATO? Je to člověk, který by dokázal vyjednávat o míru s Ruskem lépe, než právě poslanec Babiš, který se chlubil svými kontakty a plánem na mírovou konferenci?

Poslanec Babiš měl až neuvěřitelně naivní představy a smýšlení o vojenské, resp. mírové diplomacii. Také se do nich ve své kampani až trapně zamotal. Prezident Pavel má v této oblasti nepochybně mnohem větší zkušenosti. 

V Česku nalezneme velmi málo lidí, kteří mají tak dobrý přehled a praktické zkušenosti v oblasti vojenské a mírové diplomacie jako je Petr Pavel. S Ruskem by s velkou pravděpodobností dokázal vyjednávat lépe než Andrej Babiš, jakékoliv takové mírové vyjednávání je ale stále hudbou budoucnosti.

Měl by se Andrej Babiš veřejnosti zpovídat ze svých klamných výroků během kampaně mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb?

Tuto otázku musí posoudit příslušné orgány. Kampaň již byla velkou spoustou odborníků odsouzená jako neakceptovatelná, jdoucí daleko za hranu etických norem. Zbytek si Andrej Babiš zřejmě bude muset vyřídit se svým svědomím, nespokojenými členy ANO a voliči, kteří mu kvůli jeho kampani odmítli dát v druhém kole hlas. 

Je ale třeba zároveň pracovat na zkultivování politické kultury a komunikace. V tom vidím další potenciál prezidentství Petra Pavla. Bude mít výrazný prostor k nastavení seriózní, slušné komunikace, která může výrazně zkvalitnit politickou kulturu v Česku.

Zajímal by mě váš názor na to, se kterými zeměmi mimo Evropskou unii a NATO bychom měli nejvíce pěstovat své vztahy. 

Určitě se čtyřmi partnerskými zeměmi Indo-pacifického regionu: s Austrálií, Novým Zélandem, Japonskem a Jižní Koreou. Je nutné posilovat vztahy v celém Indo-pacifiku, soustředit se na aktivní diplomacii s Indií, jejíž reprezentace nyní pomáhá Rusku obcházet euroatlantický sankční režim. A ačkoliv se nejedná o suverénní stát, je třeba nadále budovat vztahy s Tchaj-wanem. 

Určitě musíme zachovat a pěstovat dobré vztahy s Izraelem a okolními zeměmi, které uzavírají s Izraelem partnerství. Ukrajina je a bude našim blízkým partnerem v mnoha oblastech. A nesmíme zapomenout ani na státy Střední a Jižní Ameriky, např. Brazílii či Kolumbii. Při tom všem ale musíme dbát na bezpečnostní a lidskoprávní agendu.

Související

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory) Rozhovor

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.
Ondřej Zajíc Rozhovor

Autoři absurdního dramatu cítí, že naše civilizace je v koncích, říká režisér Ondřej Zajíc

Divadelní hra "Koza aneb Kdo je Sylvie", kterou před 22 lety napsal Edward Albee je provokativním dramatickým dílem, které zkoumá hluboké lidské emoce a konflikty. Režisér Ondřej Zajíc přináší svůj unikátní pohled na Albeeho text, prostřednictvím inovativního a emotivního ztvárnění. Inscenace Koza aneb Kdo je Sylvie, nabízí divákům silné a nekompromisní reflexe lidské podstaty a jejích temných stránek.

Více souvisejících

rozhovor David Broul prezidentské volby 2023 Petr Pavel Andrej Babiš Ukrajina Zuzana Čaputová Andrzej Duda Rusko

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy