ROZHOVOR | Pavel je napříč NATO respektován, Babiše si EU pamatuje jako populistu vyšetřovaného pro podvody, říká politolog

Politolog David Broul z Univerzity Palackého v Olomouci v rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentoval výsledky prvního kola letošních prezidentských voleb. „Největší rozdíl bude patrný právě v přístupu obou kandidátů. Rozvážný a klidný Pavel proti roztěkanému a neomalenějšímu Babišovi,“ očekává Broul. Podle něj může Andrej Babiš teoreticky spojit síly s SPD, proti jejímuž kandidátovi Jaroslavu Baštovi se vyhraňoval. „Od několika zahraničních politiků i diplomatů jsem v průběhu minulého roku slyšel úlevu nad tím, že v čele vlády již nestojí trestně stíhaný Andrej Babiš,“ řekl Broul v rozhovoru.

Očekával jste dvojici Andrej Babiš vs Petr Pavel už před prvním kolem prezidentských voleb?

Vzhledem k průběžným průzkumům, ke kterým jsem ale tedy velmi rezervovaný, a předvolebním trendům jsem v nejpozitivnějším duchu mohl doufat i ve finále Petra Pavla proti Danuši Nerudové, které by si rozpolcená česká společnost jistě zasloužila. Realisticky jsem nicméně očekával právě rozhodnutí mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem, kteří do jisté míry reprezentují protilehlé názorové proudy z minulých prezidentských voleb.

Jak byste dokázal srovnat tyto dva politiky? Nebude u pana Pavla hrát v případě zvolení negativní roli politická nezkušenost? 

Politická zkušenost se jeví jako jeden ze zásadních faktorů, které voliči obecně vyžadují od kandidáta na prezidentský úřad – a netýká se to pouze České republiky. 

Andrej Babiš bude na tento aspekt často poukazovat. Na druhou stranu politicky jistě zkušený Andrej Babiš doplácí na dvě věci: absenci některých kvalit, kterými disponoval Miloš Zeman, například jakési svého druhu státnické rozvahy, kdysi jasné řeči, nebo určité klidné síly, která si obrazně soupeře „maže na chleba“. 

Některé z těchto kvalit můžeme pozorovat u Petra Pavla, kterého lidé často hodnotí jako příjemného, rozvážného, státnického. Největší rozdíl bude patrný právě v přístupu obou kandidátů: rozvážný a klidný Pavel proti roztěkanému a neomalenějšímu Babišovi. A ač se Andrej Babiš bude snažit držet svou novou „prezidentskou podobu“, doplácí na druhou záležitost: lidé ho velmi dobře znají a vědí, jak se chová, jak reaguje na určité situace.

Myslíte si, že k Babišovi pro druhé kolo přejdou voliči neúspěšného Jaroslava Bašty z prvního kola?

Zajímavá otázka, kterou nám velmi pravděpodobně přesněji zodpoví až takzvaná ekologická inference, metoda modelování dat, pomocí níž lze s poměrně velkou přesností určit přelévání voličů mezi kandidáty během prvního a druhého kola. 

Není tajemstvím, že se Andrej Babiš a Tomio Okamura vůči sobě vyhraňují, kandidát ANO dokonce nazval kampaň Jaroslava Bašty lživou. Nicméně nelze vyloučit, že za účelem vítězství nad Petrem Pavlem nakonec Andrej Babiš spojí síly i s SPD. 

Jestli na to voliči Jaroslava Bašty budou slyšet je druhou otázkou; ze zkušeností víme, že právě tito voliči, kteří postrádají ve volbě „svého“ kandidáta, se takových voleb nezúčastňují. Různá překvapení ale zatím hýbala všemi dosavadními prezidentskými volbami.

Dá se obdobný scénář očekávat také u Petra Pavla – mobilizace kandidátů od Nerudové, Fischera a spol.? 

Odpověď je opět poměrně složitá a opatrná. Nelze vycházet z prostého součtu hlasů kandidátů, kteří kopírují – zjednodušeně – liberální a liberálnější voličské skupiny. Danuše Nerudová, Pavel Fischer a další již vyjádřili podporu Petru Pavlovi, nicméně ze strany Andreje Babiše se s jistotou dočkáme pokusu o demobilizaci voličů právě těchto neúspěšných kandidátů. 

Babišův tým – jak už jsme toho byli svědky během prvního Babišova povolebního projevu – bude výrazně zvedat téma výcviku Petra Pavla pro komunistickou vojenskou rozvědku, aby tak odradilo od volby voliče, pro něž je Petr Pavel právě z těchto důvodů nevolitelný. A toto nebude jediné demobilizační téma, které během následujících dvou týdnů uvidíme. 

Navíc, jak se shodují mnozí odborníci, zdá se, že narážíme na strop voličské mobilizace jako takové. Druhá kola ve dvoukolovém volebním systému obecně zaznamenávají nižší volební účast; výjimkou byly poslední prezidentské volby v roce 2018. 

Bude otázkou, zdali budou kampaně uchazečů schopné vygenerovat ještě vyšší volební výsledek a jak se konečná míra mobilizace propíše do finálních výsledků voleb. Zatím je vše stále otevřené.

Generál Pavel podle svých slov bral prezidentské volby od začátku jako boj proti Andreji Babišovi. Neuškodí mu to?

Petr Pavel má stejně jako Andrej Babiš jistě velmi dobrý analytický tým, který posuzuje jednotlivá vyjádření a jejich dopad na publikum. Usuzuji, že v tomto případě zvolil Pavlův tým podobnou strategii jako členové současné vládní koalice, které se nakonec podařilo složit vládu se stabilní většinou v parlamentu, přičemž obešli hnutí ANO, které bez nějakých jiných partnerů skončilo v opozici. 

Předpokládám obdobnou strategii, která bude nadále vyjádřena ve spolupráci Petra Pavla s některými z neúspěšných kandidátů a ve vyjádření jejich podpory.

Jak jsou vnímání Pavel a Babiš v zahraničí? Neuškodilo by nám v rámci EU a NATO zvolení muže, který se chlubí tolika přáteli v zahraničí?

Mohu mluvit pouze na základě znalostí z médií či z nemnohých setkání s českými diplomaty a politiky působícími v zahraničí. Stručně, Petr Pavel je respektován pro důstojné naplnění funkce předsedy vojenského výboru NATO, s nímž není spojena žádná morální ani politická újma. 

Říkám to proto, že výcvik v komunistické vojenské rozvědce rezonuje především na domácí půdě. Navíc se s Petrem Pavlem pojí hrdinství jednotky, které velel, při záchraně 50 odříznutých francouzských vojáků z válečné zóny mezi Srby a Chorvaty. 

Andrej Babiš má sice hromadu „přátel“ mezi vysoce postavenými politiky – a „přátelství“ je v politice skutečně třeba brát s notnou dávkou rezervy – ale Evropská unie si jej pamatuje zejména jako populistického předsedu vlády vyšetřovaného pro podvody s unijními dotacemi. 

Trestněprávní rovinu nyní neřešme, důležitá je symbolika dlouhodobého jevu. Od několika zahraničních politiků i diplomatů jsem v průběhu minulého roku slyšel úlevu nad tím, že v čele vlády již nestojí trestně stíhaný Andrej Babiš.

Poslední půl rok jste strávil v Bruselu v Radě Evropské unie během předsednictví ČR. Máte odtud nějaké ohlasy o výkonech těchto dvou mužů? Je některý mezi cizinci známější?

Odkážu se na minulou odpověď. Úlevné komentáře, které zmiňuji, jsem slýchával, aniž bych se na ně ptal. Některé by byly jistě i dohledatelné ve vyjádřeních poslanců Evropského parlamentu na plenárních shromážděních.

Jak se může vyvíjet česká zahraniční politika, pokud vyhraje Babiš? Mohou mít vliv na její vývoj Babišovy kontakty, kterými se několikrát chlubil?

Z případné zahraniční politiky potenciálního prezidenta Andreje Babiše mám obavu. Nutno na úvod podotknout, že jsme parlamentní demokracií, v níž za zahraniční politiku zodpovídá vláda, která by měla své kroky konzultovat s prezidentem republiky. 

Proč to říkám: Andrej Babiš je podobně jako Miloš Zeman solitér, který se rád „urve ze řetězu“. Každý z nich to dělá z trochu jiných pohnutek, společné pro ně ale je, že si nemohou pomoci a že vyžadují pozornost. 

To je velice nebezpečné ve chvíli, kdy začneme přemýšlet nad velmi zjednodušenými úvahami Andreje Babiše o tom, jak například zastavit konflikt na Ukrajině. Babišovy teze se pohybují někde v překonané – i když v nedávné době mnoha předními politiky, a dodnes třeba Babišovým „přítelem“ prezidentem Macronem, upřednostňované – politice ústupků a appeasementu. 

V politice, která zprvu stála prvorepublikové Československo část území, aby následně vedla k pohlcení státu nacistickou třetí říší. Měli bychom se mít skutečně na pozoru před Babišovým dravým ekonomickým pragmatismem, který se stejně jako Zemanův nezastaví před ničím, a poměřuje úspěch pouze finančním ziskem. 

Andrej Babiš jako letitý manažer, a to velmi dravý manažer, nedokáže – podobně jako Donald Trump – uvažovat v zásadně rozdílných dimenzích, než je ta ekonomická.

A jak vby se mohla vyvíjet česká zahraniční politika, pokud vyhraje Pavel? Pomůže ČR jeho blízkost k Severoatlantické alianci?

Dosud nemáme zkušenost s Pavlovým pojetím politické funkce, můžeme ale vycházet z dosavadní empirie během jeho působení v NATO nebo na Generálním štábu Armády České republiky. 

Petr Pavel se jeví být vyznavačem konsensuálního přístupu k jednání, což mnohokrát vyjádřil. Navíc se netají tím, že si v odborných otázkách nechává poradit od erudovanějších expertů. 

Můžeme tak očekávat, že se potenciální prezident Petr Pavel bude snažit co nejvíce sladit svůj zahraničněpolitický postup s vládou a nebude vybočovat z mantinelů daných mu ústavou. A ano, blízkost k Severoatlantické alianci a četné kontakty nemohou být vzhledem k Pavlovu zahraničnímu renomé vůbec na škodu.

Související

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory) Rozhovor

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.
Ondřej Zajíc Rozhovor

Autoři absurdního dramatu cítí, že naše civilizace je v koncích, říká režisér Ondřej Zajíc

Divadelní hra "Koza aneb Kdo je Sylvie", kterou před 22 lety napsal Edward Albee je provokativním dramatickým dílem, které zkoumá hluboké lidské emoce a konflikty. Režisér Ondřej Zajíc přináší svůj unikátní pohled na Albeeho text, prostřednictvím inovativního a emotivního ztvárnění. Inscenace Koza aneb Kdo je Sylvie, nabízí divákům silné a nekompromisní reflexe lidské podstaty a jejích temných stránek.

Více souvisejících

rozhovor prezidentské volby 2023 Andrej Babiš Petr Pavel David Broul

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

Velké drama při GP Emilia Romagna! Verstappen se spasil na cílové čáře před „stíhačkou“ Norissem

Jestliže se do tří čtvrti zdálo, že první evropský závod bude svým způsobem zavedeným pořádkem, vše naprosto vystřídal strhující finiš, ve kterém Lando Norris sahal po druhém vítězství v řadě. Nakonec mu mohl být útěchou titul Pilot dne.

Zdroj: Robert Pavelka

Další zprávy